Wydanie nr 276/2023, Wtorek 3.10.2023
imieniny: pokaż (15 imion)Teresa, Gerard, Ewalda, Gerarda, Ewald, Kandyd, Eustachy, Sierosław, Częstobrona, Ermegarda, Irmegarda, Romana, Augustyna, Kandyda, Cyprian
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

OMGGS. Raport: 31 dni wojny w Ukrainie.

  • Wydanie nr 276/2023
  • 31 marca 2022, 13:00
  • Starostwo Powiatowe w Malborku
  • Wiadomości
Starostwo Powiatowe w Malborku zachęca do zapoznania się z raportem podsumowującym pierwszy miesiąc wojny na Ukrainie. Dane zostały zebrane z kilkudziesięciu samorządów z całej Polski, również z Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot.

Samorządowcy z całej Polski podsumowali pierwszy miesiąc wojny na Ukrainie. Raport pokazuje niespotykany wcześniej zryw Polaków, którzy oprócz pomagania Ukraińcom zorganizowali tysiące akcji pomocowych dla mieszkańców Ukrainy. Raport wskazuje pilne postulaty, które są niezbędne, aby kryzys uchodźczy nie przekształcił się w katastrofę humanitarną. Dane zostały zebrane także wśród samorządów Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot. Szacuje się, że obecnie na Pomorzu przebywa 45 tys. uchodźców z Ukrainy.
Raport pn. „31 dni wojny na Ukrainie” został przygotowany przez Ruch Samorządowy Tak! Dla Polski. Dane zostały zebrane z kilkudziesięciu samorządów z całej Polski, także z OMGGS (m.in. z Sopotu, z gminy miejskiej i wiejskiej Pruszcz Gdański, Krynicy Morskiej, Redy, Kartuz i powiatu tczewskiego). Obecne szacunki mówią, że na terenie naszego województwa przebywa około 45 tys. uchodźców z Ukrainy, z czego 25 tys. znajduje schronienie w prywatnych domach.
- „W najbliższych dniach Polska prawdopodobnie stanie się państwem o największej liczbie uchodźców na świecie. Przez ostatnie 31 dni weszła do pierwszej szóstki takich państw, jak Turcja (3,7 mln), Jordania (2,9 mln), Liban (1,4 mln), Pakistan (1,4 mln), Uganda (1,1 mln), Niemcy (1 mln)” – mówi Jacek Karnowski, prezes Rady OMGGS, prezydent Sopotu. – „Nasz Raport wskazuje pilne postulaty, które są niezbędne, aby kryzys uchodźczy nie przekształcił się w katastrofę humanitarną”.

Przyjaciółka/przyjaciel rodziny z Ukrainy. 
Raport opisuje najważniejsze działania, które przez ostatni miesiąc wojny były podejmowane przez mieszkańców i organizacje pozarządowe. Jednym z przykładów jest Fundacja „Widzialne – Zmiana jest Kobietą”. To grupa młodych kobiet z Trójmiasta, które zorganizowały się w 2020 roku, aby wspólnie działać na rzecz praw człowieka. Od początku wojny osoby zaangażowane w prace fundacji skupiły się na pomocy humanitarnej uchodźcom z Ukrainy. Fundacja rozpoczęła program „Przyjaciel/przyjaciółka rodziny z Ukrainy”, do którego zgłosiło się kilkadziesiąt osób z całej metropolii. Praca wolontariuszy polega na opiece nad wybraną rodziną (lub rodzinami) – pomagają w załatwieniu spraw urzędowych, wizyty u lekarza, spędzają czas z uchodźcami i pokazują im Trójmiasto.
Model integracji migrantów i szkolenia wielokulturowe w metropolii.
Autorzy raportu wyliczają również konkretne działania systemowe – wyzwania i konieczne zmiany, które są niezbędne do uniknięcia kryzysu uchodźczego w Polsce. Wśród nich znalazły się m.in. recepcja ofiar wojny, rejestracja i identyfikacja, dyslokacja, finansowanie na jasnych zasadach, lepsze wykorzystanie NGOs i wolontariuszy, bardziej precyzyjne przepisy dot. zdrowia, pracy, zwiększenie zasobów mieszkaniowych w Polsce, czy uruchomienie funduszy unijnych do pomocy uchodźcom. Jednym z postulatów jest również kompleksowy system integracji imigrantów.

 

Przypomnijmy, że w 2020 r. samorządy zrzeszone w OMGGS przyjęły Standard minimum w integracji imigrantów (SMI). Znalazły się w nim takie kwestie, jak wsparcie zawodowe, porady prawne, kursy języka polskiego, przygotowanie szkół do przyjęcia uczniów z doświadczeniem migracji, a także szkolenia dla urzędników. Na początek w każdym z powiatów powstały zespoły ds. migracji, które zajmują się monitorowaniem sytuacji związanej z osiedlaniem się migrantów w metropolii, rozwojem kompetencji instytucji publicznych, w tym przygotowaniem szkół do nauczania i integracji dzieci z doświadczeniem migracyjnym oraz organizacją kursów języka polskiego, w oparciu o pracę bibliotek. W ramach wdrażania SMI organizowane są też spotkania i szkolenia dla pracowników socjalnych, urzędników wydziałów obywatelskich, pracowników biur obsługi mieszkańca.

- „Szkolimy także przedstawicieli Metropolitalnej Kadry Kultury z działań wielokulturowych, które mają integrować osoby z doświadczeniem migracji. Bierzemy również udział w unijnym projekcie Europejska Platforma Integracji Miast (EPIC), wspólnie z partnerami z Chorwacji, Niemiec, Grecji, Włoch, Portugalii i Hiszpanii, który polega na wymianie doświadczeń i realizowaniu najlepszych rozwiązań w naszym regionie” - wyjaśnia Alicja Mongird, rzecznik prasowy OMGGS. - „Już wkrótce ruszamy także z realizacją projektu „Kultura włącza” - we współpracy z Biblioteką Narodową w Oslo oraz Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Gdańsku, w ramach którego przeszkolimy 300 pracowników oraz opracujemy podręcznik dobrych praktyk, dzięki któremu biblioteki i domy kultury na terenie OMGGS będą bardziej dostępne”.
Jak zmieniły się pomorskie samorządy przez 31 dni wojny na Ukrainie?
Nowe dzieci w przedszkolach (% wzrost w ciągu miesiąca):
● Krynica Morska – 90,9%
● Sopot – 9,8%
● Pruszcz Gdański – 4,6%
● Reda – 2,5%
● Kartuzy – 1,4%
Nowe dzieci w podstawówkach (%wzrostu w ciągu miesiąca):
● Krynica Morska - 79,4%
● Sopot – 15,6%
● Gmina Pruszcz Gdański – 5,8%
● Kartuzy – 3,3%
● Reda – 3,1%
Uchodźcy w prywatnych domach (% nowych mieszkańców gminy):
● Krynica Morska - 16,7%
● Sopot – 5,1%
● Gmina Pruszcz Gdański – 3,07%
● powiat tczewski - 2,61%

 

 

 

 

Informację przekazała: Sylwia Grabowska, Starostwo Powiatowe w Malborku

Starostwo Powiatowe w Malborku
Przejdź do komentarzy

Załączone pliki do pobrania (1)

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.