Wydanie nr 167/2024, Sobota 15.06.2024
imieniny: pokaż (11 imion)Bernard, Abraham, Edburga, Witold, Witosław, Jolanta, Wit, Leonida, Lotar, Angelina, Wisława
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Obchody Święta Niepodległości w Malborku. Wideo i zdjęcia - 11.11.2023

Obchody Święta Niepodległości w Malborku. Wideo i zdjęcia - 11.11.2023 fot. TvMalbork.pl / Zulawyimierzeja24.pl / TvRegionalna24.pl / TvSztum.pl / Magda Wąsowicz
Po długich 123 latach nieobecności na politycznych mapach Europy, 11 listopada 1918 r. Polska odzyskała upragnioną Niepodległość. Każdego roku ten dzień jest dla nas, Polaków dniem chwały, dumy i radości. Tego dnia w całym kraju odbywają się uroczyste msze święte, apele, koncerty i pikniki.

W sobotę, 11 listopada w Malborku odbyły się uroczystości związane z obchodami 105. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Po mszy świętej w intencji ojczyzny, jej uczestnicy przeszli ulicami miasta na Skwer Żołnierzy Wyklętych.

Wcześniej jednak, na ulicy Poczty Gdańskiej pojawił się Marszałek Józef Piłsudski, a na wszystkich czekała niespodzianka - na balkonie budynku naprzeciw Sądu Rejonowego wystąpił Tadeusz Seibert i Sandra Elminowska, którzy zaśpiewali piosenki z repertuaru Eugeniusza Bodo i Hanki Ordonówny. Jak przystało na przedwojennych aktorów-celebrytów, pod budynek zajechali przedwojennym pojazdem, na tle którego wiele osób chętnie się później fotografowało.Był również słodki akcent obchodów - częstowano rogalami świętomarcińskimi. Widowisko przygotowała Spiżarnia Malborska we współpracy z Hufcem ZHP Malbork, przy finansowym wsparciu Miasta Malborka i Powiatu Malborskiego.
Główne uroczystości rocznicowe odbyły się pod Pomnikiem Armii Krajowej na Skwerze Żołnierzy Wyklętych. Do licznie zgromadzonych mieszkańców przemawiał starosta malborski Mirosław Czapla oraz burmistrz Marek Charzewski.
Odczytano również Apel Pamięci, zakończony wojskową salwą honorową.
Delegacje samorządu, instytucji publicznych, szkół, kombatantów, harcerzy i służb mundurowych złożyły kwiaty i zapaliły znicze. Kwiaty złożono również pod Kamieniem Żołnierzy Wyklętych.
W wydarzeniu udział wzięły poczty sztandarowe oraz Młodzieżowa Orkiestra Big Band blue z Szemud.

Zapraszamy na foto i wideo relację

Piotr Wąsowicz
Przejdź do komentarzy

 

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Patronat
Internet Światłowodowy i Telewizja HD + 4K Malbork, Nowy Staw, Nowy Dwór Gdański, Miłoradz, Frombork od 49 zł Internet Światłowodowy i Telewizja HD + 4K Malbork, Nowy Staw, Nowy Dwór Gdański, Miłoradz, Frombork od 49 zł
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.