Wydanie nr 269/2023, Wtorek 26.09.2023
imieniny: pokaż (6 imion)Euzebiusz, Majnard, Cyprian, Kacper, Kasper, Damian
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Sztum: W Jeziorze Kaniewskim nie ma już życia. PZW „Okonek” zebrało dwie tony śniętych ryb – 13.05.2016

Sztum: W Jeziorze Kaniewskim nie ma już życia. PZW „Okonek” zebrało… fot. W. Mocny, R. Kaczmarkiewicz
30 kwietnia br. alarmowaliśmy artykułem: „800 kg martwych ryb. Jezioro bez życia! Czy oczyszczalnia w Sztumskim Polu jest odpowiedzialna za zatrucie Jeziora Kaniewskiego?”. Dziś sytuacja wcale nie uległa poprawie... Z opisanego jeziora wydobyto już 2 tony martwych ryb. W obliczu masowego śnięcia ryb, na baczność zostały postawione wszystkie służby łącznie z prokuraturą i policją.


Trudno oszacować straty powstałe na skutek całkowitego zanieczyszczenia. Jedno jest pewne miejsce to nie nadaje się już do połowu ryb, a tym bardziej do wypoczynku. 

Zanieczyszczenia w Rowie Białym

Pytaniem bez odpowiedzi pozostaje – jakie działania spowodowały zanieczyszczenie i kto ponosi za to odpowiedzialność?

- Ewidentnie jest to zatrucie wody spowodowane dostaniem się zanieczyszczeń do Rowu Białego, który jest połączony z J. Kaniewskim - mówi Grzegorz Plewako, prezes Koła PZW nr 25 „Okonek” w Sztumie. - Trudno powiedzieć skąd się wzięły. Na razie możemy snuć przypuszczenia. Są dwie firmy, które podejrzewamy. Są to Oczyszczalnia Ścieków w Sztumskim Polu i firma transportowa, która także znajduje się blisko oczyszczalni. Dowodów jest jednak zbyt mało, by wskazać sprawcę.  

11 maja członkowie Polskiego Związku Wędkarskiego koło w Sztumie, zarządziło ponowną akcję oczyszczania jeziora z martwych ryb. Podobne działania przeprowadzono także 28 kwietnia.  
O akcji sprzątania zostały powiadomione: Starostwo Powiatowe w Sztumie, Prokuratura Rejonowa w Kwidzynie, Komenda Powiatowa Policji w Sztumie, Urząd Marszałkowski w Gdańsku, Sanepid w Malborku, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Gdańsku, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku i dyrektor biura ZO PZW w Elblągu.

Obawy o Jezioro Dąbrówka

Oczyszczalnia ścieków w Sztumskim Polu, podlegająca pod Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Sztumie (PWiK), stanowczo odrzuca zarzuty, by była ona sprawcą zatrucia. Zaprzecza też, by doszło do awarii. Tymczasem nieoficjalnie poinformowano nas o awarii, która miała mieć tam miejsce. Prezes PWiK Grzegorz Pepliński twierdzi jednak, że przekroczenie dopuszczalnych norm, stwierdzonych podczas kontroli WIOŚ w Gdańsku w oczyszczalni - nie jest z tym związane. Przypomniał, że pierwsze informacje, jakie pojawiły na temat Jeziora Kaniewskiego dotyczyły jego zatrucia substancjami farmakologicznymi.    

W toku sprawy pojawiły się obawy o jeziora niżej położone, zwłaszcza o Jezioro Dąbrówka, które jest o wiele większe od J. Kaniewskiego, jak również o wiele zasobniejsze w ryby. Zdaniem wędkarzy z PZD oraz Jarosława Stańczyka, naczelnika Wydziału Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Gdańsku, jeśli sytuacja nie ulegnie poprawie może dojść do skażenia wymienionego wyżej jeziora.    

Dodajmy, że w 1997 r. została po modernizacji oddana do eksploatacji oczyszczalnia ścieków. Jest to oczyszczalnia mechaniczno – biologiczna o przepustowości 5500 m3/d z możliwością przeciążenia do 6200 m3/d. Ścieki do oczyszczalni ścieków doprowadzane są siecią kanalizacyjną zbiorczą o długości 54,9 km do której podłączone są przykanaliki o długości 25.6 km. Na sieci znajduje się także 25 przepompowni ścieków o wydajności 10-360 m3/h.

Zapraszamy do obejrzenia materiału video na temat tej sprawy.

Wawrzyniec Mocny, Robert Kaczmarkiewicz
Przejdź do komentarzy

 

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.