Wydanie nr 326/2024, Czwartek 21.11.2024
imieniny: pokaż (10 imion)Janusz, Twardosław, Maria, Elwira, Albert, Rufus, Regina, Konrad, Wiesław, Heliodor
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Jak zabezpieczyć swój telefon przed włamaniem i kradzieżą danych?

Zmiany technologiczne, a w szczególności miniaturyzacja sprawiły, że dziś większość z nas korzysta ze smartfonów. Jednak z urządzeń, które przez dłuższy czas kojarzyły się z przeglądaniem internetu czy mediów społecznościowych, przeistoczyły się w multidysk. Obecnie poprzez smartfony korzystamy z kont bankowych, elektronicznych portfeli, dokumentów osobistych, służą nam do obsługi smart home, samochodów. To wszystko jest niezwykle wygodne, jednak może wiązać się z zagrożeniami. Łatwo bowiem dziś o włamania i kradzieże danych na telefonach. Jak można się przed nimi zabezpieczyć?

Plaga problemów

Mogłoby się wydawać, że dziś wiele przykładów kradzieży danych poprzez telefon jest związanych ze starszymi osobami. To właśnie one są szczególnie narażone na dziwne połączenia, wiadomości tekstowe, maile. Okazuje się jednak, że także i młodsze osoby łatwo można oszukać.

Przestępcy dziś wykorzystują różne sposoby do włamania się na konto, kradzieży pieniędzy i danych. Jednym z nich jest phishing, gdzie oszuści podszywają się pod nasz bank, znajomych, firmy kurierskie. Na różne sposoby chcą zdobyć dane do logowania, kody uwierzytelniające. Nieświadome osoby często je podają, przez co tracą pieniądze, dostęp do konta, telefonu.

Narasta zatem plaga problemów, gdy sporo osób jest nieświadomych zagrożeń. Dlatego też od lat rządowe i prywatne organizacje organizują różne kampanie, których zadaniem jest edukacja społeczeństwa. W naszym artykule pokażemy kilka sposobów, dzięki którym można zabezpieczyć telefon.

Świadomość

Pierwszą sprawą jest nasza świadomość zagrożeń. Musimy bowiem zdawać sobie sprawę z tego, jak działają przestępcy, jakie metody wykorzystują. Często jest to specjalne oprogramowanie. Należy bowiem pobierać na swój telefon wyłącznie aplikacje pochodzące z bezpiecznych i oficjalnych źródeł. To przede wszystkim Apple Store oraz Google Play. Świetnym przykładem mogą być kasyna bez depozytu, które oferują nam swoje bonusy w aplikacjach mobilnych. Jeśli chcemy zagrać w kasynie poprzez taką aplikację na telefon i zdobyć bonus bez depozytu, to nie powinniśmy takiego oprogramowania szukać w Google. Należy udać się bezpośrednio na stronę internetową kasyna. Najczęściej firma hazardowa udostępnia tam od razu swoją aplikację bądź też linki, kody QR do pobrania z bezpiecznego źródła. Dzięki temu unikniemy sytuacji, gdy możemy pobrać oprogramowanie, które wygląda jak oficjalne, ale mogło zostać specjalnie stworzone przez oszustów.

To samo tyczy się wszystkich innych aplikacji. Nie pobierajmy z nieznanych źródeł jakichkolwiek plików, gdyż nigdy nie wiemy, jakie jest ich przeznaczenie. Mogą one z pozoru być bezpieczne, ale w rzeczywistości mogą zapisywać o nas informacje, wykradać hasła do innych aplikacji.

Należy też pamiętać, że korzystając z różnych aplikacji, stron na telefonie, używajmy w nich bardziej rozbudowanych i skomplikowanych haseł. Coś na zasadzie 123456, qwerty to wręcz otwarta furtka dla złodziei. Więc pierwszą rzeczą jest świadomość tego, co chcemy zrobić, znajomość zasad bezpieczeństwa.

Biometryczne metody zabezpieczeń

Dziś nawet tańsze smartfony mają wprowadzone metody zabezpieczeń, które opierają się na biometryce. Można bowiem zdecydować się na skorzystanie z odcisku palca, rozpoznawanie twarzy, głosu. Są to z pozoru proste zabezpieczenia, jednak mają one bardzo dobrą skuteczność. Będą zatem bardzo dobrym rozwiązaniem, jeśli zależeć będzie nam na fizycznej ochronie telefonu. Jeśli ktoś nam ukradnie takie urządzenie czy je zgubimy, to zabezpieczenia wykonają swoją pracę. Nawet gdy komuś uda się złamać ochronę, to do tego czasu będziemy mieć wystarczającą ilość czasu, aby zmienić hasła, zablokować dostęp do konta bankowego, w e-portfelu.

Aplikacje antywirusowe

Dziś wiele smartfonów zaopatrzonych jest we wbudowane oprogramowanie antywirusowe. Z reguły jest ono skuteczne, jednak nigdy nie możemy być pewni, czy jest to 90 czy 100%. Warto zatem zapoznać się w sieci z rankingami takich aplikacji. Wielu bowiem cenionych na rynku twórców oprogramowania, ma także wersje na telefon, które zapewniają o wiele większe bezpieczeństwo. Mogą skanować pobierane pliki i aplikacje, ostrzegać przed niebezpiecznymi plikami lub stronami. Działa to w zasadzie tak samo jak na komputerach, więc warto czuć się bezpiecznym, nawet za cenę kilku złotych miesięcznie.

Unikaj otwartych sieci

Określone środki bezpieczeństwa na nic się zdadzą, jeśli będziemy korzystać z otwartych sieci. W wielu przypadkach to nic groźnego, gdy po prostu sprawdzamy popularne portale. Gorzej, gdy będąc zalogowanym do takiej sieci, wchodzimy na swoje konto bankowe, media społecznościowe, zwłaszcza jednocześnie wpisując dane do logowania. Nigdy nie wiemy, kto udostępnił taką sieć, jest jej administratorem, a także w danej chwili wraz z nami z niej korzysta. Koniecznie zatem unikajmy logowania się do często odwiedzanych przez siebie serwisów, a przede wszystkim podawania danych. Jeśli już chcemy to zrobić, to dobrze jest w tym samym czasie korzystać z VPN-a mobilnego.

Aktualizacje drogą do bezpieczeństwa

Była mowa o tym, aby nie pobierać aplikacji z nieznanych źródeł. Warto jednak pamiętać także o tym, że zainstalowane aplikacje należy aktualizować. Twórcy oprogramowania regularnie je zmieniają, wprowadzając nowe rozwiązania i zabezpieczenia. Kiedy korzystamy ze starszych wersji, jesteśmy bardziej narażeni na problemy. To samo tyczy się naszego systemu w telefonie. Ten również powinien być regularnie aktualizowany. Dobrze jest zatem po prostu ustawić sobie w telefonie, aby odbywało się to automatycznie. Jeśli chcemy zaoszczędzić pakiet danych, to możemy wybrać opcję, aby aktualizacje były pobierane tylko przy podłączeniu do naszej sieci Wi-Fi.

Mamy nadzieję, że udało się nam przedstawić najważniejsze informacje dotyczące zabezpieczenia telefonu. Można jednak wiele pisać o wielu formach ochrony, jednak zawsze na pierwszym miejscu będzie nasza świadomość. To właśnie wiedza o zagrożeniach jest podstawą tego, aby się przed nimi uchronić. Cała reszta to efektywne wspomaganie naszego głównego środka bezpieczeństwa.  

 

Jak zabezpieczyć swój telefon przed włamaniem i kradzieżą danych?
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wasze informacje


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.