Wydanie nr 147/2022, Piątek 27.05.2022
imieniny: pokaż (7 imion)Lucjan, Magdalena, Oliwer, Radowit, Izydor, Juliusz, Jan
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Dlaczego instaluje się coraz więcej pomp ciepła w Malborku?

Dlaczego instaluje się coraz więcej pomp ciepła w Malborku? fot. Dlaczego instaluje się coraz więcej pomp ciepła w Malborku?
Zainteresowanie instalacją pomp ciepła rośnie w Malborku z roku na rok coraz bardziej. O nowej jakości ogrzewania w postaci pomp ciepła coraz chętniej myśli się podczas budowy nowych domów jednorodzinnych, ale to nie jedyna sytuacja, kiedy te rozwiązania grzewcze brane są pod uwagę. Kiedy przychodzi konieczność wymiany starych pieców czy kotłów, nierzadko właściciele domów decydują się na ekologiczne rozwiązania i stawiają właśnie na pompy ciepła. Skąd taka decyzja?

Darmowo i ekologicznie

Tradycyjne kotły stałopalne aby ogrzać dom, eksploatują nieodnawialne źródła energii. Zaliczamy do nich węgiel kamienny, gaz ziemny i inne paliwa, które występują w dość ograniczonym zakresie. Aby je wydobyć, potrzeba sporo pracy, bywa to niebezpieczne, natomiast sama cena paliw nie należy do niskich. Samo zaś spalanie węgla czy gazu wiąże się z generowaniem zanieczyszczeń. To, co znamy z publikacji naukowych czy wiadomości, w których ekolodzy biją na alarm w kontekście nadmiernej emisji dwutlenku węgla, ma bardzo duży związek z przestarzałymi metodami grzewczymi, które produkują dym, popiół, substancje smoliste i wydzielają wiele szkodliwych elementów, szkodzących nie tylko środowisku, ale i naszym płucom. W kontrze do tradycyjnych metod ogrzewania stoją pompy ciepła wykorzystujące OZE, czyli odnawialne źródła energii. Jakie są z tego korzyści?

Po pierwsze, odnawialne źródła energii są w pełni darmowe. Pompy ciepła korzystają z takich źródeł ciepła jak powietrze dookoła nas, woda (studnia, staw, jezioro) lub grunt (posesja, na której stoi dom). Po drugie zaś, OZE są też w pełni ekologiczne. Nie zachodzi bowiem podczas ogrzewania żadna reakcja spalania, w związku z czym nie ma mowy o produkowaniu niebezpiecznych spalin. Ponadto odnawialne źródła energii, jak sama nazwa wskazuje, szybko się regenerują - na tyle szybko, że w praktyce ich eksploatacja nie jest dla środowiska odczuwalna, co czyni je nieskończonymi źródłami ogrzewania.

Ekonomia ogrzewania

Kolejnym wytłumaczeniem rosnącej liczby pomp ciepła jest ich rzeczywiste działanie, a konkretniej fakt, że eksploatacja pompy ciepła jest dużo mniej kosztowna, niż innych instalacji grzewczych. Jak wiemy źródła ciepła, które wykorzystują pompy ciepła są darmowe. Niemniej sama pompa ciepła do działania potrzebuje prądu. Czy z tego powodu w perspektywie czasu koszty eksploatacji będą przemawiały na korzyść tradycyjnych pieców? Posłużmy się prostym wyliczeniem. Średni roczny koszt ogrzewania kotłem kondensacyjnym za pomocą oleju opałowego wynosi około 5500 zł brutto [1]. Ogrzewanie tradycyjnym kotłem zwiększa tą kwotę do ponad 6200 zł brutto rocznie. Kocioł starego typu na gaz ziemny generuje koszt rzędu 5000 zł, podobnie grzejniki akumulacyjne zasilane energią elektryczną. Natomiast koszt roczny eksploatacji gruntowej pompy ciepła to zaledwie 1500zł. Różnica jest więc ogromna. Ekonomię ogrzewania pompami ciepła zwiększa też fakt, że niektóre ich modele wyposażone mogą być w opatentowany przez Thermię system HGW (tzw. Technologię Gorącego Gazu). Dzięki temu, pompa ciepła nie tylko ogrzewała będzie dom, ale będzie również produkowała ciepłą wodę użytkową, i to po bardzo niskich kosztach. Uzyskiwana w ten sposób woda może mieć 90 st. C i być produkowana w ilości nawet 500 litrów na dobę. Szacuje się, że to aż trzykrotnie bardziej efektywne uzyskiwanie c.w.u. niż w przypadku tradycyjnych metod.

Dofinansowanie do instalacji pompy ciepła

Nie da się ukryć, że pompy ciepła w Malborku instalowane są tak chętnie również z powodu możliwości ich dofinansowania. Trwa bowiem cały czas rządowy program pod nazwą Czyste Powietrze, który umożliwia uzyskanie dofinansowania na wymianę starych instalacji grzewczych na te, które wykorzystują odnawialne źródła energii. Dotacja może pomóc nie tylko w sfinansowaniu zakupu bądź instalacji samej pompy ciepła. Może być wykorzystana także do przeprowadzenia prac termomodernizacyjnych budynku, jeśli takowe byłyby konieczne w związku z montażem pompy ciepła. Dodatkowo pamiętać trzeba o możliwości, jaką podatnikowi daje skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej, którą łączyć można z dotacją Czyste Powietrze. Część kosztów, które nie zostałyby objęte dofinansowaniem z Programu, może zostać odliczona w zeznaniu podatkowym.

Pompy ciepła są ekologiczne, ich źródła ciepła darmowe, a sama eksploatacja pompy ciepła generuje o wiele niższe koszty, niż alternatywne, tradycyjne instalacje. Jeśli dodamy do tego wielofunkcyjność pompy ciepła oraz możliwość dofinansowania inwestycji, to nie dziwi fakt, że mieszkańcy Malborka decydują się na te ekologiczne instalacje coraz częściej.


[1] Wszystkie podane w artykule kwoty są kwotami orientacyjnymi i mogą różnić się w zależności od kubatury budynku, stanu izolacji czy też konkretnego modelu urządzenia grzewczego. Rzeczywiste koszty mogą być inne.

Dlaczego instaluje się coraz więcej pomp ciepła w Malborku?
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:

Zobacz więcej z kategorii Wasze informacje


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Prałat
Prałat 05.10.2021, 17:26
To "proste wyliczenie" to tylko przytoczenie jakichś kwot (skąd wziętych nie wiadomo).