Wydanie nr 31/2023, Wtorek 31.01.2023
imieniny: pokaż (8 imion)Cyrus, Euzebiusz, Jan, Ksawery, Ludwik, Marceli, Marcelin, Marcelina
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Najlepsze firmy wyróżniono Gryfami Gospodarczymi. Wśród laureatów gmina Dzierzgoń.

Najlepsze firmy wyróżniono Gryfami Gospodarczymi. Wśród laureatów… fot. pomorskie.eu
Znamy już laureatów jednej z najważniejszych i najbardziej cenionych wśród przedsiębiorców nagród na Pomorzu. W finale 23. edycji konkursu o Nagrodę Pomorską Gryf Gospodarczy, jak co roku, wyłonione zostały firmy wytyczające nowe kierunki rozwoju oraz mające największy wpływ na gospodarkę naszego regionu.

Uroczysta gala wręczenia statuetek została zorganizowana w czwartek, 17 listopada br. w Operze Bałtyckiej w Gdańsku.

Nagroda Pomorska Gryf Gospodarczy jest przyznawana od 2000 r. wspólnie przez organizacje samorządu gospodarczego i marszałka województwa pomorskiego. Celem konkursu jest pokazanie sukcesu pomorskich firm, promowanie postaw przedsiębiorczych i dobrych praktyk w biznesie. Co ważne, oceny dokonują przedstawiciele Pomorskiej Rady Przedsiębiorczości, czyli osoby na co dzień związane z biznesem. Wnioski analizowane są także przez wiodącą instytucję doradczą PwC, która jest partnerem merytorycznym konkursu.

- „Na Pomorzu niezwykle cenimy sobie rozpoznawalność naszego regionu, a tę rozpoznawalność budują m.in. marki biznesowe, które tworzą przedsiębiorcy. Chciałbym pogratulować sukcesów tym przedsiębiorcom, którzy ubiegają się o statuetkę Gryfa Gospodarczego. Jesteście najlepszymi ambasadorami naszego regionu i kreatorami marki Pomorze” – powiedział na wstępie gali finałowej wicemarszałek województwa pomorskiego Leszek Bonna.

Laureaci konkursu Gryf Gospodarczy 2022

Spośród 87 podmiotów zakwalifikowanych do konkursu, kapituła nominowała 30 firm i 4 gminy w dziewięciu kategoriach. Ostatecznie nagrodzeni zostali liderzy: innowacji, eksportu, inwestycji, odpowiedzialności społecznej i kształcenia zawodowego, a także gmina przyjazna przedsiębiorcom. W tym roku nie wskazano laureatów w kategoriach Lider inwestycji (mikro i małe przedsiębiorstwo) oraz Pomorski start-up. Nowością był natomiast Lider rozwoju kompetencji, czyli kategoria skierowana do przedsiębiorstw, które inwestują w szkolenia lub kursy podnoszące umiejętności pracowników.

Tradycyjnie nagrodom przyznawanym przez kapitułę towarzyszył również ogłoszenie zdobywcy statuetki Gryfa Medialnego, która wręczana jest jednemu z uczestników przez media i instytucje patronujące konkursowi.

Lider innowacji – mikro i małe przedsiębiorstwo: Marine Technology sp. z o.o. z Gdyni
Firma posiada 24 lata doświadczenia w nowoczesnych technologiach w branży morskiej. Realizuje liczne projekty badawcze o wysokim poziomie innowacyjności w dziedzinach: nawigacji, hydrografii, geodezji i kartografii. Jest rozpoznawana na całym świecie dzięki zdalnie sterowanej pływającej platformie HydroDron do pomiarów hydrograficznych.

Lider innowacji – średnie i duże przedsiębiorstwo: Iglotex SA ze Skórcza
Jako pierwszy na rynku Iglotex wprowadził pizzę wegańską, regionalne pizze: Podlasiak, Poznaniok, Po śląsku, a nawet Po kaszebsku. Firma zastępuje w swoich produktach olej palmowy olejem rzepakowym, a także dba o naszą planetę wprowadzając innowacyjne opakowania zero waste i eco friendly. Jej nowy zakład w Skórczu jest jednym z najnowocześniejszych i najbardziej ekologicznych zakładów tego typu w Europie Środkowo-Wschodniej.

Lider eksportu – mikro i małe przedsiębiorstwo: ATM Lighting sp. z o.o. z Gdańska
ATM Lighting jest projektantem i producentem opraw oświetleniowych znajdujących zastosowanie w miejscach szczególnie narażonych na wandalizm, zakładach penitencjarnych i niebezpiecznych strefach wybuchowych. Firma konsekwentnie rozwija działalność eksportową, która stanowi 50-60 proc. przychodów. Jej oprawy oświetlają m.in. więzienie w Zjednoczonych Emiratach Arabskich czy destylarnię whisky w Szkocji.

