Wydanie nr 27/2023, Piątek 27.01.2023
imieniny: pokaż (10 imion)Aniela, Rozalia, Jan Chryzostom, Jerzy, Julian, Przybysław, Adalruna, Alruna, Angelika, Teodoryk
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

81. lat temu do obozu koncentracyjnego Stutthof trafili pierwsi więźniowie.

  • Wydanie nr 27/2023
  • 2 września 2020, 13:36
  • Muzeum Stutthof w Sztutowie
  • WydarzeniaKultura
81. lat temu do obozu koncentracyjnego Stutthof trafili pierwsi więźniowie. fot. Muzeum Stutthof w Sztutowie
2 września 1939 r. do obozu koncentracyjnego Stutthof trafił pierwszy transport więźniów, wśród których znajdowało się blisko 150 przedstawicieli duchowieństwa, nauczycieli, członków Związku Zachodniego, Ligi Morskiej i Kolonialnej, przedstawicieli polskich stronnictw i partii politycznych, urzędników oraz zaangażowanych w działania na rzecz polskości na terenie Wolnego Miasta Gdańska i Pomorza Gdańskiego. Większość z nich zginęła podczas egzekucji, jakie miały miejsce 11 stycznia i 22 marca 1940 r.

 

81. rocznica pierwszego transportu do obozu Stutthof, ze względu na czas pandemii, łączy w sobie wydarzenia, który miały miejsce tylko w wirtualnej przestrzeni, tj. 75. rocznica wyzwolenia KL Stutthof, która odbyła się 9 maja 2020 r. Podczas upamiętnienia będzie można osobiście oddać hołd ofiarom pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa.

 

 

 

 

Pamięć o nich nigdy nie zginie.

Muzeum Stutthof w Sztutowie zaprasza wszystkich chętnych do zapoznania się z kilkoma wystawami poświęconymi sylwetkom więźniów przebywających w obozie Stutthof w latach 1939 – 1945.

Wystawa „Stutthof 8/9 maja 1945 r. Historia i pamięć” ukazuje losy ludzi i terenu byłego obozu koncentracyjnego oraz jego najbliższych okolic w dniach końca wojny i początków pokoju. Wyjaśnia, jak te szczególne wydarzenia z maja 1945 roku przetrwały w pamięci świadków, dokumentach, fotografiach, mapach i ocalałych przedmiotach, podkreślając ich niezwykłą różnorodność oraz odmienność ocen, zwykle zależną od narodowości wspominających. Prezentuje też powojenne narracje, upamiętnienia i uroczystości, jakie przez dziesięciolecia odbywały się w Muzeum w Sztutowie  w związku z zakończeniem wojny i uwolnieniem ostatnich więźniów obozu Stutthof. Ekspozycja została podzielona na cztery główne tematy, zawierające w sobie najważniejsze elementy historii i pamięci, odnoszące się do czasów przełomu. Dodatkowo w jednym z pomieszczeń wyświetlane będą kadry kroniki filmowej zarejestrowane w 1945 roku przez kamery korespondentów Armii Czerwonej. Pokazane też zostały przedmioty pozostawione przez osoby będące wówczas w obozie i jego okolicach, odnalezione m.in. podczas prac archeologicznych. Wystawie towarzyszy obszerny katalog o tym samym tytule, który można zakupić w Biurze Obsługi Zwiedzających lub w księgarni internetowej Muzeum.

 

 

 

 

Na ekspozycji „Znani – nieznani. Historie ludzi w numerach zapisane. Odtąd nazwiska nasze przestały istnieć – staliśmy się tylko numerami” zaprezentowanych zostało 29 sylwetek więźniów KL Stutthof, którym zwrócono twarze i nazwiska. Przytoczone zostały ich słowa zawarte w relacjach, listach wysyłanych do domu i grypsach. Numer obozowy był elementem, który całkowicie eliminował więźnia obozu koncentracyjnego ze społeczności. Kiedy po przybyciu do obozu i zewidencjonowaniu w obozowej kartotece, więzień otrzymywał numer, tracił imię i nazwisko. Jednak pod każdym numerem krył się człowiek, który przed aresztowaniem i osadzeniem w obozie koncentracyjnym prowadził normalne życie, miał rodzinę, pracę. Poprzez pamiątki i zdjęcia przekazane przez rodziny byłych więźniów pokazujemy sylwetki osadzonych opowiadając ich los. Dzięki zachowanym przedmiotom możemy poznać dramatyczne historie całych rodzin, ale przede wszystkim są one świadectwem zachowania pamięci.

 

 

 

 

„Hale DAW- prace dyplomowe studentów Politechniki Warszawskiej” to wystawa ukazująca prace dyplomowe studentów Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej pod kierunkiem Jana Mazura. Tematem podjętego opracowania było zagospodarowanie i aranżacja przestrzeni dawnych hal przemysłowych, w których znajdowały się warsztaty funkcjonujące w KL Stutthof dzięki pracy więźniów obozu. Świeże spojrzenie studentów na zachowana architekturę dało zaskakujące rezultaty przestrzenne.

 

 

 

Informację przekazała: Katarzyna Krawczyk, Rzecznik Muzeum Stutthof w Sztutowie

 

Muzeum Stutthof w Sztutowie
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wydarzenia


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.