Wydanie nr 137/2022, Wtorek 17.05.2022
imieniny: pokaż (7 imion)Weronika, Paschalis, Herakliusz, Sławomir, Bruno, Wiktor, Montan
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Kiedy i dlaczego wykonuje się badanie paszy?

Kiedy i dlaczego wykonuje się badanie paszy? fot. Kiedy i dlaczego wykonuje się badanie paszy?
Badanie paszy jest w wielu przypadkach naprawdę niezbędne. Dobrze byłoby więc czegoś dowiedzieć się na jego temat. Wydaje się, że bardzo dobrym pomysłem będzie także zapoznanie się ze wskazaniami do przeprowadzenia badania pasz. Okazuje się, że jest ich całkiem sporo. Zaniechanie badania paszy może wiązać się z naprawdę wieloma niedogodnościami.

Badanie paszy - najważniejsze informacje

Badanie paszy to nic innego jak ocena składu paszy dokonywana w warunkach laboratoryjnych. Można badać zarówno mieszanki paszowe, jak i poszczególne ich składniki. Dzięki badaniom paszy możliwa będzie ocena ich składu. Będziemy mogli porównać go z informacjami, które znaleźć można na opakowaniu danej paszy. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że badania paszy są dosyć kosztowne. Niemniej jednak, producenci regularnie badający swoje pasze, wiedzą na czym stoją. Będą posiadać wiedzę dotyczącą tego, czy w składzie paszy znajdują się jakieś niebezpieczne substancje. Wreszcie, będą mogli ocenić, czy konieczne jest wprowadzenie jakichś zmian. Warto więc badać paszę co jakiś czas, nawet jeżeli nie ma pilnych wskazań do wykonywania testów. 

Jakie są wskazania do badania paszy?

Każdy producent pasz, powinien co jakiś czas wykonywać ich badanie. Dzięki temu, możliwa będzie ocena tego, z czego dokładnie składają się poszczególne mieszanki. Badanie paszy warto wykonać przede wszystkim wówczas, gdy mamy wątpliwości co do jakości poszczególnych jej składników. Ponadto, o teście laboratoryjnym warto pomyśleć wówczas, gdy chcemy ocenić to, czy pasza powstała ze składników modyfikowanych genetycznie. Wreszcie, badanie paszy pozwoli na ocenę tego, czy mieszanka nie została zanieczyszczona mniej lub bardziej groźnymi substancjami. Mowa tu przede wszystkim o różnego rodzaju pozostałościach środków służących ochronie roślin przed chorobami. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że pasza może być przebadana pod naprawdę różnym kątem. Jednym osobom wystarczy analiza podstawowych parametrów, ale inne będą chciały skorzystać z naprawdę kompleksowego badania. Zdecydujmy się na rozwiązanie, które bardziej odpowiada naszym preferencjom. 

O czym jeszcze należy pamiętać?

Wiele osób zastanawia się nad tym, jaka jest właściwie cena badania paszy. Na tak postawione pytanie nie można jednak udzielić prostej i jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy bowiem od tego, jakiej analizie bądź analizom poddawana jest konkretna mieszanka. Co do zasady, badanie podstawowych parametrów danej paszy, można będzie wykonać w granicach 300 złotych za próbkę. Doskonale byłoby porównać oferty poszczególnych laboratoriów. Wówczas istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że uda nam się znaleźć ofertę atrakcyjną pod względem cenowym oraz oczywiście jakościowym. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że im więcej analiz próbki paszy, tym wyższa będzie cena. Niemniej jednak, wykonanie dużej ilości analiz pozwoli na kompleksową ocenę paszy. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że badania mieszanek muszą być wykonywane systematycznie. Tylko i wyłącznie wtedy możliwa będzie faktyczna ocena ich jakości. 

Kiedy i dlaczego wykonuje się badanie paszy?
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wasze informacje


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.