Wydanie nr 27/2023, Piątek 27.01.2023
imieniny: pokaż (10 imion)Aniela, Rozalia, Jan Chryzostom, Jerzy, Julian, Przybysław, Adalruna, Alruna, Angelika, Teodoryk
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

16 maja 2022 r. - koniec pandemii w Polsce. A co z maseczkami?

W poniedziałek, 16 maja br. Minister Zdrowia zniósł stan pandemii w Polsce. Obecnie obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego. Jednak do końca maja br. obowiązuje nadal noszenie maseczek w miejscach działalności leczniczej.

Podczas konferencji na początku miesiąca Minister Zdrowia oznajmił, że z dniem 16 maja br. stan epidemii zostanie przekształcony w stan zagrożenia epidemicznego. Decyzja ta oparta była na analizach prawnych i administracyjnych konsultacjach.

- „I tutaj chcę od razu powiedzieć, że to nie jest absolutnie żadne zniesienie epidemii, tylko mówiąc symbolicznie, przełączenie tego czerwonego światła w sygnalizatorze, które się świeciło od dwóch lat, na światło pomarańczowe” - podkreślał minister na konferencji.

Mimo tej zmiany większość wprowadzonych wcześniej przepisów dotyczących pandemicznych udogodnień dla pracowników i pracodawców nadal obowiązuje - np. wykonywanie pracy zdalnej, zawieszony obowiązek wykonywania badań okresowych czy wstępne szkolenia BHP w elektronicznej formie. W każdej chwili mogą przywrócone zostać restrykcje właściwe dla stanu pandemii.

Ustawa o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi stan epidemii definiuje jako „sytuację prawną wprowadzoną na danym obszarze w związku z wystąpieniem epidemii w celu podjęcia określonych w ustawie działań przeciwepidemicznych i zapobiegawczych dla zminimalizowania skutków epidemii”. W Polsce obowiązywał od 20 marca 2020 r. Od 1 kwietnia br. COVID-19 traktowany jest jako zwykła choroba zakaźna.

Przypomnijmy, że od 28 marca br. w pomieszczeniach zamkniętych zniesiono obowiązek zakrywania ust i nosa. Wyjątek stanowiły placówki prowadzące działalność leczniczą i apteki. Zgodnie z nowym rozporządzeniem obowiązek zakrywania nosa i ust maseczką w przychodniach, szpitalach oraz aptekach będzie przedłużony do 31 maja br.

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Krzyżak
Krzyżak 16.05.2022, 17:38
Wielu oglupialych przez telewizję nadal niestety nosi tyle że pomalowwali je na żółto i niebieskol