Wydanie nr 144/2022, Wtorek 24.05.2022
imieniny: pokaż (10 imion)Maria, Wincenty, Milena, Joanna, Zuzanna, Natan, Tomira, Orion, Jan, Cieszysława
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Przebudowa DK22: GDDKiA zgadza się na rondo przy ul. Dalekiej. W centrum ma być mniej ekranów.

Projekt modernizacji DK22 w Malborku od samego początku budzi wiele kontrowersji. Pierwszy zgrzyt wywołała informacja o braku możliwości wydłużenia dwupasmówki do granic miasta w kierunku Elbląga. Kolejne sporne punkty dotyczyły ekranów akustycznych i ronda przy ul. Dalekiej. Po wielu dyskusjach, kompromis udało się wypracować – informuje Jan Tadeusz Wilk, wiceburmistrz Malborka.

To, co powinno cieszyć i jednoczyć, wywołało falę krytyki i sprzeciwów. Mowa o zapowiedziach remontu DK22 na trasie Malbork - Królewo. Lokalne władze od początku podkreślały potrzebę wydłużenia dwupasmówki do granic miasta.
 

Wobec braków planów projektowych dotyczących budowy obwodnicy Malborka, należy już teraz uwzględnić realne potrzeby komunikacyjne regionu – apelował w 2018 roku Mirosław Czapla, starosta malborski.

O argumentacji GDDKiA w tej sprawie pisaliśmy w artykule:  Walka o dwa pasy trwa. Obwodnicy nie ma nawet na liście rezerwowej. Samorządowcy mają jeszcze szansę?

Władze miasta natomiast zwracały wówczas uwagę na potrzebę budowy ronda przy ul. Dalekiej. Z uwagi na charakter tego rejonu i lokalizacje wielu firm, budowa ronda upłynni ruch pojazdów ciężarowych – argumentowały władze miasta.

GDDKiA do formułowanych zarzutów i wniosków odnosiła się sceptycznie i z niechęcią. Obecnie jednak kluczowe zmiany miały zostać uwzględnione.

Po ostatnich rozmowach uwzględniono nasze uwagi w kwestii ekranów, świateł i budowy ronda. Jesteśmy na etapie rozmów o rozmiarach ronda i jego dokładnym przebiegu. Jestem usatysfakcjonowany z naszych ustaleń. Urząd zobowiązał się również do stworzenia dokumentu o oddziaływaniu na środowisko całej inwestycji. Prace w tym zakresie powinniśmy zakończyć w lutym, żeby jeszcze w 2020 roku móc wbić łopatę pod realizację zadania – informuje Jan Tadeusz Wilk, wiceburmistrz Malborka.

GDDKiA nie zmieniła jednak zdania w kwestii przedłużenia dwupasmówki do granic miasta. Władze miasta również pogodziły się z tą decyzją i skupiły swoją uwagę na innych ważnych elementach projektu.

Temat poszerzenia jezdni już odpuściliśmy. Na pewno takie rozwiązanie spełniło by swoje zadanie, jednak dużym problemem jest infrastruktura energetyczna, którą trzeba by również przebudować. By zachować płynność ruchu, w projekcie znajdują się miejsca dla lewoskrętów pośrodku pasa, dzięki czemu inne pojazdy nie będą musiały się zatrzymywać - dodaje zastępca włodarza.


Zatem wieści są coraz lepsze. Miejmy nadzieję, że wszystkie założenia zostaną wprowadzone w życie i cała inwestycja przyniesie oczekiwane rezultaty.

Robert Bychowski
Przejdź do komentarzy

 

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Gosc123
Gosc123 11.01.2020, 14:56
Zdajecie sobie sprawę z potencjału tej drogi?DK22 to droga tranzytowa od Berlina po Kaliningrad! Ta droga powinna być minimum 4 pasmowa! Wiecie ile zachodnich firm budowało by swoje siedziby w Polsce przy takiej ekspresówce? To miliardowe straty dla Polski każdego roku!
GDDKiA złe zarządza potencjałem drogowym kraju!
Adam
Adam 10.01.2020, 19:29
DK22 ma taki duży ruch że dobrym rozwiązaniem było by wybudowanie drogi ekspresowej S22 od Granic Rosji i Unii Europejskiej która się kończy na węźle w Elblągu zaczynając od Elbląga do Malborka i dalej w kierunku Wisły aż do Gorzowa Wielkopolskiego i granicy Niemiec . Nie jedna osoba by chciała tej drogi która powinna już być dawno zrobiona kto popiera ? kiedy termin ? realizacja ?
Emeryt
Emeryt 09.01.2020, 23:21
Czy dwa pasy od wiaduktu będą chociaż do ronda z Daleką dociągnięte ?
Miejsca jest sporo na tym odcinku nie muszą tam nic burzyć.
Wyeliminuje to chociaż ten kawałek gdzie się często korkuje a nie wszyscy na suwak jadą.
Kierowca
Kierowca 09.01.2020, 13:51
.................................oby tylko nie projektował nowego ronda gość który zaprojektował rondo na ul. Konopnickiej ! O ile ma jeszcze jakiekolwiek uprawnienia.
Student
Student 09.01.2020, 14:58 (odpowiedź do Kierowca)
Niech zgadnę - PIS mu dał uprawnienia. W PIS już co drugi to doktor. Nawet niejaki Jaki ! Ale to sprawdzimy w przyszłości.
Sdg
Sdg 09.01.2020, 16:59 (odpowiedź do Student)
To rondo było budowane za czasów PO i starego burmistrza ... niby mieszkaniec a gówno wie ...
Krzyżak
Krzyżak 09.01.2020, 14:46 (odpowiedź do Kierowca)
Patrząc na ten krowie placek,To raczej nie miał nigdy...