Wydanie nr 25/2025, Sobota 25.01.2025
imieniny: pokaż (5 imion)Miłosz, Paweł, Artemia, Albert, Miłobor
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Zdjęcia z przełomu wieków – wkrótce nowa wystawa w Muzeum Miasta Malborka.

Muzeum Miasta Malborka zaprasza na wystawę czasową „Zdjęcia z przełomu wieków. Hermann Ventzke (1847-1936) w drodze z kamerą płytową”. Inauguracja wystawy 28 listopada br.

Na najnowszej wystawie zobaczymy unikatowe fotografie należące do zbiorów Niemieckiego Muzeum Historycznego (Deutsches Historisches Museum) w Berlinie (w tym ponad 20. wykonanych w Malborku). Zostały wykonane przez nauczyciela rysunku Hermanna Ventzke w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XIX wieku. Jest to część kolekcji liczącej prawie 2500 zdjęć wykonanych na szklanych płytach w formatach od 18x24 cm do 9x12 cm.

Inauguracja wystawy odbędzie się w czwartek, 28 listopada o godz. 17:00 w Muzeum Miasta Malborka. Organizatorami wystawy są: Muzeum Miasta Malborka, Westpreussisches Landesmuseum oraz Kulturreferat Westpreussen, Posener Land und Mittelpolen.

Wystawę będzie można oglądać od 29 listopada 2024 r. do 4 maja 2025 r.

Wstęp wolny.


Hermann Ventzke

- „Urodził się w 1847 roku w Neumannshof w okolicach miejscowości Czarne (Hammerstein). Po wykształceniu na nauczyciela rysunku, matematyki i geografii osiadł około 1870 roku w Rathenow nad Hawelą, aby objąć tam posadę pedagoga. Pod koniec lat siedemdziesiątych XIX wieku rozpoczął swoją działalność fotograficzną. Każde wykonane zdjęcie opatrywał dokładnym opisem: użyty aparat fotograficzny, obiektyw (m.in. Aplanat, Omnar, Periplanat, Pantoskop), panujące warunki świetlne, pory dnia, a także minuty i sekundy czasu naświetlania).
Od 1886 roku aparat fotograficzny był jego nieodłącznym towarzyszem, którym uwiecznił swoją rodzinę i przyjaciół, lokalnych dostojników i ludność wiejską podczas przeróżnych uroczystości.
Szczególną uwagę poświęcił zamkowi w Malborku, dawnej siedzibie wielkich mistrzów Zakonu Najświętszej Marii Panny, zdjęcia wykonał w 1887, 1891, 1894 i 1897 roku. To tu powstała większość jego zdjęć z Prus Zachodnich, umożliwiających między innymi prześledzenie odbudowy zamku przez Conrada Steinbrechta. Później przebywał w Toruniu, Grudziądzu, na wyspach Borkum i Heigoland, a także na terenach wydobycia wapnia niedaleko Rüdersdprfu w pobliżu Berlina.
Zmarł 12 października 1936 roku w Rathenow nad Hawelą, przeżywszy osiemdziesiąt dziewięć lat. Pozostawił po sobie fotografie, które pozwalają nam na rzut oka przez fotograficzną wizjer na czas, który już dawno przeminął”.

 

Informacja: Muzeum Miasta Malborka

 

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Zapowiedzi


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.