Wydanie nr 40/2023, Czwartek 9.02.2023
imieniny: pokaż (4 imiona)Apolonia, Cyryl, Marian, Sulisława
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Powiat malborski. Dystrybucja jodku potasu – informacja Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.

Powiat malborski. Dystrybucja jodku potasu – informacja Wydziału Bezpieczeństwa… fot. zdjęcie poglądowe
Informacja Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Malborku o dystrybucji jodku potasu.

- „Szanowni mieszkańcy Powiatu Malborskiego

Tabletki z jodkiem potasu są dystrybuowane do samorządów w całej Polsce w związku z działaniami zbrojnymi w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, na wypadek awarii lub celowego zniszczenia elektrowni przez Rosjan.

Jeśli wystąpi zagrożenie, tabletki będą przekazywane mieszkańcom i wszystkim, którzy zgłoszą się po nie do punktów, a którzy są wskazani do ich zażycia. Wojewoda przekonuje, że dawek dla nikogo nie zabraknie (w razie potrzeby braki będą uzupełniane).

Tabletkę z jodkiem potasu należy przyjąć w przedziale czasowym od 24 godzin przed skażeniem do 8 godzin po skażeniu. Najlepszy czas to jednak do 2 godzin po skażeniu.

Jak wyjaśniają konsultanci w dziedzinie endokrynologii, tabletki powinny przyjmować w razie skażenia radioaktywnego przede wszystkim: kobiety w ciąży, dzieci, nastolatkowie i dorośli do 60. roku życia.

- Dorośli i dzieci powyżej 12. roku życia powinni przyjąć 2 tabletki, czyli 100 mg jodu. Dzieci między 3. a 12. rokiem życia powinny przyjąć jedną tabletkę, czyli 50 mg jodu, noworodki jedną czwartą tabletki, a kobiety w ciąży i karmiące dwie tabletki. 

Tabletki, ze względu na stan zdrowia, nie są zalecane osobom powyżej 60. roku życia, a także nie mogą ich przyjmować osoby uczulone na jodek potasu, osoby z nadczynnością tarczycy, zaburzeniem naczyń krwionośnych czy chorobami autoimmunologicznymi.

- Tabletki z jodkiem potasu nasycają tarczycę stabilnym jodem, blokując wchłanianie radioaktywnego jodu i zapobiegając jego gromadzeniu w organizmie - wyjaśniają konsultanci w dziedzinie endokrynologii. 

W sytuacji pojawienia się zagrożenia skażeniem informować będą o tym służby, a lista punktów, gdzie dostępny będzie jodek potasu na terenie konkretnej gminy czy miasta, będzie ogłaszana w internecie na stronach urzędów miast i gmin.

Tabletki z jodkiem potasu:

  • sól potasowa kwasu jodowodorowego - nieorganiczny związek chemiczny

  • preparat podany w odpowiedniej dawce i we właściwym czasie, blokuje tarczycę przed wchłanianiem radioaktywnego jodu-131, który może powodować raka tarczycy. Tarczyca, już wysycona jodkiem potasu, nie ma miejsca na wchłonięcie radioaktywnego jodu.

  • tabletki z jodkiem potasu chronią tylko przed radioaktywnym jodem, który może trafić do atmosfery w momencie katastrofy nuklearnej. Nie chronią przed innymi rodzajami promieniowania. Jednocześnie jodek potasu chroni tylko przed możliwością wystąpienia raka tarczycy - nie chroni przed innymi nowotworami, które mogą się rozwinąć w wyniku napromienienia

  • tabletki z jodkiem potasu znajdują zastosowanie w przypadku potwierdzonego skażenia radioaktywnego. Nie można ich przyjmować profilaktycznie i na własną rękę, bo można tylko sobie zaszkodzić

  • dawkowanie jodku potasu jest zależne od wieku. Szczególnie narażone na zachorowanie na raka tarczycy z powodu masowego uwalniania promieniotwórczego jodu są dzieci i młodzież do lat 15

  • stosowanie jodku potasu dotyczy przede wszystkim osób młodych. Przyjęta granica wiekowa wynosi ok. 60 lat. U osób starszych ryzyko wystąpienia powikłań jest znacznie większe niż zachorowalność na nowotwór tarczycy”.

 

Starostwo Powiatowe w Malborku
Przejdź do komentarzy

Załączone pliki do pobrania (4)

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Krzyżak
Krzyżak 06.10.2022, 20:12
Haha smacznego lemingi
gość
gość 06.10.2022, 16:52
robi się nie fajnie, czy mi się wydaje?