Wydanie nr 297/2021, Niedziela 24.10.2021
imieniny: pokaż (9 imion)Filip, Salomon, Marcin, Pamfilia, Boleczest, Marek, Antoni, Walentyna, Rafał
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Kwalifikacja wojskowa 2021 – wiesz kiedy i gdzie się odbędzie?

  • Wydanie nr 297/2021
  • 23 września 2021, 12:37
  • WKU Malbork
  • Wiadomości
Kwalifikacja wojskowa 2021 – wiesz kiedy i gdzie się odbędzie? fot. zdjęcie poglądowe
Kwalifikacja wojskowa służy do określenia zdolności do czynnej służby wojskowej podlegających temu obowiązkowi osób, a także osób zgłaszających się do służby na ochotnika, które skończyły 18 lat. Na terenie administrowanym przez Wojskową Komendę Uzupełnień w Malborku zorganizowanych zostało pięć Powiatowych Komisji Lekarskich. Sprawdź, kiedy i gdzie należy się stawić na kwalifikację wojskową.

 

Spełnienie obowiązku stawienia się do kwalifikacji wojskowej oznacza zgłoszenie się osoby przed Powiatową Komisję Lekarską oraz Wojskowym Komendantem Uzupełnień w trybie art. 32 ust. 4 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, w miejscu i terminie określonym poniżej i wezwaniu imiennym.

 

 

Obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej w 2021 r. podlegają mężczyźni urodzeni w 2002 r. Mogą stawić się również ochotnicy, w tym kobiety, niezależnie od posiadanych kwalifikacji i wykształcenia, jeżeli ukończyli co najmniej 18 lat. Obowiązek, o którym mowa, trwa do końca roku kalendarzowego, w którym osoba objęta tym obowiązkiem kończy 24 lata. Osoby podlegające stawieniu się do kwalifikacji wojskowej, które nie dopełniły tego obowiązku w określonym terminie i miejscu, są obowiązane to uczynić niezwłocznie po ustaniu przeszkody.

 

Nieotrzymanie wezwania imiennego nie zwalnia osoby podlegającej obowiązkowi stawiennictwa do kwalifikacji wojskowej, od obowiązku stawienia się w terminie i miejscu wskazanym w obwieszczeniu.

 

 

W razie niestawienia się do kwalifikacji wojskowej bez uzasadnionej przyczyny Wójt lub Burmistrz z urzędu lub na wniosek przewodniczącego komisji lekarskiej lub wojskowego komendanta uzupełnień nakłada na osobę podlegającą kwalifikacji wojskowej grzywnę w celu przymuszenia albo zarządza przymusowe doprowadzenie przez policję do kwalifikacji wojskowej.


 

Osoby, które podlegały obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej i z jakichkolwiek powodów nie stawiły się do niej, są obowiązane zgłosić się do wojskowego komendanta uzupełnień, właściwego ze względu na ich miejsce pobytu stałego lub pobytu czasowego trwającego ponad trzy miesiące, w celu uregulowania stosunku do powszechnego obowiązku obrony. Obowiązek ten trwa do czasu ukończenia pięćdziesięciu lat życia, a w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny, do czasu ukończenia sześćdziesięciu lat życia.

 

 

 

 

Na terenie administrowanym przez WKU w Malborku zorganizowano 5 Powiatowych Komisji Lekarskich w:

- Kwidzynie w dniach: 23 sierpnia – 14 września br.

- Tczewie w dniach: 23 sierpnia – 7 października br., mieści się przy ul. Sobieskiego 10, w pomieszczeniach Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Tczewie.   

- Nowym Dworze Gdańskim w dniach: 27 września – 12 października br., mieści się przy ul. Drzymały 4, w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowym Dworze Gdańskim. 

- Malborku w dniach: 4 października – 19 października br., mieści się przy Placu 3-go Maja 4, w budynku WKU w Malborku. 

- Sztumie w dniach: 20 października – 16 listopada br., mieści się przy ul. Reja 12 w Sztumie.

 

 

 

 

Osoba stająca do kwalifikacji zobowiązana jest przedstawić: dowód osobisty, ostatnie świadectwo szkolne potwierdzające wykształcenie, zdjęcie 3 x 4 cm, bez nakrycia głowy, inne dokumenty (np. dokumenty dotyczące stanu zdrowia, prawo jazdy, akt małżeństwa, akt urodzenia dziecka).

 

Osoba, która spełniła obowiązek stawienia się do kwalifikacji wojskowej otrzymuje książeczkę wojskową i zostaje przeniesiona do rezerwy bez odbycia służby wojskowej, po uprawomocnieniu się orzeczenia Powiatowej Komisji Lekarskiej dotyczącego zdolności do czynnej służby wojskowej.

 

 

 

 

Źródło: WKU Malbork

WKU Malbork
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.