Wydanie nr 185/2022, Poniedziałek 4.07.2022
imieniny: pokaż (15 imion)Elżbieta, Aurelian, Aggeusz, Alfred, Teodor, Józef, Odon, Odo, Malwina, Wielisław, Innocenty, Julian, Berta, Ozeasz, Piotr
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Malbork. Poprawa bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów – od dzisiaj policyjne działania NURD.

  • Wydanie nr 185/2022
  • 20 kwietnia 2022, 15:09
  • KPP Malbork
  • Na sygnale
  • 3 komentarze
Malbork. Poprawa bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów – od dzisiaj policyjne działania NURD. fot. zdjęcie poglądowe
Od środy, 20 kwietnia br. policjanci malborskiej drogówki będą prowadzili działania pn. „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego”, której celem jest poprawa bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów. Akcja potrwa do 27 kwietnia br.

Od środy, 20 kwietnia br. przez cały tydzień policjanci ruchu drogowego będą prowadzili działania prewencyjno-kontrolne pn. „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego”. Bezpieczeństwo „niechronionych uczestników ruchu drogowego” w dużej mierze zależy od nich samych.

- „Od tego w jaki sposób zachowują się na jezdni, gdzie ją przekraczają i czy zwracają uwagę na inne osoby będące na drodze. Miejsca przekraczania jezdni przez pieszych i rowerzystów są oznaczone i tam mają oni pierwszeństwo. Piesi i rowerzyści powinni mieć jednak świadomość, że samochód nie zatrzyma się w miejscu. Muszą dać się zauważyć kierującemu i pozwolić zatrzymać się w sposób bezpieczny. Dlatego zawsze przed przejściem dla pieszych należy się zatrzymać i rozejrzeć” - wyjaśnia asp. Sylwia kowalewska, oficer prasowy KPP w Malborku.

Kierujący samochodem ma obowiązek zachować szczególną ostrożność zbliżając się do wyznaczonego przejścia dla pieszych i ustąpić pierwszeństwa pieszemu, który się na nim znajduje. Dlatego istotne jest zawsze zmniejszenie prędkości przed przejściem dla pieszych czy przejazdem dla rowerzystów i uważne rozejrzenie się.

Kierujący rowerem to również uczestnik ruchu, który ma prawo znajdować się na drodze, ale i obowiązki z tym związane. Jego miejsce jest na jezdni lub pasie ruchu dla rowerów, a po chodniku może poruszać się wyjątkowo w trzech przypadkach i musi respektować prawo pieszych do swobodnego poruszania się po nim.

Szczególne przesłanie mundurowi kierują do osób opiekujących się najmłodszymi uczestnikami ruchu drogowego, aby zwracali baczną uwagę na swoich podopiecznych na drodze jak i  w jej pobliżu. Często to właśnie niedostateczna uwaga osób opiekujących się dziećmi jest przyczyną ich wtargnięć przed nadjeżdżający pojazd.

Policjanci przypominają również, że niezależnie od pory roku niechronieni uczestnicy ruchu powinni być dobrze widoczni dla kierujących pojazdami. Ważne jest, aby piesi i rowerzyści mieli na sobie elementy odblaskowe i nie tylko, tak jak wymagają tego przepisy, po zmierzchu na drodze poza obszarem zabudowanym. Warto również nosić odblaski na obszarach miejskich w miejscach, które są mało oświetlone. Jeden mały odblask może uratować życie.
KPP Malbork
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Renata
Renata 23.04.2022, 12:31
Brak dróg dla rowerów, może to powinno mobilizować wszystkich by budować infrastrukturę. Bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od dróg i prawidłowego oznakowania. Obecnie pełno jest bezmyślnie ustawianych znaków w na tle reklam reklam. Drogi wąskie rowerzyści narażeni na poważne wypadki, bezpieczniej jechać beznadziejnym chodnikiem żeby zostać rozjechany .
Paddington
Paddington 22.04.2022, 09:09
Poprawa bezpieczeństwa rowerzystów dobre sobie. Myślę że ponad 90% rowerzystów nie zna przepisów ruchu drogowego bądź jeśli znają to ich nie respektują. Poruszają się chodnikiem w miejscach, w których wedle obowiązujących przepisów jechać powinni jezdnią. Przejeżdżają przez przejścia dla pieszych tam gdzie nie powinni a tam gdzie mogą zsiadają z rowerów. Istny cyrk z którym służby nic nie robią