Wydanie nr 140/2022, Piątek 20.05.2022
imieniny: pokaż (10 imion)Teodor, Anastazy, Wiktoria, Asteriusz, Bernardyn, Saturnina, Iwo, Bronimir, Rymwid, Józefa
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Jazowa: Miesiąc po pożarze, na przedsionku zimy. Czy uda się odbudować dom? - 19.11.2017

Jazowa: Miesiąc po pożarze, na przedsionku zimy. Czy uda się odbudować dom? - 19.11.2017 fot. Mateusz Grabowski
Wybraliśmy się z nasza kamerą do państwa Urbankiewicz - pogorzelców z miejscowości Jazowa 6. Chieliśmy sprawdzić jak wiedzie się ludziom, którzy stracili dobytek życia w ciągu jednej strasznej nocy. Przypominamy, że cały dobytek tych ludzi spłonął, gdy musieli w środku nocy uciekać z domu rodzinnego, nie będąc nawet w stanie zabrać najpotrzebniejszych rzeczy ze sobą.

Pożar wybuchł 28 września, tuż przed północą i strawił cały dobytek państwa Urbankiewicz. Jak wygląda ich życie po tak długim czasie? Wiele osób i instytucji pomagało i pomaga. Zorganizowała się lokalna społeczność, szkoły i instytucje publiczne, samorządy i wszyscy dobrzy ludzie, którzy usłyszeli o tragedii. Sąsiedzi i rodzina przyjęli ich pod swoje dachy i zapewnili najpotrzebniejsze do życia ubrania i jedzenie w tych pierwszych momentach szoku, w jaki wpada człowiek, gdy jego życie staje do góry nogami. W Elblągu, zorganizowany został bieg charytatywny mający na celu pomoc Radkowi, który się tam uczy.

Jednak ta niezwykle skromna rodzina walczy o to, żeby wrócić do swojego domu i nie obciążać nikogo swoimi problemami. Choć pomoc jest nadal potrzebna, państwo Urbankiewicz działają - już zasięgnęli rady eksperta. Jak ocenił rzeczoznawca, budynek da się odbudować, jednak wymagać to będzie dużego nakładu sił i środków. Pani konserwator zabytków z Gdańska, która jak twierdzą sami poszkodowani jest niezwykle miła i pomocna, zasugerowała, aby napisać do Ministerstwa Kultury o wsparcie finansowe. Takie pismo powstaje, pani Jolanta w rozmowie z nami mówi o potrzebnym poparciu samorządów, zarówno gminy jak i powiatu. Burmistrz Jacek Michalski telefonicznie i starosta Zbigniew Ptak w rozmowie w cztery oczy zapewniali o swoim poparciu dla pomysłu. Czekamy na rozwój sytuacji, będziemy kibicować i pomagać w taki sposób jaki możemy, informując naszych widzów o postępach w tym trudnym przedsięwzięciu.

Jeśli również chcesz pomóc:

Wsparcia w formie rzeczowej można udzielać za pośrednictwem Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowym Dworze Gdańskim, z siedzibą przy ul. Konopnickiej 1 w Nowym Dworze Gdańskim.

Pomoc finansowa może zostać przekazana na rachunek bankowy Urzędu  Miasta i Gminy w Nowym Dworze Gdańskim: 65 8306 0003 0000 1300 2000 0070 z dopiskiem: „pomoc pogorzelcom — Jazowa 6".

Można również dzwonić do naszej redakcji pod nr 503 705 001 lub przesyłać wszelkie propozycje pomocy na nasz e-mail: redakcja@zulawyimierzeja24.pl

Na pewno skontaktujemy wszystkich chętnych do pomocy z rodziną państwa Urbankiewicz.

 

Mateusz Grabowski
Przejdź do komentarzy

 

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Interwencje TV


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Student
Student 20.11.2017, 09:29
.........................a co na to pisiory ?