Wydanie nr 139/2022, Czwartek 19.05.2022
imieniny: pokaż (12 imiona)Celestyn, Potencjana, Potencjanna, Kryspin, Bernarda, Piotr, Iwo, Pękosław, Mikołaj, Augustyn, Pudencjana, Pudencjanna
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

To może być realne zagrożenie dla egzaminów i matur. Nauczyciele z Malborka są za przystąpieniem do strajku.

  • Wydanie nr 139/2022
  • 25 marca 2019, 15:43
  • Redakcja
  • Wiadomości
  • 5 komentarzy
To może być realne zagrożenie dla egzaminów i matur. Nauczyciele z Malborka są za przystąpieniem do strajku. fot. ZNP
W dniu dzisiejszym kończy się referendum strajkowe we wszystkich placówkach edukacyjnych i oświatowych w Polsce. To biorący w nim udział nauczyciele i pracownicy oświaty zdecydują o dalszym losie polskiego szkolnictwa. Czy groźba nadchodzącego paraliżu oświaty zmusi rząd do ugięcia się pod postulatami Związku Nauczycielstwa Polskiego? Wszystko przed nami. Planowany termin rozpoczęcia ogólnopolskiej akcji strajkowej wyznaczono na 8 kwietnia br.

Ze wstępnych informacji, jakie uzyskaliśmy w poszczególnych wydziałach edukacji wynika, że większość nauczycieli i pracowników oświaty opowiada się za przystąpieniem do ogólnopolskiego strajku.

Mimo ogromnej determinacji, większość dyrektorów placówek edukacyjnych i opiekuńczych wyraża swoje obawy związane z prawidłowym funkcjonowaniem swoich szkół i przedszkoli podczas trwania protestu. Wszystkim zależy, by w tym trudnym czasie dzieci i młodzież, a także ich rodzice nie odczuli zbytniego dyskomfortu. W gestii dyrektorów jest zapewnienie bezpieczeństwa i opieki nad uczniami podczas braku właściwych zajęć edukacyjnych.

Nauczyciele chcą strajkować.

Nauczyciele i pracownicy w placówkach oświatowych podległych malborskiemu magistratowi oraz starostwu powiatowemu w Malborku opowiedzieli się za strajkiem. Starosta, Mirosław Czapla „popiera postulaty związków zawodowych i wyraża nadzieję, że strony dojdą do porozumienia”.

Jak się dowiedzieliśmy, w malborskim urzędzie miasta od ponad tygodnia prowadzone są działania zmierzające do zapewnienia opieki uczniom podczas zbliżającego się strajku. W związku z tym Burmistrz Malborka powołał zespół do spraw zagrożeń związanych z organizacją szkół i przedszkoli w związku ze strajkiem nauczycieli i pracowników oświaty. Na bieżąco sporządzany jest harmonogram działań prowadzących do zapewnienia opieki dzieciom i młodzieży nie tylko na terenie szkół, ale również na terenie różnych instytucji kultury działających w Malborku.

Małgorzata Krysik z Wydziału Oświaty przy malborskim magistracie podkreśliła w rozmowie z nami, że za przeprowadzenie egzaminów odpowiedzialna jest Centralna Komisja Egzaminacyjna, a co za tym idzie – właściwe ministerstwo, które twierdzi, że „egzaminy się odbędą”.

Główny cel strajku.

 

 

Głównym postulatem strajkowym jest skłonienie polskiego rządu do przyznania 1000 zł podwyżki nauczycielom z wyrównaniem już od 1 stycznia 2019 r. Informacje płynące ze strony rządu na obecną chwilę są jasne – spełnienie tego postulatu jest praktycznie niemożliwe. Nauczyciele należący do ZNP wydają się jednak nieugięci w tej kwestii, co może niestety zwiastować tylko jedno – ogromny kryzys polskiej edukacji w nadchodzącym czasie. Sytuacja jest na tyle dynamiczna, że praktycznie możemy spodziewać się naprawdę różnych scenariuszy.

Z pytaniami w sprawie szczegółowych wyników i konsekwencji z nim związanych zwróciliśmy się do Związku Nauczycielstwa Polskiego w Gdańsku. W zwrotnej odpowiedzi otrzymaliśmy informację, że jutro, 26 marca br. odbędzie się konferencja prasowa pomorskiego oddziału ZNP, na której będą przedstawione wyniki z przeprowadzonego referendum strajkowego w szkołach i placówkach na terenie województwa pomorskiego.

Na pewno podamy te informacje do państwa wiadomości na naszych stronach internetowych.

 

 

 

 

 

Redakcja
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Młody nauczyciel
Młody nauczyciel 26.03.2019, 14:40
Sztumscy nauczyciele wypisują się z Solidarności.
Rodzic2
Rodzic2 25.03.2019, 22:18
Ty rodzic do Zgkim to możesz iść Ty,cwaniak z PKSu
Rodzic
Rodzic 25.03.2019, 18:32
Do roboty niech się wezmą a nie strajkować. Jak się nie podoba to do ZGKiM - u potrzebują !!!
Realista
Realista 25.03.2019, 17:14
Większego kryzysu w oświacie, niż ten obecny, już raczej nie będzie - może być tylko lepiej. Nauczyciele - nie dajcie się zbyć tym razem!
Gmb
Gmb 25.03.2019, 17:41 (odpowiedź do Realista )
Za PO i PSL czy SLD był mały kryzys ha ha dobry jestaś mąciciel