Wystawa Nigra Crux mala crux, nad którą zespół Muzeum Zamkowego w Malborku pracował od wielu lat uroczyście otwarta została 27 września. Jest zwieńczeniem cyklu opowiadającego historię krzyżackiej warowni na przestrzeni lat, zapoczątkowanego w 2019 r.
- „Edukacja historyczna, której my – muzealnicy, historycy i edukatorzy podejmujemy się każdego dnia, to jedno z najważniejszych, realizowanych przez nas zadań. W tym świecie, prawdy, legendy, fakty, opowieści i mity – często przeplatają się ze sobą, tworząc zafałszowany obraz historii. Tym razem zmierzyliśmy się z takim właśnie obrazem” - wyjaśnia Iwona Orszulak z Muzeum Zamkowego w Malborku i podkreśla, że najnowsza i zarazem najważniejsza wystawa jest pierwszą w historii próbą wystawienniczego zmierzenia się mitami o Zakonie oraz opowiedzenia historii zamku w Malborku z tej właśnie perspektywy.
By jednak ta opowieść o Zakonie Krzyżackim miała wielowymiarowy charakter, edukowała, a także inspirowała do szukania odpowiedzi, muzealnicy przygotowali cykl warsztatów.
- „Warsztaty edukacyjne, które zaplanowaliśmy na 6 sobotnich edycji (z podziałem na grupy wiekowe) będą prowadzić uczestników przez tę ciekawą historię i wierzymy w to, że materiał, który na te warsztaty przygotowaliśmy będzie dla wszystkich Państwa - dzieci, młodzieży a także ich rodzin wyjątkowym doświadczeniem i żywym spotkaniem z naszą opowieścią o zamku w Malborku” - zachęca do udziału w warsztatach Iwona Orszulak. - „Chcemy podkreślić, że warsztaty te będą także okazją do wizyty na zamku i zapoznania się z jego aktualną ofertą”.
Bilety na warsztaty w cenie 10 zł / os. są dostępne w kasach biletowym przy Muzeum Zamkowym w Malborku.
W sobotę, 21 października o godz. 12:00 odbędzie się pierwsza edycja warsztatów, które poprowadzi Arkadiusz Dzikowski.
Tytuł: „Antykrzyżak stereotypowy wizerunek rycerza Zakonu Niemieckiego w Edukacji historycznej”.
Grupa docelowa: Młodzież (12+) i dorośli
Część I
Krzyżak w historii i propagandzie (30 min.)
– Zamek Wysoki: Dormitoria, Kapitularz.
Część II
Krzyżak w przedstawieniach artystycznych XIX wieku (30 min.)
– Zamek Średni: Wielki Refektarz, Letni i Zimowy Refektarz w Pałacu Wielkich Mistrzów
Terminy warsztatów
18 listopada
I. „Historia w przedmiotach zapisana. „Dwa nagie miecze grunwaldzkie” ich historia, symbolika i znaczenie w kulturze polskiej na przestrzeni dziejów”.
Grupa docelowa: Młodzież (12+) i dorośli
Zajęcia będą podzielone na 2 części: wystawienniczą i warsztatową. W tej pierwszej przestrzeni zostanie o mówiona historia i symbolika mieczy grunwaldzkich oraz ich ewolucja. W części warsztatowej, która odbędzie się w tzw. „małej zbrojowni”, zostaną zaprezentowane repliki mieczy przypadające na okres bitwy z opisem ich technicznych aspektów oraz praktycznego zastosowania
w boju.
II. „Dąb był bramą…, czyli bajeczna opowieść o Krzyżakach. Rodzinne warsztaty plastyczne”.
Grupa docelowa: Dzieci ze szkół podstawowych i przedszkoli wraz z opiekunami.
Na zajęciach dzieci poznają legendy związane z Zakonem, dowiedzą się co może wyrosnąć z martwego pniaka i czym jest drzewo genealogiczne. Na końcu “zbudują” dom własny osadzony na silnym korzeniu, ukryty w konarach drzew. Będzie to praca plastyczna wykonana techniką papier mache.
25 listopada
I. „Obchody 500 lecia bitwy grunwaldzkiej w Krakowie i Malborku. Warsztaty kaligrafii w oparciu o materiały z rocznicowego numeru Tygodnika Ilustrowanego, nr 28 z 1910 roku”.
Grupa docelowa: Młodzież (14+) i dorośli
Zajęcia będą skupiały się wokół tematu dotyczącego obchodów 500-lecia Bitwy pod Grunwaldem, organizowanych zarówno przez stronę polską jak i niemiecką z ich różnym spojrzeniem na to wydarzenie. Zajęcia będą wzbogacone o warsztaty kaligrafii z początku XX wieku.
II. „Jaki znak Twój?! Czy Twoja rodzina ma już swoją chorągiew?”
Grupa docelowa: Rodziny z dziećmi od 6 do 9 lat (dzieci z zerówek i klas 1 3 )
Zajęcia warsztatowe dla rodzin na wystawie “Nigra crux…”. W trakcie spotkania dowiemy czym jest chorągiew, sztandar, flaga. Spróbujemy odnaleźć te elementy wśród eksponatów w salach wystawowych. Rodziny będą miały okazję samodzielnie wymyślić i wykonać własną chorągiew.
2 grudnia
„Mitior agnos et crudelior leonibus. Nowi Machabeusze anioły światłości czy demony zła”.
Grupa docelowa: Młodzież (16+) i dorośli
Na czym polega prawdziwa wolność? Jak wybrane kody kulturowe zawarte w narracjach biblijnych wpłynęły na postrzeganie misji realizowanej przez Zakon na przestrzeni dziejów? Kim byli Machabeusze i o czym zapomniał Bernard z Clairvaux? Zajęcia będą próbą szukania odpowiedzi na pytana o przyczyny i skutki walki o wolność i niepodległość grup etnicznych oraz jej możliwe scenariusze . Spotkanie zostanie poprowadzone w formie dyskusji a zakończone warsztatami liturgicznego śpiewu gregoriańskiego podstawowej modlitwy braci zakonnych: „Pater Noster”.
9 grudnia
„Dąb był bramą…, czyli bajeczna opowieść o Krzyżakach. Rodzinne warsztaty plastyczne”.
Grupa docelowa: Dzieci ze szkół podstawowych i przedszkoli wraz z opiekunami.
Na zajęciach dzieci poznają legendy związane z Zakonem, dowiedzą się co może wyrosnąć z martwego pniaka i czym jest drzewo genealogiczne. Na końcu “zbudują” dom własny osadzony na silnym korzeniu, ukryty w konarach drzew. Będzie to praca plastyczna wykonana techniką papier mache.
Informacja prasowa Muzeum Zamkowego w Malborku