Wydanie nr 202/2024, Sobota 20.07.2024
imieniny: pokaż (9 imion)Paweł, Eliasz, Sewera, Hieronim, Małgorzata, Leon, Heliasz, Czesław, Leona
ReklamaKontakt
 • tvregionalna24.pl
 • zulawyimierzeja24.pl
 • tvsztum.pl
 • tvdzierzgon.pl

Małe mieszkanie - duża inwestycja? Przepis na sprawdzoną inwestycję w trójmiejskie nieruchomości

 • Wydanie nr 202/2024
 • 3 listopada 2023, 12:02
 • Małe mieszkanie - duża inwestycja? Przepis na sprawdzoną inwestycję w trójmiejskie nieruchomości
 • Strefa obywatelskaWasze informacje
Małe mieszkanie - duża inwestycja? Przepis na sprawdzoną inwestycję… fot. Małe mieszkanie - duża inwestycja? Przepis na sprawdzoną inwestycję w trójmiejskie nieruchomości
Trójmiasto to region, który od lat przyciąga osoby zainteresowane rynkiem nieruchomości. Ciekawym trendem wśród trójmiejskich inwestorów jest zakup dużych lokali, a następnie dzielenie ich na mniejsze kawalerki. Dlaczego ten pomysł staje się coraz bardziej popularny? Co na ten temat mówią przepisy? Odpowiedzi na te i inne pytania przedstawimy w naszym artykule.

Dzielenie dużych mieszkań na kawalerki – ciekawy trend wśród trójmiejskich inwestorów

Trójmiasto przyciąga różne grupy najemców, co sprawia, że inwestorzy zainteresowani nieruchomościami widzą w tym regionie duży potencjał inwestycyjny. Coraz częściej decydują się oni na zakup dużych lokali i dzielenie ich na kawalerki pod wynajem. Ten ciekawy trend wydaje się być odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie najemców na komfortowe i funkcjonalne mieszkania w przystępnej cenie. Takie rozwiązanie to również niezwykle atrakcyjna opcja dla inwestorów – większa liczba mieszkań oznacza dla nich potencjalnie wyższy dochód z wynajmu.

 Dzielenie lokali a potencjał trójmiejskiego rynku nieruchomości

Rynek nieruchomości w Trójmieście daje duże pole do popisu inwestorom, którzy chcą kupować duże lokale, a następnie dzielić je na mniejsze kawalerki. Jak wynika z danych GUS, tylko w samym Gdańsku w 2022 roku oddano do użytkowania aż 7165 mieszkań. Różnorodność dostępnych na rynku opcji sprawia, że zarówno kupujący, jak i najemcy, mają duży wybór pod względem lokalizacji, metrażu i cen nieruchomości.

Popyt na kawalerki w Trójmieście

Według wyników badań „Pomorski rynek pracy w kontekście relokacji pracowniczej. Wyzwania i potencjały” opracowanego przez Ośrodek badań i analiz społecznych, aż 40% osób jako powód przeprowadzki do Trójmiasta wskazało podjęcie studiów, a 32% - podjęcie pracy.

Z kolei „Informator o sytuacji społeczno-gospodarczej Gdańska za 2021 rok” podaje, że do Gdańska najczęściej przeprowadzają się panny i kawalerowie. W 2021 roku w tym mieście odnotowano aż 2291 zameldowań takich osób na pobyt stały.

Biorąc pod uwagę powyższe dane, możemy przypuszczać, że popyt na trójmiejskie kawalerki jest stosunkowo duży. Studenci i osoby żyjące w pojedynkę bardzo często poszukują niewielkich i funkcjonalnych mieszkań w przystępnej cenie. Atrakcyjna cenowo kawalerka Gdynia lub małe mieszkanie w Gdańsku może być znacznie wygodniejszym rozwiązaniem niż wynajmowanie pokoju z częściami wspólnymi dzielonymi z innymi najemcami.

 Dzielenie mieszkań – co mówią przepisy?

Przed podjęciem decyzji o zakupie lokalu z myślą o podzieleniu go na odrębne kawalerki, warto sprawdzić, co mówią na ten temat przepisy. Podzielenie nieruchomości jest możliwe, gdy:

 • Układ mieszkania umożliwia stworzenie oddzielnych lokali, które będą posiadały odrębne wejścia z klatki schodowej;

 • Powierzchnia użytkowa mieszkania wynosi minimum 25 metrów kwadratowych;

 • Każdy lokal ma osobną łazienkę i WC;

 • W każdej łazience możliwa jest instalacja wanny/kabiny natryskowej, umywalki i miski ustępowej;

 • Mieszkanie jest wydzielone ścianami trwałymi.

Szczegółowe warunki, jakie powinno spełnić mieszkanie, aby mogło zostać podzielone na mniejsze lokale, znajdują się w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych.

 Dzielenie lokali na kawalerki – o czym pamiętać?

Chcąc podzielić mieszkanie na mniejsze kawalerki, musimy dopełnić pewnych formalności. Należą do nich przede wszystkim:

 • Uzyskanie od wspólnoty mieszkaniowej zgody na podział mieszkania – jeżeli wspólnota nie wyrazi takiej zgody, właściciel mieszkania może skierować sprawę do sądu;

 • Uzyskanie zaświadczenie o samodzielności mieszkań, które wydawane jest przez Starostwo Powiatowe lub Urząd Miasta;

 • Uzyskanie pozwolenia na budowę – jest to konieczne w sytuacji, gdy podział lokalu na odrębne mieszkania wymaga przeprowadzenia prac budowlanych lub remontowych;

 • Uzyskanie zaświadczenia od notariusza o odrębności lokali.

 Podsumowanie: Czy dzielenie mieszkań to opłacalna inwestycja?

Dzielenie mieszkań na kawalerki może być opłacalną inwestycją. Przez zakupem nieruchomości pod wynajem warto jednak wziąć pod uwagę takie czynniki jak jej lokalizacja czy popyt na wynajem w danej okolicy. Planując podzielenie lokalu, należy również pamiętać o konieczności poniesienia kosztów związanych z pracami remontowymi i instalacyjnymi oraz uregulowaniu określonych formalności prawnych. Inwestycje w nieruchomości pod wynajem nie są wolne od ryzyka, jednak dzielenie mieszkań to rozwiązanie, które może przynieść inwestorowi potencjalnie wysokie zyski. W procesie poszukiwania nieruchomości pod inwestycję warto zajrzeć na portal GetHome, który ma w swojej bazie szeroką ofertę mieszkań na sprzedaż - https://gethome.pl/mieszkania/na-sprzedaz/gdansk/.

 

Małe mieszkanie - duża inwestycja? Przepis na sprawdzoną inwestycję w trójmiejskie nieruchomości
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wasze informacje


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.