Wydanie nr 275/2022, Niedziela 2.10.2022
imieniny: pokaż (5 imion)Leodegar, Stanimir, Teofil, Nasiębor, Ursycyn
ReklamaKontakt
 • tvregionalna24.pl
 • zulawyimierzeja24.pl
 • tvsztum.pl
 • tvdzierzgon.pl

Praca kierowcy w Gdańsku. Ile zarabia kierowca ciężarówki?

Praca kierowcy w Gdańsku. Ile zarabia kierowca ciężarówki? fot. Praca kierowcy w Gdańsku. Ile zarabia kierowca ciężarówki?
Praca kierowcy w Gdańsku to szansa na wysokie zarobki i atrakcyjne benefity. Pracodawcy regularnie szukają osób, które zajmą się przewozem ładunków nie tylko na trasach międzynarodowych, ale również krajowych. Coraz więcej firm podaje w ogłoszeniach o pracę konkretne zarobki, które mają przyciągnąć nowych kandydatów.

Deficyt kierowców można odczuć również na gdańskim rynku pracy. W zmniejszeniu luki kadrowej mają pomóc atrakcyjne wynagrodzenia oraz dodatkowe świadczenia. Brakuje kierowców realizujących zlecenia na trasach krajowych i międzynarodowych, ale również wykonujących obowiązki w stałych godzinach pracy od poniedziałku do piątku.

Zakres obowiązków kierowcy - jakie czynności wykonuje kierowca podczas pracy?

Praca kierowcy polega na prowadzeniu pojazdu i bezpiecznym dowozie ładunku do punktu docelowego na trasach krajowych oraz międzynarodowych. Kierowca zajmuje się przygotowaniem pojazdu, dba o bezpieczeństwo ładunku podczas przejazdu oraz postojów, a także chroni towar przed uszkodzeniami i zniszczeniami.

 

Zobacz: Praca Kierowcy w Gdańsku – Oferty ogłoszeń w portalu trojmiasto.pl

 

Zakres obowiązków kierowcy:

 

 • przygotowanie pojazdu do przewozu ładunku,

 • załadunek i rozładunek albo nadzór nad czynnościami,

 • realizacja przewozu zgodnie z przepisami prawa,

 • przestrzeganie terminów zleceń,

 • dbanie o bezpieczeństwo ładunku,

 • zabezpieczenie ładunku przed zniszczeniem i uszkodzeniem albo sprawdzenie jakości wykorzystywanych zabezpieczeń,

 • kontrola pojazdu, konserwacja oraz naprawa niewielkich usterek,

 • weryfikacja oraz kontrola nad dokumentami, m.in. potwierdzenia odbioru,

 • czynności zdawczo-odbiorcze.

 

Pracę kierowcy w Gdańsku mogą wykonywać osoby zainteresowane zarówno międzynarodowymi, jak i lokalnymi trasami. Zakres obowiązków kierowcy może różnić się w zależności od rodzaju kontraktu, systemu pracy czy zasad obowiązujących w firmie.

 

Ile zarabia kierowca ciężarówki?

 

Kierowcy wykonują obowiązki w ramach różnych systemów pracy, na który wpływa rodzaj przewożonego ładunku czy kontraktu. Z danych przedstawionych w raporcie “Zarobki kierowców zawodowych w Polsce 2021” Polskiego Instytutu Transportu Drogowego wynika, że najwięcej kierowców (44,5 proc.) pracuje w systemie od poniedziałku do piątku, a mediana zarobków wynosi 6 tys. zł.

 

/ Źródło: graf.trojmiasto.pl

 

Na najwyższe zarobki może liczyć niewielka grupa kierowców (2,1 proc.) pracująca w systemie 4/1 (4 tygodnie w trasie, 1 tydzień wolny) - mediana zarobków wynosi 8 tys. zł. Niewiele niższa mediana (7,5 tys. zł) dotyczy kierowców pracujących w trybie 3/1.

 

Ile zarabia kierowca ciężarówki? Najniższe zarobki wiążą się z wykonywaniem kursów jednodniowych - mediana wynosi 4,8 tys. zł, a tryb pracy w 2021 roku realizowało 8,2 proc. Najmniejszą grupą są kierowcy pracujący w systemie 6/2 - jedynie 0,7 proc. kierowców, a mediana wyniosła 4,85 tys. zł.

