Wydanie nr 265/2021, Środa 22.09.2021
imieniny: pokaż (7 imion)Daria, Maurycy, Tomasz, Ignacy, Joachim, Prosimir, Józefa
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Program budowy 100 obwodnic. Dokumentacja obwodnicy Sztumu w przygotowaniu, a Malborka brak.

Program budowy 100 obwodnic. Dokumentacja obwodnicy Sztumu w przygotowaniu, a Malborka brak. fot. GDDKiA
W ramach rządowego programu „Budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030” pięć powstanie w województwie pomorskim. Jedna z inwestycji zrealizowana zostanie u naszych sąsiadów, w Sztumie w ciągu drogi krajowej nr 55. Mimo wielu zapewnień władz Malborka, w naszym mieście w najbliższych latach nie przewiduje się budowy obwodnicy.

 

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad informuje, że trwają już prace zmierzające do realizacji pięciu obwodnic na drogach krajowych w województwie pomorskim w ramach rządowego programu „Budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030”. Najważniejszymi celami stawianymi przed tymi inwestycjami stanowi poprawa bezpieczeństwa na drogach, wyprowadzenie ruchu z miejscowości oraz dbałość o środowisko.

- Spośród pięciu inwestycji realizowanych w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic najbardziej zaawansowane prace są przy obwodnicy m. Brzezie zlokalizowanej między Białym Borem a Człuchowem na DK25. W ciągu najbliższych dni ogłosimy przetarg na realizację tej inwestycji. Trasa ma mieć ok. 4,6 km długości i wyprowadzi ruch tranzytowy z centrum miejscowości od południowego zachodu. Jest to bardzo istotna inwestycja dla mieszkańców Brzezia, ponieważ obecna droga krajowa prowadząca przez tą miejscowość jest wąska i uniemożliwia jakąkolwiek przebudowę — nawet chodników — bez wyburzeń budynków” - informuje na swojej stronie GDDKiA.

Również zaawansowane prace toczą się przy przygotowaniu obwodnicy Starogardu Gdańskiego w ciągu drogi krajowej nr 22. Obecnie analizowane są poprawki biura projektowego naniesione na przygotowane Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowe. Wszystko po to, by móc wybrać najbardziej optymalny przebieg obwodnicy. Tę część dokumentacji przygotowują samorządy lokalne, które swoje decyzje konsultują z GDDKiA. Ogłoszenie przetargu planowane jest na I kwartał 2023 r.

 

 

 

 

Obwodnica Sztumu.

Dokumentacja inwestycji związanych z budową obwodnicy Człuchowa w ciągu DK22 i DK25, Słupska i Kobylnicy na DK21/S6 oraz we wschodniej części województwa pomorskiego – Sztumu w ciągu DK55 znajduje się na wstępnym etapie. Jak informuje GDDKiA - „Po zatwierdzeniu programów inwestycji kolejnym krokiem będzie przygotowanie dla poszczególnych obwodnic dokumentacji projektowych: studiów korytarzowych oraz studiów techniczno-ekonomiczno-środowiskowych”. Planowana data ogłoszenia przetargów to IV kwartał 2023 r.

Przypomnijmy, że podstawowym celem budowy obwodnicy Sztumu jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego, jaki koncentruje się w mieście na DK55. Dzięki niej nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego i zwiększenie przepustowości w Sztumie. Inwestycja ma również poprawić również warunki i bezpieczeństwo przejazdu dla ruchu dalekobieżnego oraz regionalnego. Zachowane mają zostać także najwyższe wymogi ochrony środowiska, zdrowia i życia mieszkańców oraz zrównoważonego rozwoju.

Czy Malbork doczeka się kiedyś swojej obwodnicy? Jeżeli tak, to kiedy?


 

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Ypsi
Ypsi 04.10.2020, 19:27
Niedługo to Stare Pole będzie miało obwodnicę a Malbork nigdy.
pol
pol 03.10.2020, 22:01
Jak pislam zostanie odsunięty od władzy.
Roman
Roman 03.10.2020, 00:19
czy to kogoś dziwi? jaki włodarz takie osiągnięcia. Brawo Sztum