Wydanie nr 60/2024, Czwartek 29.02.2024
imieniny: pokaż (6 imion)Ariusz, Roman, Dobrosiodł, August, Lutosław, Teofil
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Już 395 kg śniętych ryb! Rzeka Dzierzgoń zatruta! Kto za to odpowiada?

Już 395 kg śniętych ryb! Rzeka Dzierzgoń zatruta! Kto za to odpowiada? fot. ZO PZW Elbląg
Jak informuje Polski Związek Wędkarski oddział w Elblągu, najprawdopodobniej w dniach 6/7 maja br. doszło do kolejnego bulwersującego zatrucia użytkowanego akwenu. Tym razem padło na rz. Dzierzgoń. Padły dziesiątki kilogramów ryb w tym narybku. O sprawie informowaliśmy już sygnalnie w naszym portalu.

AKTUALIZACJA:

10.05.2018r. pracownicy biura ZO PZW w Elblągu uprzątnęli kolejne 395 kg śniętych ryb na rz. Dzierzgoń, w tym 170 kg szczupaków o wadze od 0,3 kg do 4,5 kg. Ryby zostaną przekazane do utylizacji. Jutro kolejny dzień sprzątania. Strefa śnięć sięgnęła już ujścia
Kanału Modrego.

 

 

Aktualnie od paru dni trwają badania próbek wody. Zbierane są też śnięte ryby. Na miejscu sprawę badają inspektorzy Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz osobiście dyrektor Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Elblągu.

 

- Granica śnięć znajduje się w m. Stare Dolno - informuje Krzysztof Cegiel z Polskiego Związku Wędkarskiego Okręgu Elbląg. - W dniach 8/9 maja pracownicy ZO PZW w Elblągu uprzątnęli 290 kg śniętych ryb. Akcja sprzątania śniętych ryb będzie kontynuowana. Powiadomiono WIOŚ w Gdańsku, WIOŚ w Elblągu, Urząd Marszałkowski w Gdańsku, Urząd Marszałkowski w Olsztynie, RZGW w Gdańsku.

 

Dzierzgoński ratusz wydał komunikat dotyczacy tej bulwersującej sprawy:

 

„Burmistrz Dzierzgonia informuje, że w związku z możliwością zatrucia rzeki Dzierzgoń pracownicy Referatu ds. Gospodarki Komunalnej, Nieruchomościami i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Dzierzgoniu wraz z przedstawicielami Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Gdańsku przeprowadzili kontrolę rzeki. Zostały pobrane próbki wody do badań. O wynikach zostaną państwo poinformowani w późniejszym terminie. Ponadto rzeka Dzierzgoń jest na bieżąco monitorowana przez pracowników Urzędu Miejskiego w Dzierzgoniu.”

 

Wkrótce dowiemy się jakie są rozmiary szkód i czy zdarzenie przybrało rozmiary katastrofy ekologicznej.

redakcja_
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.