Wydanie nr 139/2022, Czwartek 19.05.2022
imieniny: pokaż (12 imiona)Celestyn, Potencjana, Potencjanna, Kryspin, Bernarda, Piotr, Iwo, Pękosław, Mikołaj, Augustyn, Pudencjana, Pudencjanna
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Nie wykonujesz poleceń policjanta? Możesz zapłacić mandat 500 zł. Od jutra wchodzą nowe przepisy kodeksu drogowego.

Nie wykonujesz poleceń policjanta? Możesz zapłacić mandat 500 zł. Od jutra wchodzą nowe przepisy kodeksu drogowego. fot. pixabay
Mówiło się o tym od dawna, że pod koniec tego roku zaczną obowiązywać nowe procedury dotyczące działania m.in. policjantów. Dzięki zmianom, które wchodzą z dniem 7 listopada br., kierowcy i funkcjonariusze zyskują nowe obowiązki i uprawnienia.

Kierowco, miej się na baczności!

Podczas działań kontrolnych dopuszcza się postój radiowozu w miejscu, w którym jest to zabronione, jeżeli nie zagraża to bezpieczeństwu drogowego ruchu. Podczas kontroli drogowej funkcjonariusze służb mundurowych (policjant, inspektor Inspekcji Transportu Drogowego, funkcjonariusz Żandarmerii Wojskowej, Straży Granicznej i Służby Celno – Skarbowej) będą mogli nie tylko sprawdzić przebieg zatrzymanego do kontroli samochodu, ale również pojazdu przewożonego np. na lawecie i wpisać go do Centralnej Ewidencji Pojazdów. Jeżeli uznają, że istnieje taka potrzeba, będą mogli także skierować kontrolowany pojazd na szczegółowe badania techniczne.

Jeżeli podczas rutynowej kontroli drogowej kierowca nie zastosuje się do poleceń funkcjonariusza, będzie próbował podważyć jego kompetencje, wda się w niepotrzebną lub wulgarną dyskusję w celu przedłużenia lub utrudnienia przeprowadzenia tej kontroli, musi liczyć się z tym, że może zostać ukarany mandatem w wysokości 500 zł.

Szybsza i sprawniejsza kontrola.

Zgodnie z nowym rozporządzeniem, zwiększa się katalog możliwości wpuszczenia do radiowozu kierowcy pojazdu kontrolowanego. Przykładem może być wyrażenie chęci zapłacenia mandatu za pomocą płatniczej karty czy innej formy płatności przez kierowcę. Kontrolującemu dzięki wprowadzonym zmianom, łatwiej będzie wnioskować do starosty o ocenę stanu zdrowia kierowcy, a także skierowanie go na egzamin sprawdzający jego kwalifikacje.

Podczas przeprowadzania kontroli, funkcjonariusze nie mają już obowiązku legitymowania się kierowcy, chyba że ten o to sam poprosi. Dotyczy to zarówno mundurowych z oznakowanych radiowozów, jak również samochodów nieoznakowanych.

Zmiany na lepsze?

Czy wprowadzone zmiany w kodeksie drogowym to zmiana na lepsze? O tym będziemy mogli się już wkrótce przekonać.

Co sądzicie na temat tych nowości? Podzielcie się z nami swoimi opiniami na ten temat.

Redakcja
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.