W ostatnim tygodniu jednostki PSP i OSP z terenu powiatu malborskiego wyjeżdżały do 12 interwencji. Dotyczyły one m.in. uszkodzonego słupa energetycznego, przewozu butli z tlenem oraz alarmu z monitoringu. Strażacy wyjeżdżali do 5 pożarów - sadzy w przewodzie kominowym, śmietnika oraz mieszkań. Ratownicy pomogli w otwarciu mieszkania, a także obsłużyli miejsce dwóch kolizji drogowych.
Policjanci z malborskiej komendy spotkali się z uczniami klas pierwszych, aby przypomnieć dzieciom o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w związku ze zbliżającymi się feriami zimowymi. Spotkania odbyły się w ramach VI edycji projektu Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku pn. „Uczę się bezpieczeństwa”. Funkcjonariusze przy tej okazji zachęcali pierwszaków do wzięcia udziału w dedykowanym dla nich konkursie „Śnieżny Dekalog”.
Wraz ze wzrostem zachorowań na wirusa COVID-19 rośnie liczba osób przebywających na kwarantannie domowej. Policja przypomina, że z obowiązkową kwarantanną wiąże się dodatkowy obowiązek – korzystanie z aplikacji „Kwarantanna domowa”. To bezpłatna aplikacja, która ułatwia przejście obowiązkowej kwarantanny w warunkach domowych. Dzięki niej można potwierdzić swoje miejsce pobytu. Ale to nie wszystko. Aplikacja pozwala na podstawową ocenę stanu zdrowia, dostęp do pomocnych w czasie kwarantanny informacji, szybką komunikację ze służbami oraz dostęp do opieki. Pamiętajmy, że z aplikacji mogą korzystać tylko osoby objęte kwarantanną. Dzięki takiemu rozwiązaniu, możliwe jest szybkie dotarcie do dużej ilości osób.
Pożar mieszkania na Grudziądzkiej w Malborku.
Do zdarzenia doszło w środę, 19 stycznia br. w jednym z budynków wielorodzinnych przy ul. Grudziądzkiej w Malborku. O godz. 21:01 dyżurny operacyjny stanowiska kierowania komendanta powiatowego PSP w Malborku przyjął zgłoszenie o pożarze mieszkania na parterze.
Po dojeździe zastępów z JRG Malbork do miejsca zdarzenia zastano pożar mieszkania na parterze budynku mieszkalnego wielorodzinnego. Drzwi do mieszkania były przymknięte, klucz znajdował się w drzwiach. Występowało niewielkie zadymienie na klatce schodowej. Część mieszkańców budynku ewakuowała się przed przybyciem ratowników.
Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wprowadzeniu jednej roty na klatkę schodową celem otwarcia okien na najwyższej kondygnacji oraz powiadomienia lokatorów o konieczności pozostania w mieszkaniach. Na miejsce dojechały zastępy z jednostek OSP. Ratownicy wprowadzili drugą rotę do mieszkania i po odłączeniu bezpieczników w rozdzielnicy elektrycznej podali jeden prąd wody W-42 na palące się wyposażenie. Wprowadzili również wentylację taktyczną celem niedopuszczenia do zadymienia klatki schodowej i oddymienia lokalu objętego pożarem. Po zlokalizowaniu pożaru, strażacy przeszukali pomieszczenia przy użyciu kamery termowizyjnej (brak osób poszkodowanych). Po ugaszeniu pożaru wynieśli części spalonego wyposażenia mieszkania na zewnątrz budynku. Na zakończenie działań skontrolowali wszystkich dostępne mieszkania na obecność tlenku węgla - brak zagrożenia.
W działaniach, które trwały 1godz. 23 min. udział brały 3 zastępy z JRG Malbork w sile 8 ratowników, OSP Stogi w sile 6 ratowników oraz Wojskowa Straż Pożarna w sile 3 ratowników.
Czytaj również na https://tvmalbork.pl/aktualnosci/35096,malbork-nocna-akcja-strazakow-pozar-mieszkania-na-
Pożar mieszkania na Sienkiewicza w Malborku.
Do zdarzenia doszło w czwartek, 20 stycznia br. w jednym z budynków mieszkalnych przy ul. Sienkiewicza w Malborku. O godz. 09:53 dyżurny operacyjny SKKP PSP w Malborku przyjął zgłoszenie o pożarze mieszkania na 6 piętrze.
