Wydanie nr 294/2024, Niedziela 20.10.2024
imieniny: pokaż (6 imion)Budzisława, Irena, Wendelin, Apollo, Witalis, Aurora
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Malbork. Muzeum Zamkowe z kolejną dotacją na projekt dotyczący badania strat wojennych.

Od 2018 nr Muzeum Zamkowe w Malborku realizuje projekt „Straty wojenne”, który dotyczy badań w zakresie strat i rozproszeń zbiorów zamków w Malborku i Kwidzynie poniesionych w wyniku II wojny światowej. Muzeum po raz kolejny otrzymało na ten cel ministerialną dotację w wysokości ponad 83 tys. zł.

Muzeum Zamkowe w Malborku po raz kolejny z programu „Badanie polskich strat wojennych” otrzymało dotację na realizację zadania pn. „Straty wojenne zamku w Malborku - opracowanie pozyskanego materiału. Etap III”. Kwota dofinansowania to 83 026,00 zł.

Strategicznym celem programu „Badanie polskich strat wojennych” jest wsparcie działalności instytucji w kwestii badań proweniencyjnych odnośnie do strat wojennych poniesionych w związku z II wojną światową w zakresie zbiorów pochodzących z kolekcji publicznych, prywatnych i związków wyznaniowych. Wspierane są kwerendy archiwalne, digitalizacja źródeł, wydawnictwa, konferencje, szkolenia, budowa stron internetowych i organizacja wystaw poświęconych stratom wojennym lub badaniom proweniencyjnym.

- „Muzeum Zamkowe w Malborku od 2018 roku prowadzi regularne badania strat wojennych i zbiorów rozproszonych zamku malborskiego, których efekty można śledzić chociażby na dedykowanej stronie www.straty.zamek.malbork.pl oraz profilach projektu w mediach społecznościowych. Realizacja wszystkich przedsięwzięć możliwa jest dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego” - informuje Muzeum Zamkowe w Malborku. - „Ma to ogromne znaczenie przy działaniach długofalowych, których efekty zależą od bardzo wielu czynników oraz konieczności współpracy ze specjalistami wielu dziedzin wiedzy. Należy dodać, iż często są to procesy bardzo żmudne, nie zawsze przynoszące spektakularne rezultaty, jednakże niezwykle istotne w tego rodzaju badaniach”.

Tegoroczna edycja projektu jest następstwem poprzednich lat ciężkiej pracy zespołu projektowego. Po opracowaniu i wydaniu w zeszłym roku pierwszego tomu katalogu strat wojennych w zakresie malarstwa, rysunku i grafiki, który wkrótce zostanie zaprezentowany, będą prowadzone prace w kierunku kontynuacji tej serii wydawniczej.

- „Ponadto pochylimy się nad rozpoznaniem i opracowaniem kolejnych rękopiśmiennych źródeł mogących przynieść nowe ustalenia w zakresie historii zamkowych kolekcji. Muzeum kontynuować będzie również wpisy do ministerialnej bazy strat wojennych” - dodaje Muzeum.

 

 

 

 

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.