Wydanie nr 276/2023, Wtorek 3.10.2023
imieniny: pokaż (15 imion)Teresa, Gerard, Ewalda, Gerarda, Ewald, Kandyd, Eustachy, Sierosław, Częstobrona, Ermegarda, Irmegarda, Romana, Augustyna, Kandyda, Cyprian
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Malbork. Z młodzieżą o odpowiedzialności karnej nieletnich.

  • Wydanie nr 276/2023
  • 24 listopada 2022, 13:08
  • KPP Malbork
  • Na sygnale
Malbork. Z młodzieżą o odpowiedzialności karnej nieletnich. fot. KPP Malbork
Policjanci z malborskiej komendy, w ramach działań profilaktycznych, spotkali się z młodzieżą Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Malborku. Tematem prelekcji była odpowiedzialność nieletnich za czyny karalne. Spotkanie miało na celu uświadomienie młodym ludziom, że pomimo, iż nie skończyli 18 roku życia to nie są bezkarni i ponoszą odpowiedzialność za swoje czyny i naganne zachowania, które są niezgodne z prawem.

Policjanci nieustannie prowadzą działania profilaktyczne na terenie szkół całego powiatu, żeby porozmawiać z uczniami na temat zagrożeń, na jakie mogą być narażeni w codziennym życiu i jak się przed nimi  uchronić.

W środę, 23 listopada br. policjantka zajmująca się profilaktyką społeczną i dzielnicowy spotkali się z młodzieżą uczęszczającą do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Malborku. Podczas spotkania funkcjonariusze przybliżyli młodym ludziom tematykę odpowiedzialności karnej osób nieletnich za popełnione czyny karalne.

- „Młodzi ludzie często myślą, że jeśli nie skończyli 18 roku życia to są bezkarni, a cała odpowiedzialność za ich czyny spada na rodziców. Policjanci uświadomili uczestnikom, że odpowiedzialność karną dzieci i młodzieży w Polsce reguluje Ustawa z dnia 9 czerwca 2022 r. o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich, a także Kodeks karny i Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Uczniowie dowiedzieli się co to są czyny karalne i jakie konsekwencje grożą za ich popełnienie” - informuje st. asp. Sylwia Kowalewska, oficer prasowy KPP w Malborku.

Szczegółowo omówiono katalog środków karnych jakie sąd rodzinny może zastosować wobec nieletnich sprawców oraz kiedy nieletni, pomimo swojego młodego wieku, może odpowiadać przed sądem jako osoba dorosła. Podczas rozmowy policjanci zwrócili też uwagę na problem spożywania alkoholu, palenia papierosów, zażywania dopalaczy i innych środków odurzających przez młodzież oraz związane z tym konsekwencje prawne. 

- „Spotkanie miało na celu zwiększenie świadomości młodych ludzi, że na zachowania niezgodne z prawem wśród dzieci i młodzieży nie ma przyzwolenia i nie pozostają one bez poniesienia przez nich odpowiedzialności” - dodała policjantka.

KPP Malbork
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.