Wydanie nr 64/2024, Poniedziałek 4.03.2024
imieniny: pokaż (10 imion)Adrian, Leonard, Lucjusz, Gerarda, Eugeniusz, Kazimierz, Gerard, Arkadiusz, Jakubina, Piotr
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Malbork. Znamy zwycięzców powiatowego etapu konkursu Piękna Wieś Pomorska 2022.

  • Wydanie nr 64/2024
  • 19 lipca 2022, 11:26
  • Starostwo Powiatowe w Malborku
  • Wiadomości
Konkurs „Piękna Wieś Pomorska” ma na celu ukazanie zarówno piękna wiejskiego krajobrazu, jak i wspólnego działania społeczności wiejskiej. Niniejszy konkurs wpływa na poprawę estetyki i stanu środowiska pomorskich wsi i zagród, których mieszkańcy wykazują się gospodarnością oraz działaniami na rzecz ochrony i pielęgnacji dziedzictwa kulturowego oraz kształtowania krajobrazu naturalnego.

7 lipca br. powiatowa komisja konkursowa dokonała oceny „Zagród” i „Wsi” zgłoszonych przez komisje szczebla gminnego do eliminacji powiatowych w ramach konkursu „Piękna Wieś Pomorska 2022”.

Konkurs organizowany jest w dwóch kategoriach: „Zagroda” (w konkursie mogą brać udział zagrody rolnicze, tj. siedliska czynnych gospodarstw rolnych, będące miejscem zamieszkania oraz pracy rolnika i jego rodziny, w tym gospodarstwa rolne prowadzące dodatkowo działalność agroturystyczną) oraz „Wieś” (w konkursie nie mogą brać udziału wsie, w których znajduje się siedziba gminy).

Konkurs rozstrzygany jest w trzech etapach: gminnym, powiatowym i wojewódzkim.

Gmina Nowy Staw i Gmina Stare Pole zgłosiły zwycięzców etapu gminnego konkursu do etapu powiatowego. Posesje zgłoszone w kategorii „Zagroda”: zagroda Ireny Paleń-Kot z Lasek, gmina Nowy Staw oraz wsie zgłoszone w kategorii „Wieś”: wieś Lubstowo, gmina Nowy Staw - sołtys Krzysztof Siennicki oraz wieś Królewo, gmina Stare Pole - sołtys Anna Górniak.

Komisja powiatowa w kategorii „Wieś” oceniła: ogólny wygląd wsi, dbałość o stan środowiska przyrodniczego, ochronę i kultywowanie dziedzictwa kulturowego wsi i charakteru wiejskiego. Bardzo ważna jest także aktywizacja i zaangażowanie społeczności lokalnej, która podejmuje wspólne działania w celu uatrakcyjnienia oraz poprawy jakości życia na wsi. W kategorii „Zagroda” punktowane były: stan techniczny oraz ład i porządek siedliska, dbałość o stan środowiska przyrodniczego oraz pielęgnowanie tradycji miejsca.

Po dokonaniu oceny zagród oraz wsi zgłoszonych przez komisje szczebla gminnego, komisja powiatowa do szczebla wojewódzkiego wytypowała zwycięzców etapu powiatowego: w kategorii „Zagroda” - zagrodę Ireny Paleń-Kot z Lasek, gmina Nowy Staw, a w kategorii „Wieś” - wieś Lubstowo, gmina Nowy Staw - sołtys Krzysztof Siennicki.

Wszyscy uczestnicy etapu powiatowego zostaną nagrodzeni przez Starostę Powiatu Malborskiego. Laureaci pierwszych miejsc będą walczyć o tytuł najpiękniejszej zagrody oraz wsi w województwie
pomorskim.


 

 

 

Informacja: Starostwo Powiatowe w Malborku

Starostwo Powiatowe w Malborku
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.