Wydanie nr 112/2025, Wtorek 22.04.2025
imieniny: pokaż (11 imion)Łukasz, Wanesa, Gajusz, Teodor, Gaja, Soter, Leonid, Strzeżymir, Leon, Leona, Wirginiusz
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Jaką rolę pełni dysk SSD w komputerze? Wyjaśniamy

W komputerach i laptopach używane są dyski twarde, na których zapisywane są różnego rodzaju dane. Do tej pory stosowane były dyski HDD, posiadające ruchome elementy. Jednak ostatnio dużym zainteresowaniem cieszą się dyski SSD. Czym one są?

Czym się różni dysk HDD od SSD?

To, co przede wszystkim różni te dwa dyski, to sposób, w jaki są zbudowane. W przypadku dysków HDD mamy talerz, głowicę i kontroler odczytujący dane, które zostały na nich zapisane. Jak możesz się przekonać, zaglądając na stronę https://www.morele.net/kategoria/dyski-ssd-518/ i czytając zamieszczone tam opisy, dysk SSD posiada kości pamięci flash i kontroler, które umożliwiają zapisywanie i odczytywanie danych.

Patrząc więc z technicznego punktu widzenia, dyski te bardziej swoją budową i sposobem działania przypominają pendrive’a niż tradycyjny dysk twardy, w którym znajduje się aluminiowy talerz. Oczywiście różnice w budowie każdego z tych dysków sprawiają, że ich działanie różni się między sobą, chociaż każdy z nich pozwala na zapisywanie i odczytywanie danych.

 

Zalety dysku SSD

Wiele osób posiadających w swoich komputerach dysk HDD decyduje się na ich wymianę i włożenie dysku SSD, jeśli tylko jest to możliwe. To, co przyczynia się do tej decyzji to niewątpliwie pozytywne zmiany w działaniu komputera, po zamontowaniu dysku SSD, jak i jego dodatkowe zalety, do których zaliczyć należy m.in.:

  1. niezawodność – nie ma tutaj ruchomych elementów, które mogłyby generować ciepło, będące częstą przyczyną awarii, dzięki temu utrzymują niższą temperaturę i mogą działać dłużej oraz wydajniej,

  2. trwałość – brak ruchomych części sprawia, że są one bardziej odporne na zużycie, wstrząsy czy upadki, a co za tym idzie, mniejsze jest również prawdopodobieństwo utraty danych,

  3. szybkość – działają znacznie szybciej niż tradycyjne dyski twarde, dzięki czemu komputer potrzebuje mniej czasu na uruchomienie, a transfer danych zabiera mniej czasu,

  4. energooszczędność – brak ruchomych elementów sprawia, że potrzebują one mniej energii do pracy, a to oznacza, że w przypadku laptopów pozwalają na dłuższą pracę na baterii,

  5. mniejszy ciężar – są one mniejsze niż dyski HDD, a co za tym idzie, również lżejsze,

  6. bezgłośne działanie – brak ruchomych części sprawia, że ich działanie podczas pracy generuje znacznie mniej hałasu,

  7. zróżnicowane rozmiary – dyski SSD oferowane są w bardzo różnych rozmiarach, co oznacza, że można je zastosować w wielu różnych urządzeniach.

Na co zwrócić uwagę wybierając dysk SSD?

Chcesz zmienić w swoim komputerze dysk HDD na SSD? Poza jego pojemnością powinieneś zwrócić uwagę na rodzaj złączy, które są w nim wykorzystywane. Bardzo często wykorzystywane są dyski ze złączem SATA, jednak powinieneś wiedzieć, że są to najstarsze modele, więc jeśli masz taką możliwość, lepiej wybrać coś nowszego.

Oferowane są również złączona M.2, które osiągają bardzo dużą prędkość transferu, jednak w tym przypadku będziesz potrzebował płytę główną, która będzie wspierała ten standard. Trzecią kategorią są złącza PCI-e, które oferują transfer na poziomie 16 GB/s, jednak wymaga to już specjalistycznego sprzętu.

Artykuł Sponsorowany
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wasze informacje / Sponsorowane.


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.