Wydanie nr 220/2022, Poniedziałek 8.08.2022
imieniny: pokaż (6 imion)Niezamysł, Cyriak, Sylwiusz, Cyryl, Emilian, Niegosław
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Stare Pole. Dlaczego oczyszczalnia ścieków nie jest zabezpieczona? - pyta mieszkaniec.

Stare Pole. Dlaczego oczyszczalnia ścieków nie jest zabezpieczona? - pyta mieszkaniec. fot. Archiwum TvMalbork.pl
Coraz częściej mieszkańcy naszych powiatów zwracają się do naszej redakcji z prośbą o pomoc, a my pomagamy wyjaśniać nurtujące ich sprawy. Jeżeli macie z czymkolwiek problem, napiszcie – spróbujemy wspólnymi siłami pomóc w każdej sprawie.

 

Do naszej redakcji napisał jeden z mieszkańców gminy Stare Pole, którego zaniepokoił fakt, że oczyszczalnia ścieków w Starym Polu nie jest zabezpieczenia.

 

- „Oczyszczalnia ścieków w Starym Polu nie posiada zabezpieczenia, o którym mowa jest w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 1 października 1993 r.” - pisze mieszkaniec. - „Kluczowym elementem jest brak ogrodzenia wokół terenu oczyszczalni oraz brak oświetlenia, co wyczerpuje paragraf 9 wyżej wspomnianego rozporządzenia. Dodatkowo Rozporządzenie obowiązuje od 1993 roku - w takim razie, kto dopuścił się takiego zaniedbania od kilku dekad? Paragraf 65 rozporządzenia wprost nakazuje dostosować obiekt do obowiązujących przepisów w ciągu 5 lat od daty wejścia w życie przepisu. Kto złamał przepisy rozporządzenia?”

 

Aby wyjaśnić tę sprawę, zwróciliśmy się z prośbą o komentarz do Urzędu Gminy w Starym Polu.

 

 

W odpowiedzi Marzena Popowicz z Urzędu Gminy Stare Pole napisała, że „akt prawny, o którym pisze mieszkaniec to Rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 1 października 1993 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy w oczyszczalniach ścieków (Dz. U. z 1993 r., Nr 96, poz. 438), które zostało wydane w oparciu o przepisy Kodeksu Pracy. Przedmiotowe rozporządzenie określa warunki bezpieczeństwa i higieny pracy osób zatrudnionych w zakładach zajmujących się oczyszczaniem ścieków w oczyszczalniach zbieraniem i gromadzeniem oraz usuwaniem ścieków ze zbiorników gnilnych (szamb) oraz przetłaczanie ich w przepompowniach”.

 

Marzena Popowicz wskazuje, że obowiązek przestrzegania prawa pracy ciąży na pracodawcy.

 

- „Urząd Gminy w Starym Pole czy też Gmina Stare Pole nie będąc pracodawcą w odniesieniu do pracowników oczyszczalni nie mógł naruszyć przepisów, które nie należą do jego kompetencji” - podsumowała.


 

 

 

Informacji udzieliła: Marzena Popowicz, stanowisko ds. organizacyjnych i obsługi administracyjnej Urzędu Gminy Stare Pole

Zdjęcia rozporządzenia: widz TvRegionalna24.pl

 

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

 

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Interwencje TV


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
...
... 10.10.2021, 23:17
Takie jeżdżenie motorami a bardziej hałasowanie i granie na nerwach nie wspomnę o ograniczeniach prędkości a puzniej pretensje że są wypadki może się ktoś tym zainteresuję.
...
... 10.10.2021, 23:04
Po ulicach Starego Pola biega lis dziwne może chory ale kogo to interesuje a może ktoś się zainteresuję tymi motocyklistami co w sobotę jeździli a chyba bardziej hałasowali i grali na nerwach chyba bez tłumików po wsi
...
... 10.10.2021, 22:26
10 październik godzina 22.20 po Starym Polu biega lis.