Guma do ćwiczeń wydaje się niepozornym przedmiotem, jednak tkwi w nim wielka siła. Nie bez przyczyny wielu profesjonalnych sportowców korzysta z takich akcesoriów, np. bokserzy, piłkarze czy narciarze alpejscy. Ćwiczenia z gumą mogą pomóc ukształtować mięśnie nóg, ramion, pleców lub barków. Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj gumy się zastosuje i jakie ruchy będzie się wykonywało.
Zalety gum do ćwiczeń
Na siłowniach czy w klubach fitness coraz częściej można dostrzec osoby ćwiczące z pomocą gumy. Tego rodzaju sprzęt cieszy się sporym zainteresowaniem, także wśród użytkowników domowych. Guma do ćwiczeń to standardowy element oferty niemal każdego sklepu sportowego, dlatego zakup takich akcesoriów nie stanowi żadnego problemu. Jakie zalety gumy do ćwiczeń można wymienić?
-
Niewielki rozmiar – to duży atut gum do ćwiczeń, które dzięki niewielkim gabarytom można przechowywać w domu, także w większych ilościach.
-
Lekkość – mała waga umożliwia łatwy transport gum, dzięki czemu można je zabrać na urlop czy np. do parku, aby poćwiczyć na świeżym powietrzu.
-
Uniwersalność – guma do ćwiczeń pozwala na realizowanie różnorodnych treningów, dlatego jest tak często wybierana przez przedstawicieli bardzo odmiennych dyscyplin.
-
Niska cena – koszt jednej gumy do ćwiczeń to zaledwie 20 zł lub nawet mniej. Dlatego można zaopatrzyć się w więcej niż jedną gumę i wybrane partie ciała rozwijać bardziej, inne mniej.
Zakup gumy do ćwiczeń – na co zwrócić uwagę?
Może się wydawać, że guma do ćwiczeń jest na tyle nieskomplikowanym sprzętem, że jej zakup to proste zadanie. Dobrze jest jednak zaznajomić się z parametrami gum i zastanowić się, do jakiego treningu będzie wykorzystywana. Na inny model zdecydują się osoby zaawansowane, po inne produkty sięgną początkujący miłośnicy aktywności fizycznej. O czym dobrze jest pamiętać, nabywając gumę do ćwiczeń?
-
Materiał – ćwiczenia z gumą mogą się okazać nawet niebezpieczne, jeśli ktoś zdecyduje się na gumę kiepskiej jakości. Może ona bowiem nagle pęknąć podczas treningu. Warto postawić na modele całe wykonane z lateksu, bez domieszek, które są najbardziej wytrzymałe.
-
Opór – każda guma do ćwiczeń ma inny stopień oporowości. Przede wszystkim ma na niego wpływ szerokość i grubość gumy. Im będzie on większy, tym trening z takim sprzętem będzie bardziej wymagający. Osoby początkujące powinny wybrać modele zapewniające niski lub średni opór.
-
Budowa – większość gum do ćwiczeń to produkty w postaci opaski, ale można też zakupić modele z uchwytami, które ułatwiają realizację ćwiczeń na ręce.
-
Kolor – producenci oferują gumy w różnych kolorach, które jednocześnie pokazują ich stopień oporowości. Nie ma jednak stałego przyporządkowania kolorów, dlatego u jednego producenta barwa czarna gumy może oznaczać produkt o wysokim stopniu oporowości, a u innego może to być np. guma w kolorze niebieskim.
Wszystkim entuzjastom sportu poleca się gumy do ćwiczeń, które mogą urozmaicić trening, a do tego są tanie i zajmują niewiele miejsca. Ich wielozadaniowość jest doceniana przez większość profesjonalnych sportowców. Gumy do ćwiczeń powinny być dobierane do potrzeb i wymagań konkretnej osoby, aby skutecznie spełniły swoje zadanie.