Lider eksportu – średnie i duże przedsiębiorstwo: MARKOS z Głobina
Podczas kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa, gdy konkurencja redukowała zatrudnienie, firma Markos postanowiła wykorzystać obostrzenia sanitarne i popularność turystyki wodnej, zwiększając liczbę pracowników oraz produkcję łodzi w zakładzie w Głobinie. Dziś ponad 50 proc. sprzedaży stanowią umowy zawierane z klientami zagranicznymi z Niemiec, Holandii, Finlandii, Francji.

Lider inwestycji – średnie i duże przedsiębiorstwo: Port Lotniczy Gdańsk sp. z o.o.
Wśród najważniejszych inwestycji, jakich w ostatnim czasie dokonał Port Lotniczy w Gdańsku, wymienić można m.in. rozbudowę terminalu 2, kompleksu biurowców Airport City Gdańsk oraz 10 dodatkowych gate’ów odlotowych. Nowopowstała powierzchnia w terminalu umożliwiła otwarcie kolejnych punktów usługowych, takich jak kawiarenki czy sklepy wolnocłowe, tworząc nowe miejsca pracy, a pierwszy biurowiec z kompleksu Airport City został już wynajęty kontrahentom.

Lider odpowiedzialności społecznej – mikro i małe przedsiębiorstwo: Port Service sp. z o.o. z Gdańska
Port Service podczas pandemii koronawirusa zneutralizował 10 tys. ton wysoce zakaźnych odpadów medycznych, ograniczając tym samym rozprzestrzenianie się wirusa. Ponadto, firma pomaga zrozumieć najmłodszym w szkołach, dlaczego warto segregować odpady, organizuje staże i praktyki dla studentów kierunków środowiskowych, a nawet coroczne sprzątanie Gdańska i Gdyni.

Lider odpowiedzialności społecznej – średnie i duże przedsiębiorstwo: Baltic hub Gdańsk
Baltic hub (jeszcze niedawno DCT Gdańsk SA) to jedyny terminal głębokowodny w rejonie Morza Bałtyckiego, do którego bezpośrednio zawijają statki z Azji. To również firma, który dba o lokalną społeczność w okolicy, m.in. edukuje dzieci, wspiera o kulturę organizując kino na plaży, bibliotekę czy noc muzeów oraz nagradza projekty związane ze środowiskiem, edukacją i lokalną historią oferując granty w konkursie Busole 2021.

Lider kształcenia zawodowego: AJ Fabryka Mebli sp. z o.o. z Redzikowa
Producent mebli mieszkaniowych, biurowych, szpitalnych i ogrodowych obejmuje swym mecenatem technikum i branżową szkołę I stopnia. Firma prowadzi klasę patronacką, organizuje praktyki, staże i wizyty studyjne dla uczniów i nauczycieli mające na celu przygotowanie wykwalifikowanych kadr. Uczniowie z klasy patronackiej otrzymują stypendia i wsparcie szkoleniowe.

Lider rozwoju kompetencji: Korporacja Budowlana Doraco sp. z o.o. z Gdańska
Korporacja Doraco od 30 lat stawia na pracownika i dzięki temu odnosi sukcesy. Nieustannie pomaga podnosić kwalifikacje, wspiera coachingowo pracowników oraz prowadzi platformę wymiany wiedzy i mentoringu przez doświadczonych project managerów.

Lider zielonej transformacji: Grupa Kapitałowa Omida z Gdańska
Omida Logistics posiada 12 lat doświadczenia w transporcie, spedycji i logistyce. Omida wprowadziła na rynek naczepy intermodalne, które umożliwiają przejechanie około 90 proc. całej trasy przy wykorzystaniu transportu kolejowego. Jeden pociąg jest w stanie jednorazowo przewieźć 40 naczep, które do tej pory były przewożone transportem drogowym. Dzięki usłudze Omida Intermodal firma skutecznie zmniejsza CO2 w atmosferze.

Gmina przyjazna przedsiębiorcom: Dzierzgoń
Gmina dba o postawy przedsiębiorcze już u najmłodszych organizując zajęcia w szkołach. Wykazała się również inicjatywą podczas pandemii udzielając wsparcia lokalnym przedsiębiorcom.

Gryf Medialny: RADMOR SA z Gdyni
Firma od lat posiada ugruntowaną pozycję producenta wysoce niezawodnych urządzeń i jednej z najbardziej innowacyjnych firm w Polsce. Wchodzi w skład WB Group koncernu obronnego, który oferuje najnowocześniejsze rozwiązania dla sił zbrojnych z całego świata. Radmor przez 75 lat wyprodukował ponad milion urządzeń i jest marką znaną w Polsce i za granicą. To marka, która wyznacza nowe europejskie standardy radiokomunikacji militarnej opartej o technologie softwarowe.

 

 

 

 

Źródło: pomorskie.eu

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.