Wydanie nr 220/2022, Poniedziałek 8.08.2022
imieniny: pokaż (6 imion)Niezamysł, Cyriak, Sylwiusz, Cyryl, Emilian, Niegosław
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Malbork. Lekarz orzecznik „uzdrowił” niepełnosprawne ruchowo dziecko.

Mieszkająca w Malborku Oliwia Brodowska ma 11 lat. Od urodzenia cierpi na mózgowe porażenie dziecięce pod postacią niedowładu połowicznego prawostronnego. Rodzice Oliwii, jak tysiące rodzin w całej Polsce znajdujących się w podobnej sytuacji, muszą co kilka lat przed Powiatowym Zespołem ds. Orzekania o Niepełnosprawności udowadniać niepełnosprawność swojego dziecka. Jakież było ich zaskoczenie, gdy w styczniu br. lekarz orzecznik w trybie zaocznym „uzdrowił” niepełnosprawną ruchowo Oliwkę. Szkoda tylko, że wyłącznie na papierze.

 

Jak to się stało, że niepełnosprawna ruchowo od urodzenia dziewczynka przy okazji kolejnej komisji lekarskiej została pozbawiona kodu 05-R i cudownie ozdrowiona? Na to pytanie próbowali odpowiedzieć rodzice Oliwii, którzy z decyzją lekarza nie zgadzają się i złożyli odwołanie w tej sprawie.

 

 

Brak lekarzy do orzekania.

Jakie są zasady przydzielania lekarzy orzeczników do konkretnych przypadków niepełnosprawności? O to zapytaliśmy w Powiatowym Zespole ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Malborku. W odpowiedzi Przewodniczący Zespołu, Ryszard Ślązak napisał, że wnioski o przyznanie niepełnosprawności i stopnia niepełnosprawności rozpatrywane są przez składy orzekające, zgodnie z chorobami zasadniczymi zamieszczonymi w zaświadczeniu lekarskim wnioskodawcy.

- „W zaświadczeniu może być wymienionych kilka chorób zasadniczych i współistniejących, i zgodnie z tym wniosek rozpatrywany jest przez odpowiedni skład orzekający /lekarz specjalista danej choroby i pracownik socjalny, psycholog, pedagog, doradca zawodowy/” – informuje Ryszard Ślązak. – „Jednocześnie podkreślić należy, że nie zawsze wniosek o przyznanie stopnia niepełnosprawności i niepełnosprawności rozpatrywany jest przez lekarza specjalistę adekwatnego do choroby, ponieważ taki nie jest powołany na orzecznika z przyczyn od zespołu niezależnych. Brak chętnych lekarzy do orzekania”. 

Przewodniczący Komisji poinformował również, że w 2020 r. na 5 808 wydanych orzeczeń, 365 osób odwołało się.

 

 

 

 

Ciągła walka.

Pani Anna Brodowska, mama Oliwii odwołała się od orzeczenia, z którym absolutnie się nie zgadzała. Zapukała do drzwi wielu instytucji w Malborku, by poruszyć temat tej niesprawiedliwej oceny i wydanego orzeczenia. W końcu 17 lutego br. przyszła odpowiedź. Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności przywrócił kod 05-R wskazujący o ruchowej niepełnosprawności Oliwki.

Ale czy za kilka lat, gdy w 2026 r. po raz kolejny Oliwia stanie przed komisją, będzie musiała ponownie stoczyć taką sama walkę?

 

Piotr Wąsowicz
Przejdź do komentarzy

 

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Interwencje TV


Komentarze (14)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
nie lekarz
nie lekarz 01.03.2021, 14:17
skandal mecza ludzi ktorzy zostali ukarani przez los
Chore to
Chore to 23.05.2021, 08:58 (odpowiedź do nie lekarz)
Tak uzdrawia niejaka pani doktor Małgorzata W.
Wald
Wald 01.03.2021, 15:05 (odpowiedź do nie lekarz)
no a teraz PIS dołoży swoje meki, wspolczucia dla ludzi
Stan
Stan 01.03.2021, 06:55
Do wymiany cały skład orzekający z przewodniczącym. Jak można uzdrowić osobę zaocznie. Najbardziej chorzy są orzecznicy.
Malb
Malb 01.03.2021, 07:17 (odpowiedź do Stan)
Ci lekarze dlaczego nie potrawa uzdrowić z choroby tylko uzdrawiają z niepełnosprawności i stopnia niepełnosprawności. Tym powinien zająć się Pan Wojewoda ponieważ jest organem nadzorującym
Emerytka
Emerytka 27.02.2021, 08:55
Mnie ZUS wyleczył z nowotwora złośliwego i ślepoty /na razie w jednym oku/,nic więc już mnie nie zdziwi. Nasi lekarze orzecznicy to cudotwórcy..
Pajace
Pajace 27.02.2021, 07:57
ciocię wyleczyli z padaczki (bardzo silnej i częstej)
ALFI
ALFI 26.02.2021, 23:15
Państwo PIS i tyle. Nie ma kasy na nic. Morawiecki pier... głupoty jak potłuczony. Macie co chcieliście
KAT.
KAT. 26.02.2021, 21:13
Miliony na rządowe limuzyny i premie dla swoich mają, a biednemu dziecku odbierają pieniądze na egzystencję. Oby się w Piekle smażyli.
Ja
Ja 26.02.2021, 20:18
To ja się teraz pytam: dlaczego dopiero po odwołaniu rodziców postanowili zmienić kod ? Mam na codzień styczność z osobami ,które dostają orzeczenie o niepełnosprawności i nie są to dotkliwe choroby,a już karty parkingowe dla osób niepełnosprawnych to rozdają jak ulotki . Dużo siły dla rodziców, bo robią kawał dobrej roboty .
Kolega krzyżaka
Kolega krzyżaka 26.02.2021, 20:34 (odpowiedź do Ja)
Bezkarni urżędasy ...tyle w temacie
Krzyżak
Krzyżak 26.02.2021, 19:52
Orzecznik na bruk !!!! Może reszta chołoty nauczy się rzetelnego wykonywania swych obowiązków!?!
Dziecku I rodzinie wszystkiego dobrego życzę! A tym nieudacznikom ,pseudofachowcom bilet na ksiezyć...w jedną stronę rzecz jasna...
uzdrowiona również
uzdrowiona również 23.05.2021, 09:01 (odpowiedź do Krzyżak )
Słynna uzdrowicielka to znana dr Małgorzata W. i tyle w temacie
JJJ
JJJ 04.03.2021, 19:43 (odpowiedź do Krzyżak )
naprawdę ???? mózgowe porażenie dziecięce i żeby ocenić stan zdrowia dziecka i Jego sprawności potrzebny jest lekarz specjalista adekwatny do choroby......