Wydanie nr 224/2022, Piątek 12.08.2022
imieniny: pokaż (7 imion)Łukasz, Filip, Mateusz, Anita, Julia, Robert, Lech
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Ubezpieczenie OC i AC – główne różnice

Ubezpieczenie OC i AC – główne różnice fot. Ubezpieczenie OC i AC – główne różnice
Większość z nas – niezależnie od tego, czy posiada samochód, czy też nie – słyszała o polisach ubezpieczeniowych OC i AC. Nie każdy jednak rozumie, czym w gruncie rzeczy się one od siebie różnią. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, a przy okazji pomóc świeżo upieczonym kierowcom, którzy staną przed koniecznością zakupu ubezpieczenia, postaramy się przedstawić 3 główne różnice, jakie występują pomiędzy tymi dwoma typami polis ochronnych.

Specyfika różnorodnych produktów ubezpieczeniowych może nas czasami przytłoczyć. Absolutną podstawą jest natomiast znajomość najważniejszych rodzajów polis komunikacyjnych, do których zaliczyć możemy ubezpieczenia OC i AC. Warto znać główne różnice między nimi. A oto 3 najistotniejsze:

RÓŻNICA 1: zakres obowiązywania

Pierwszą rzeczą, jaką różnią się między sobą polisy ubezpieczeniowe AC i OC, jest zakres ich obejmowania. Skoro są produktami oddzielnymi, muszą mieć też oddzielne sfery, w których będą chroniły właścicieli pojazdów przed stratami finansowymi.

Ubezpieczenie OC – którego zakres ustala państwo – obejmuje swoim działaniem ochronę finansową w przypadku zajścia różnorodnych zdarzeń drogowych (kolizji, wypadków, stłuczek), w których ucierpiało mienie osób trzecich (np. pojazd czy ogrodzenie). Stanowi ono zabezpieczenie dla sprawcy uszkodzeń, który dzięki aktywnej polisie OC nie będzie musiał płacić za nie z własnej kieszeni, a także formę gwarancji dla osób poszkodowanych, że w prosty i szybki sposób uzyskają pieniądze z odszkodowania.

Ubezpieczenie AC natomiast stanowi formę ochrony przed szkodami materialnymi wynikającymi z nieprzewidzianych, losowych zdarzeń, które mogą przytrafić się każdemu z nas. Mowa tu przede wszystkim o uszkodzeniach samochodu w wyniku aktów wandalizmu, działalności „życzliwych” osób trzecich, pożaru, wybuchu, destrukcyjnych warunków atmosferycznych, a także o kradzieżach. Gdy nie wystąpią czynniki dyskwalifikujące nas z uzyskania odszkodowania (a więc tak zwane wyłączenia), będziemy w stanie naprawić szkody w naszych pojazdach za pomocą pieniędzy od ubezpieczyciela.

RÓŻNICA 2: obowiązek posiadania aktywnej polisy

Wielu kierowców, którzy nie mają doświadczenia w zakupie ubezpieczeń samochodowych, może nie wiedzieć, że w Polsce tylko jedna forma ubezpieczenia komunikacyjnego jest obowiązkowa dla każdego zarejestrowanego pojazdu. Przepis ten wynika z ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, która weszła w życie w 2003 roku. W związku z nim za brak należytej aktywnej polisy właścicielowi pojazdu mogą grozić wysokie kary finansowe!

Ubezpieczenie, o którym mowa, to oczywiście ubezpieczenie OC. Tylko ono w naszym kraju jest prawnie wymagane. Polisa AC stanowi natomiast ochronę dodatkową, której zakup wynika tylko i wyłącznie z niezależnej decyzji kierowcy.

RÓŻNICA 3: sposób obliczania składek

Zarówno kalkulacja stawek za polisę OC i AC wymagać będzie przeanalizowania poszczególnych danych udostępnianych ubezpieczycielowi przez właściciela pojazdu. Zakres tych danych w obu przypadkach będzie jednak różny – jako że obie polisy dotyczą nieco innych aspektów ryzyka odszkodowawczego.

W przypadku kalkulacji cen OC towarzystwo ubezpieczeniowe skupi się przede wszystkim na wieku kierowcy, ilości czasu posiadania przez niego prawa jazdy, miejsca jego zamieszkania, stanu cywilnego, zawodu, faktu posiadania bliskiej rodziny (małżonka, dzieci), a także roku produkcji auta, jego marki i modelu oraz pojemności silnika.

Przy wyliczeniach cen AC do powyższej listy będziemy musieli dodać jeszcze takie informacje jak chociażby fakt przechowywania lub nie pojazdu w garażu, posiadania przez niego sprawnego systemu antywłamaniowego czy też całkowita wartość ubezpieczanego auta.

Ubezpieczenie OC i AC – główne różnice
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:

Zobacz więcej z kategorii Wasze informacje


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.