Wydanie nr 137/2022, Wtorek 17.05.2022
imieniny: pokaż (7 imion)Weronika, Paschalis, Herakliusz, Sławomir, Bruno, Wiktor, Montan
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Malbork. Jak bardzo zmieni się centrum miasta? Zakończyły się konsultacje społeczne.

Malbork. Jak bardzo zmieni się centrum miasta? Zakończyły się konsultacje społeczne. fot. UM Malbork
Zakończyły się konsultacje społeczne do Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego w związku z toczącą się w malborskim magistracie procedurą uchwalenia zmiany dla fragmentu Centrum Miasta Malborka.

 

Wniesione uwagi i wnioski dotyczą przede wszystkim zmiany funkcji istniejącego obecnie parkingu przy ul. Kościuszki na plac publiczny z urządzoną zielenią i usługami. W toku konsultacji społecznych, które odbywały się w ramach projektu grantowego pod tytułem „Planowanie z mieszkańcami”, odbywały się spotkania eksperckie, konsultacje otwarte, spacer badawczy, mobilne punkty konsultacji, rozdawano ulotki dotyczące zmiany miejscowego planu, rozwieszano plakaty, publikowano artykuły w gazetach i na portalach internetowych.
 

 

 

 

Jednym z głównych postulatów osób uczestniczących w konsultacjach społecznych było utworzenie ogólnodostępnego terenu zielonego w centrum na terenie obecnego parkingu miejskiego. Idąc za głosem mieszkańców Malborka, takie rozwiązanie naniesiono w projekcie planu. Natomiast podmioty, które zgłosiły swoje uwagi w ramach wyłożenia planu, wnioskują o przeznaczenie tego miejsca na parking, pojawiły się nawet głosy, że powinien to być parking wielopoziomowy. Takie rozwiązanie zamknie jednak drogę do utworzenia w tym miejscu innych funkcji, również tych oczekiwanych przez mieszkańców. Parking w centrum miasta generuje większy ruch kołowy, czego uczestnicy konsultacji chcieli uniknąć.

 

 


Zatwierdzona funkcja terenu w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego nie przesądza o natychmiastowej zmianie funkcji w rzeczywistości. Zapisy, które określają przeznaczenie terenu na plac zielony pozwalają na funkcjonowanie parkingu tak jak dotychczas. Plan daje możliwość fizycznej zmiany funkcji terenu w przyszłości i zostawia otwarte drzwi dla inwestycji, jaką jest utworzenie tam ogólnodostępnego placu z zielenią urządzona i usługami.

 

 


Kolejnym krokiem w procedurze uchwalania planu będą ewentualne kolejne uzgodnienia z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Gdańsku po dokonaniu korekt w projekcie planu, a następnie Radni podejmą uchwałę, w której zadecydują, czy przyjmą projekt miejscowego planu.

 

 


 

Materiał prasowy Urzędu Miasta Malborka

UM Malbork
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Malbork


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.