Wydanie nr 148/2022, Sobota 28.05.2022
imieniny: pokaż (9 imion)Heladiusz, Wilhelm, Emil, Priam, Wiktor, Ignacy, German, Augustyn, Jaromir
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Miejsca do odpoczynku na terenie Powiśla

Miejsca do odpoczynku na terenie Powiśla fot. Miejsca do odpoczynku na terenie Powiśla
Leżące na granicy dwóch województw Powiśle to znakomite miejsce do dłuższego odpoczynku. Umiejscowione zarówno na terenie województwa pomorskiego, jak i warmińsko-mazurskiego zachwyca akwenami, jeziorami i lasami. Teren Dolnej Wisły to ponadto mnóstwo historycznych zabytków, gdzie królują twierdze, krypty i zamki. W które miejsca szczególnie warto wybrać się, będąc na Powiślu?

1. Malbork

Najważniejszym zabytkiem znajdującym się na terenie Malborka jest słynny zamek krzyżacki. Jego budowa rozpoczęła się już ok. 1280 roku. W przeszłości była to rezydencja nie tylko zakonu krzyżackiego, ale również królów polskich. Znajdujący się na liście UNESCO zabytek posiada swoje muzeum, do którego wstęp kosztuje zaledwie 20 złotych. Piękne są również tereny wokół zamku, gdzie znajduje się cudowny dopływ Wisły, czyli Nogat. W pobliżu znajduje się także mnóstwo restauracji oraz park rozrywki, który opiera się tematycznie na dinozaurach i smokach. Warto również podejść do Bramy Mariackiej i zabytkowej wieży ciśnień.

2. Elbląg

Elbląg to największa miejscowość Powiśla, a jednocześnie najniżej położone miasto w Polsce. Można tu zarówno zwiedzić wiele zabytków, jak i odpocząć. W tym pierwszym przypadku najlepiej skorzystać ze Starego Miasta, a w drugim podjechać na wielkie jezioro Drużno. Ciężko pomylić rynek w Elblągu z jakimkolwiek innym w Polsce. Wykonany w nowoczesnym stylu z pewnością wyróżnia się względem typowej, starej architektury w kraju. Wrażenie robi też Ratusz Staromiejski, który przypomina pod pewnymi względami kościół. Specyficzny jest również budynek ceglany Centrum Sztuki. Idealnym miejscem do wypoczynku jest również Park Bażantarnia. W mieście znajduje się również park rozrywki, aquapark oraz plaże na terenie jeziora.

3. Kwidzyn

Równie imponujący zamek, co w Malborku, znajduje się w Kwidzynie. Od 2018 roku zamek zyskał miano "pomnika historii". Umiejscowiony nad rzeką Liwą budynek jest znacznie mniej oblegany niż w Malborku, przez co lepiej nadaje się do wypoczynku. Charakterystyczna jest tu słynna wieża obronna, która wychodzi poza teren murów. Wspaniałym miejscem do spacerowania jest okoliczna ulica Gdańska pod arkadami.

4. Iława

Iława to idealne miejsce dla osób, które niekoniecznie chcą wiele zwiedzać, ale przede wszystkim odpocząć. Warto w tym celu wybrać się na Pojezierze Iławskie, gdzie w pobliżu zlokalizowany jest Zamek w Szymbarku. Można także wybrać się do portu śródlądowego lub popłynąć statkiem. Na jeziorze Jeziorak znajduje się słynna wyspa Wielka Żuława, która jest największa w Polsce jeśli chodzi o tereny pozamorskie. Ma aż 80 hektarów. W samym mieście warto zwiedzić cerkiew św. Jana Teologa, która pomimo wielu lat, wciąż zachwyca wyglądem.

5. Trójmiasto

Będąc na Powiślu ciężko nie zahaczyć o pobliskie Trójmiasto. To jeden z najbardziej popularnych rejonów w Polsce, o czym może świadczyć liczba mieszkań z rynku pierwotnego na: https://obido.pl/rynek-pierwotny-trojmiasto/. W zasadzie każde miasto w Trójmieście posiada swoje wyjątkowe miejsca, które każdy powinien zobaczyć choć raz w życiu. W przypadku Gdańska jest to historyczne Stare Miasto z największą w Polsce Bazyliką Mariacką. W Gdyni największe wrażenie robi portowy Skwer Kościuszki. W przypadku Sopotu z kolei znany jest słynne Molo, do którego prowadzi popularna ulica Bohaterów Monte Cassino.

Miejsca do odpoczynku na terenie Powiśla
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wasze informacje


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Tadeusz
Tadeusz 21.10.2021, 15:57


Jest miejsce na ziemi miłe dla każdego,
Prawdziwa ozdoba Powiśla Dolnego -
Piękne, czyste miasto między jeziorami,
W którym żyją ludzie zwani Sztumianami.
Już sześćset lat ponad to miasto istnieje
I nikt tu się nie nudzi – zawsze coś się dzieje.
Dziewięć ma Osiedli i Plac wydzielony,
A wszędzie jest dużo terenów zielonych.
Sztum zawsze wyróżniał się bardzo czystością,
A to się podoba mieszkańcom i gościom.
Przepiękne jeziora i pobliskie lasy
Kuszą, by przyjechać do Sztumu na wczasy.
Z okolicznych wiosek zdrowa żywność płynie,
Ze smakowitości gastronomia słynie.
Kto lubi historię, lubi książki czytać,
Z pewnością powinien do Sztumu zawitać!
W starym zamku się dowie o dziejach niemało,
Co w ciągu stuleci miasto przeżywało.
Trudno tu nie wspomnieć, że jest w Sztumie paka,
Gdzie z łobuza zrobią grzecznego chłopaka.
Sport stoi wysoko, rozrywek jest dużo,
Władza i działacze chętnie ludziom służą.
Krwiodawcy litrami swoją krew oddają,
Dzięki czemu ludziom zdrowie przywracają.
Dobrzy ci Sztumianie! Uśmiechnięci, mili!
Życzę im by wciąż szczęśliwi byli!Andrzej
Andrzej 21.10.2021, 11:36
I to tyle? Autor się nie wysilił ,bo jest tu o wiele , wiele więcej...