 

W przedstawionych danych uwzględnione zostało nie tylko wynagrodzenie, ale również świadczenia dodatkowe, m.in. diety i premie.

 

- W serwisie ogłoszeniowym Trojmiasto.pl regularnie pojawiają się ogłoszenia o pracy dla kierowców, ale zmienia się ich forma. Rywalizacja firm o pracowników jest tak duża, że coraz częściej kuszą ich, podając konkretne zarobki. I nie są to już mityczne zwroty w stylu "możesz zarobić do...", ale konkretne widełki. W jednej z dużych firm spożywczych zaczynają się one od 9 tys. zł miesięcznie - mówi Michał Sielski z portalu Trojmiasto.pl.

 

Szacuje się, że Polsce brakuje nawet od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy kierowców zawodowych. Pracę kierowcy w Gdańsku od zaraz znajdzie prawie 100 osób.

 

Wpływ na zarobki kierowcy ciężarówki ma również:

 

 • doświadczenie,

 • rodzaj posiadanych uprawnień,

 • branża pracodawcy,

 • wielkość firmy,

 • rodzaj ruchu,

 • rodzaj umowy,

 • dodatki do wynagrodzenia.

 

Pracodawcy starają się przyciągnąć kierowców wysokimi wynagrodzeniami i korzystnymi warunkami pracy. Początkujący mogą liczyć na łatwe trasy, a wraz ze zdobytym doświadczeniem zdarza się, że otrzymują dofinansowanie do szkoleń. Popularne są także benefity takie jak dofinansowanie do opieki medycznej i pakietu sportowego. Praca kierowcy w Gdańsku to nie tylko trasy krajowe, ale również międzynarodowe. Pracodawcy dbają również o zachowanie określonego czasu pracy i przerw.

 

/ Źródło: pl.123rf.com

 

Praca kierowcy w Gdańsku - popularne wymagania

 

Prawo jazdy kategorii C uprawnia do prowadzenia pojazdów o dopuszczalnej masie powyżej 3,5 tony, a kategoria C1 - do 7,5 tony. Druga popularna kategoria to C+E umożliwiająca kierowanie pojazdami kat. C z przyczepą.

 

Osoba pracująca na stanowisku kierowcy musi wykazywać się zestawem cech niezbędnych do realizacji obowiązków. Kierowca powinien być wytrzymały na wysiłek i wykazywać się sprawnym narządem słuchu, wzroku oraz układu mięśniowo-szkieletowego. Pod uwagę brana jest również ostrość wzroku, umiejętność oceny odległości, rozróżniania barw oraz spostrzegawczość. Za kierownicą liczy się także dobre widzenie o zmierzchu i sprawny słuch. Weryfikacją zdrowia kandydata zajmuje się lekarz, który następnie wydaje zaświadczenie. Przyszły kierowca musi również wziąć udział w badaniach psychologicznych.

 

Dobry kierowca wykazuje się koncentracją, podzielnością uwagi oraz refleksem. Potrafi nawiązywać kontakty z ludźmi, jest odpowiedzialny oraz odporny na stres i nieprzewidziane sytuacje. Cechuje się również dużą motywacja do realizacji założonych celów.

 

Kierowcy zawodowi na trasach międzynarodowych powinni znać język obcy w stopniu minimum komunikatywnym. W większości przypadków wystarczy język angielski.

Praca kierowcy w Gdańsku. Ile zarabia kierowca ciężarówki?
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wasze informacje


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Kot.
Kot. 24.09.2022, 17:21
Nie ma tu żadnych zarobków które by mnie zadawały
Jan bez ziemi.
Jan bez ziemi. 25.09.2022, 16:33 (odpowiedź do Kot.)
Kocie czego sobie zadałeś?
....
.... 24.09.2022, 13:37
Jeździjcie jeździjcie jeździjcie tylko uważajcie żeby nie zepsuł się samochód i żebyście nie trafili na takich jak co niektórzy mechanicy w Malborku albo żeby nie odsyłali naprawiać samochody do innych miast czy państw.