Po dojeździe zastępów z JRG Malbork do miejsca zdarzenia zastano drzwi do mieszkania zamknięte. Występowało silne zadymienie na klatce schodowej.
Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wprowadzeniu jednej roty na klatkę schodową celem otwarcia okien na 6 kondygnacji oraz powiadomieniu lokatorów o konieczności pozostania w mieszkaniach i oddymieniu kondygnacji. Ewakuowano 6 lokatorów z mieszkań na kondygnacji objętej pożarem. Mieszkanie otwarto przy pomocy podręcznego sprzętu burzącego oraz piły mechanicznej do cięcia stali. Po odłączeniu prądu w mieszkaniu, rozstawiono drabinę mechaniczną SCD37 i podano 1 prąd W-52 przez okno do mieszkania. Ratownicy wprowadzili rotę do mieszkania i podali drugi prąd wody W-52 na palące się wyposażenie. Po zlokalizowaniu pożaru, ratownicy przeszukali pomieszczenia przy użyciu kamery termowizyjnej (brak osób poszkodowanych). Po ugaszeniu pożaru i usunięciu części spalonego wyposażenia mieszkania na zewnątrz budynku, skontrolowali wszystkie dostępne mieszkania na obecność tlenku węgla (kondygnacja 6,7,8,9,10) - brak zagrożenia. Ewakuowani wcześniej mieszkańcy mogli wrócić do swoich mieszkań. Po pisemnym przekazaniu miejsca objętego działaniem ratowniczym, po 1godz. 23 min. zakończono działania, w których udział brały 4 zastępy z JRG Malbork w sile 9 ratowników oraz OSP Stogi w sile 5 ratowników.
Więcej na https://tvmalbork.pl/aktualnosci/35101,malbork-pozar-mieszkania-na-sienkiewicza
Bezpieczne ferie w ramach projektu „Uczę się bezpieczeństwa”.
Malborscy policjanci spotkali się z pierwszoklasistami z Malborka biorącymi udział w edukacyjno-profilaktycznym projekcie Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku pn. „Uczę się bezpieczeństwa”. Funkcjonariusze omówili z dziećmi podstawowe zasady bezpieczeństwa w związku ze zbliżającymi się feriami zimowymi. Dzieci dowiedziały się od mundurowych jak bezpiecznie spędzić ferie w domu, jak bezpiecznie poruszać się po drodze i na co uważać podczas zabawy na śniegu. Policjanci mówili milusińskim również o bezpieczeństwie podczas kuligu, zagrożeniach związanych z wchodzeniem na zamarznięte akweny wodne oraz o tym, że bardzo ważne jest używanie elementów odblaskowych. Spotkania były doskonałą okazją, aby zachęcić dzieci do udziału w organizowanym dla nich przez Biuro Prewencji Komendy Głównej Policji konkursie plastyczno-filmowym pn. „Śnieżny Dekalog”.
Policjanci zapraszają do uczestnictwa w konkursie wszystkie chętne dzieci i młodzież do 16 roku życia. Regulamin i zgłoszenie do konkursu na stronie www.policja.pl/bezpieczenstwo-na-stoku. Na uczestników czekają atrakcyjne nagrody!
Jesteś objęty kwarantanną? Zainstaluj obowiązkową aplikację.
Aplikacja „Kwarantanna domowa” powstała, aby skutecznie i sprawnie kontrolować miejsca pobytu osób przebywających na kwarantannie, a jednocześnie wspierać je w tych trudnych chwilach. Jest ona dostępna do pobrania na telefony w sklepach Google Play oraz App Store. Osoba obejmowana obowiązkową kwarantanną, wypełnia formularz lokalizacyjny. Deklaruje w nim miejsce odbywania kwarantanny i podaje swój numer telefonu. Dane trafiają do systemu, a później do naszej aplikacji. W tym momencie (po dotarciu danych do systemu naszej aplikacji) osoba objęta kwarantanną dostaje SMS-a z informacją o obowiązku zainstalowania i korzystania z aplikacji Kwarantanna domowa.
WAŻNE! Najpierw SMS, później aktywacja. Otrzymanie SMS-a jest kluczowe. To znak, że wasze dane są w naszej bazie i że możecie rozpocząć korzystanie z aplikacji. Aplikację aktywujcie po przybyciu na miejsce odbywania kwarantanny. SMS dotarł. Można pobrać aplikację. Jak to zrobić?
