Kalendarz pylenia 2020 – kiedy i na co warto uważać?
Początek wiosny (końcówka marca oraz kwiecień) ciężki okres dla wszystkich uczulonych na brzozę, topolę i dąb. W niektórych regionach Polski ten ostatni pylić może również na początku maja. Od maja zaczyna się również intensywny czas pylenia traw, który jest największą zmorą wielu alergików. W drugiej połowie lipca sytuacja powinna być już nieco lepsza.
Niestety, w maju uaktywniają się również zarodniki grzybów z grupy cladosporium, które namnażają się najbardziej od maja do września (szczyt przypada na przełom lipca i sierpnia). Przełom czerwca i lipca to czas największych stężeń alternarii, powodujących nie tylko alergie wziewne, ale także pokarmowe. O ile pylenie roślin to problem, z którym mamy do czynienia głównie na zewnątrz, o tyle zarodniki grzybów mogą pojawić się również w naszych domach. Dlatego tym bardziej warto dbać o jakość powietrza w domu.
Alergia a jakość powietrza w domu?
Nawet zachowując najbardziej sterylne warunki w domu, nie jesteśmy w stanie w pełni obronić się przed pyłami zawieszonymi z okolicznych kominów, kurzem wzniecanym przez przejeżdżające samochody czy pyłki roślin z drzew obok domu. Szacuje się bowiem, iż w zależności od rodzaju i stanu wentylacji oraz stolarki okiennej przy zamkniętych oknach do mieszkania wpada od 20 do 40% zanieczyszczeń z zewnątrz.
Co więcej, wiele alergenów, zarówno wziewnych, kontaktowych, jak i oczywiście pokarmowych, ma swoje źródło w naszych domach. Roztocza kurzu domowego czy białko śliny zwierząt to przykłady, które zna większość z nas. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę z uczulającego działania formaldehydu zawartego w lakierach czy żywicach czy podrażniającego wpływu niektórych kosmetyków.
Jak oczyszczacz powietrza może pomóc w walce z alergenami?
Oczyszczacz powietrza może istotnie zmniejszyć ilość alergenów w powietrzu, wychwytując zarówno cząsteczki zanieczyszczeń, jak i neutralizując drażniące zapachy. Wszystko za sprawą wyposażenia w filtry HEPA oraz węglowy.
Wyposażone w filtry HEPA, oczyszczacze powietrza skutecznie zatrzymują cząsteczki o wielkości nawet 0,01 mikrona. Dlatego też urządzenia te z łatwością powstrzymają pyłki roślin, jak również roztocza kurzu domowego, sierść zwierząt czy zawarte w smogu pyły zawieszone. Zaprojektowany z myślą o pyłach zawieszonych, których średnica jest kilkadziesiąt razy mniejsza od ludzkiego włosa, oczyszczacz z filtrem HEPA pomoże również zneutralizować wirusy czy bakterie.
Istotną rolę w naprawianiu jakości powietrza pełni również filtr węglowy. Odpowiedzialny za pochłanianie zanieczyszczeń gazowych, świetnie radzi sobie z takimi szkodliwymi substancjami jak lotne związki organiczne (formaldehyd, toluen, trichloroeten) czy dym papierosowy. O ile w przypadku w tego ostatniego, można w łatwy sposób ograniczyć jego powstawanie. W przypadku emitowanych wtórnie lotnych związków organicznych z farb czy klejów, może być to trudniejsze. Dlatego też tym istotniejsze zdaje się być zadanie, które realizuje filtr węglowy.
Sprawdź oczyszczacze powietrza na Wybierzoczyszczacz.pl i dowiedz się jak poszczególne urządzenia filtrują zanieczyszczenia.
O czym jeszcze warto pamiętać kupując oczyszczacz powietrza?
-
Wydajność oczyszczania
Odpowiedni zestaw filtrów to jednak nie wszystko. Warto wiedzieć, iż w wiele alergenów ukrytych jest również w lub na przedmiotach codziennego użytku – kocach, nakryciach, zasłonach czy dywanach. W ich przypadku pozbycie się z ich mieszkania może być nieco trudniejsze. Dlatego też warto zainwestować w oczyszczacz powietrza o odpowiednio dużej wydajności. Wyrażana za pomocą współczynnika CADR (Clean Air Density Rate), wydajność powietrza pozwala określić ile metrów sześciennych powietrza urządzenie jest w stanie przefiltrować w ciągu godziny. Przyjmuje się, iż oczyszczacz winien wymienić powietrze w pokoju min. 3 razy w ciągu godziny. Dlatego też sprzęt o wydajności 300 m3/h powinien być w stanie oczyścić pokój o kubaturze 100 m3. Następnie dzieląc tę wartość przez wysokość pomieszczenia, jesteśmy w stanie otrzymać docelową powierzchnię (z reguły ok. 33-40 m2).
-
Dobrze skonfigurowany tryb auto
Przed zakupem oczyszczacza powietrza, warto zapoznać się również z zasadami działania trybu automatycznego. Jeśli mamy taką możliwość, sprawdźmy jakie czujniki wykorzystuje dane urządzenie i jak interpretuje danych z ich odczytów. To na tej podstawie bowiem oczyszczacz powietrza opiera swoją pracę, dopasowując intensywność oczyszczania do określonych warunków. Czasem okazuje się, iż nawet wysokiej klasy urządzenia, wyposażone w najlepsze czujniki, działają w oparciu o łagodne normy powietrza. Dla uściślenia: w przypadku dopuszczalnego stężenia PM 2,5 normy UE mówią o 25 µg/m3, WHO zaś o 10 µg/m3. Niektóre urządzenia uznają zaś za akceptowalne pomiary na poziomie 50 µg/m3).
-
Certyfikaty
Wśród urządzeń dla alergików, wiele oczyszczaczy ma atesty niezależnych instytucji. Do najważniejszych z nich możemy zaliczyć ECARF (Fundacja Europejskiego Centrum Alergii), BAF (Brytyjska Fundacja Antyalergiczna) oraz PTA (Polskie Towarzystwo Alergiczne). Z jednej strony brak certyfikatów nie dyskredytuje danego oczyszczacza powietrza, z drugiej strony obecność takich oznaczeń z pewnością dodaje wiarygodności urządzeniu.