Wydanie nr 333/2023, Środa 29.11.2023
imieniny: pokaż (8 imion)Klementyna, Walter, Błażej, Bolemysł, Przemysł, Fryderyk, Saturnin, Paramon
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Gmina Miłoradz. Obchody święta plonów w nowej formule.

  • Wydanie nr 333/2023
  • 23 sierpnia 2022, 15:18
  • UG Miłoradz
  • Wiadomości
Gmina Miłoradz. Obchody święta plonów w nowej formule. fot. UG Miłoradz
W niedzielę, 28 sierpnia br. odbędą się obchody święta plonów w gminie Miłoradz. Rolnicy i mieszkańcy podczas mszy świętej podziękują za tegoroczne uprawy, a także odbiorą nagrody za udział w konkursie na najładniejszy wieniec i chleb dożynkowy. W tym roku dożynki będą obchodzone w nowej formule.

Przełom sierpnia i września to co roku okres podsumowania żniw oraz prac polowych. To także okazja do podtrzymywania polskiej tradycji ludowej, poprzez wicie ze zbóż wieńców i wypiekanie dożynkowych chlebów. W gminie Miłoradz te obrzędy nadal są kultywowane, a w tym roku samorząd położył na nie większy nacisk.

- „Konkursy dożynkowe są organizowane w naszej gminie od zawsze, jednak nie zawsze były odpowiednio akcentowane, bo zwykle ocenianie i nagradzanie uczestników łączyło się z zabawą plenerową, koncertami i nie przykuwało należytej uwagi” - mówi Arkadiusz Skorek, wójt gminy Miłoradz. - „W tym roku w centrum obchodów święta plonów umieścimy właśnie docenienie pracy rolników i naszych mieszkańców. Chcemy nadać tej tradycji większą rangę, dlatego postanowiliśmy skupić się na uroczystości dziękczynnej, a zaoszczędzone na imprezie plenerowej środki przekazać na nagrody dla naszych mieszkańców i sołectw, które przystąpią do konkursów dożynkowych”.

Msza dziękczynna odbędzie się w niedzielę o godzinie 12 w kościele pw. Michała Archanioła w Miłoradzu. Po nabożeństwie zostaną wręczone nagrody. Sołectwo, które stworzy najładniejszy wieniec, otrzyma nagrodę w wysokości 1,5 tys. zł. Pozostali uczestnicy konkursu także zostaną wyróżnieni. W tym przypadku nagroda wyniesie po 1 tys. zł. Urząd Gminy w Miłoradzu oraz Gminny Ośrodek Kultury i Sportu przygotowali też nagrody finansowe dla uczestników konkursu na chleb dożynkowy. Środki te sołtysi będą mogli wykorzystać na dofinansowanie mniejszych uroczystości dożynkowych w swoich sołectwach.

Dla części mieszkańców brak zabawy plenerowej może być niespodzianką, ale trzeba pamiętać, że w tym roku GOKiS przygotował bardzo bogatą ofertę wydarzeń plenerowych, które rozpoczęły się już w kwietniu i jeszcze się nie zakończyły.

- „Za nami bardzo dużo imprez, podczas których mogliśmy się pobawić, spędzić wspólnie czas i integrować. Podczas majówki świętowaliśmy jubileusz klubu piłkarskiego Delta oraz mogliśmy podziwiać mecz oldbojów naszej drużyny z Reprezentacją Artystów Polskich. W czerwcowy weekend odbyła się również duża zabawa plenerowa pod nazwą „Dzień Gminy Miłoradz”, poza tym na mieszkańców czekały pikniki rodzinne w różnych sołectwach, zabawy edukacyjne, spływ kajakowy, biegi i marsze nordic walking, w czwartek do czterech miejscowości przyjedzie mobilne kino 7D, a okres wakacyjny w gminie zamknie turniej rycerski w Pogorzałej Wsi” - mówi Marcin Szesza, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Miłoradzu. - „Przed nami do końca roku jeszcze wiele innych ciekawych wydarzeń. Nowa propozycja święta plonów łączy się z chęcią dalszego kultywowania tradycji konkursów dożynkowych i organizowanie ich co roku w różnych miejscowościach. W środę upływa czas zgłaszania się do konkursów i mam nadzieję, że nowa formuła spotka się z większym zainteresowaniem mieszkańców. Zapraszam wszystkich do udziału i dołączenia do tegorocznych obchodów święta plonów”.

 

 

 

Informacja prasowa Urzędu Gminy w Miłoradzu

UG Miłoradz
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.