Wydanie nr 147/2024, Niedziela 26.05.2024
imieniny: pokaż (11 imion)Angelika, Filip, Adalwina, Alwina, Adalwin, Alwin, Emil, Ewelina, Paulina, Więcemił, Ariusz
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Malbork. Muzeum Miasta zaprasza na wystawę o więźniach KL Stutthof.

Malbork. Muzeum Miasta zaprasza na wystawę o więźniach KL Stutthof. fot. Muzeum Miasta Malborka
Muzeum Miasta Malborka oraz Stowarzyszenie „EUREKA” zapraszają na wystawę pt. „Rejs śmierci. Ewakuacja morska więźniów KL Stutthof w 1945 r.”. Wystawę w wersji dwujęzycznej można oglądać od poniedziałku do piątku w godzinach 08.00 – 16.00 na parterze Muzeum Miasta.

Wystawa pt. „Rejs śmierci. Ewakuacja morska więźniów KL Stutthof w 1945 r.” służy poznawaniu historii tzw. ,,rejsów śmierci” i tysięcy ofiar, którym udało się przetrwać koszmar wojny w obozie koncentracyjnym, by w ostatnich jej dniach zginąć za burtą barki w wodach Bałtyku, czy u wybrzeży Neustadt, Lauterbach, Flensburga.

Jaśniejszą kartą tej historii jest dotarcie jednego z transportów na duńską wyspę Moen, gdzie lokalna społeczność objęła opieką więźniów, a dzięki wsparciu Duńskiego Czerwonego Krzyża wielu z nich udało się uratować.

Największy dramat z udziałem więźniów ze Stutthofu rozegrał się 3 maja 1945 r. w Zatoce Lubeckiej, gdzie tuż przed wyzwoleniem zbombardowane zostały nieoznakowane białymi flagami statki z tysiącami więźniów obozów koncentracyjnych na pokładzie.

Autorką wystawy jest Elżbieta Grot, kustosz i wieloletni Kierownik Działu Naukowego Muzeum Stutthof, autorka książek „Ewakuacja morska więźniów KL Stutthof przez Rugię do Danii w 1945r.”, a także „Śladami marszu śmierci więźniów KL Stutthof”. Pani Elżbieta za wieloletnią pracę otrzymała tytuł „Zasłużony w Historii Gdańska” oraz Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Wystawę w wersji dwujęzycznej można oglądać od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16 na parterze Muzeum Miasta Malborka.

 

 

 

 

Informacja i zdjęcia: Muzeum Miasta Malborka

 

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Historyczne


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.