To zależy od telefonu, którego używacie. Jeśli korzystacie z telefonu systemem Android - znajdziecie ją w sklepie Google Play. Jeśli Wasz smartfon to iOS, zajrzyjcie do App Store. Niezależnie od modelu telefonu, sklepy znajdziecie na jego pulpicie. Będąc w sklepie, w polu wyszukiwania wpiszcie nazwę aplikacji, czyli Kwarantanna domowa. Po jej wyszukaniu kliknijcie przycisk „Instaluj”.
Czas na aktywację aplikacji. Zrobicie to za pomocą numeru telefonu. Wasze konto zostanie zweryfikowane po wprowadzeniu kodu, który otrzymacie w wiadomości SMS.
Zaraz po aktywacji aplikacji dostaniecie zadanie. Jakie? Zrobienie sobie zdjęcia („selfie”). Będzie to tzw. zdjęcie referencyjne. Jest bardzo ważne. To do niego system będzie porównywał każde kolejne zdjęcie, które zrobicie w trakcie korzystania z aplikacji.
Wykonanie pierwszego zadania to formalne rozpoczęcia korzystania z aplikacji. Od tego momentu czekajcie na kolejne zadania. Zawsze są takie same – to prośby o zrobienie i przesłanie zdjęcia. Każdego dnia dostaniecie do wykonania kilka takich zadań. SMS-y przyjdą o różnych porach.
W aplikacji wykorzystywana jest geolokalizacja oraz system porównywania twarzy. Dzięki nim wiadomo, że to na pewno ta konkretna osoba i że przechodzi kwarantannę w miejscu zadeklarowanym w formularzu lokalizacyjnym. Na wykonanie zadania macie 20 minut. Niewykonanie zadania w tym czasie to znak dla służb, by sprawdziły, czy nie łamiecie zasad odbywania kwarantanny. Wizyty Policji możecie się spodziewać w dowolnym momencie kwarantanny. Aplikacja ich nie zastępuje, ale uzupełnia.
WAŻNE! Będąc na kwarantannie, nie zapominajcie o tym, aby wasz telefon był naładowany, a dźwięki niewyciszone. Sprawdzajcie SMS-y.
Szybka ścieżka.
Nasza aplikacja to nie tylko pomoc dla służb, które odpowiadają za kontrolę odbywania kwarantanny, ale i spora pomoc także dla jej użytkowników. Aplikacja daje m.in. możliwość zgłoszenia się do lokalnych ośrodków pomocy społecznej, które w uzasadnionych sytuacjach, mogą dostarczać leki, czy artykuły spożywcze. Dzięki aplikacji szybko można skontaktować się też z pracownikiem socjalnym. Użytkownicy aplikacji mają też szybki dostęp do niezbędnych - pomocnych w czasie kwarantanny - informacji i przygotowanej specjalnie dla nich infolinii.
Z obowiązku korzystania z aplikacji Kwarantanna domowa zwolnione są osoby z dysfunkcją wzroku (niewidzące lub niedowidzące), a także osoby, które właściwym służbom złożyły oświadczenie, że nie są abonentami lub użytkownikami sieci telekomunikacyjnej, lub nie posiadają urządzenia mobilnego umożliwiającego zainstalowanie aplikacji. Oświadczenie składane jest pod rygorem odpowiedzialności karnej.
Można je złożyć telefonicznie 22 165 57 44.
Jeśli nie możecie zadzwonić, wypełniony druk przekażcie Policji. Wzór oświadczenia znajdziecie na stronie www.gov.pl/kwarantannadomowa
Na tej stronie znajdziecie też odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania na temat działania aplikacji, w tym – jak przygotować telefon do jej zainstalowania, jakie dane i jak je wykorzystuje (spokojnie, aplikacja jest bezpieczna – zdjęcia są usuwane po odbyciu kwarantanny), czy co zrobić w przypadku kiedy macie problem z wykonaniem zadania. Koniecznie przeczytajcie!
Informację przekazali: Dyżurny SKKP Malbork oraz asp. Sylwia Kowalewska, oficer prasowy KPP Malbork
Zdjęcia: KPP Malbork