Skuteczny list motywacyjny przyciąga uwagę pracodawcy
Dokumenty składane w związku z kandydowaniem na określone stanowisko przede wszystkim muszą posiadać treść, która będzie odpowiedzią na to, czego oczekuje pracodawca. Pierwsze wrażenie to jednak nie treść, ale ogólny wygląd dokumentów. Forma, w jakiej wysyła się dokumenty rekrutacyjne, ma znaczenie. Schludny, ładnie prezentujący się list motywacyjny jest zachętą do tego, aby zapoznać się z jego treścią. Odpowiednio dobrana szata graficzna pozwoli wyróżnić najważniejsze informacje.
Jak napisać list motywacyjny do pracy, który będzie oryginalny i efektowny? (Zobacz 8 rad, przykłady i wzory na blogu interviewme.pl) List motywacyjny powinien nawiązywać formą do Curriculum Vitae. Zarówno w CV, jak i w liście motywacyjnym zastosuj ten sam rodzaj czcionki, kolorystykę i odstępy pomiędzy wyrazami. Możesz się wspomóc przydatnymi narzędziami, takimi jak kreator i szablony dostępne w sieci. Jeśli chcesz się wyróżnić, nie stosuj powszechnie stosowanych zwrotów takich jak: “ W odpowiedzi na ogłoszenie … przedstawiam swoją kandydaturę”. Tak rozpoczynający się list motywacyjny najprawdopodobniej trafi do niszczarki, zanim pracodawca zapoznaje się z jego dalszą treścią. Dobrym pomysłem na to, aby zwrócić uwagę pracodawcy, jest rozpoczęcie listu motywacyjnego od polecenia przez jednego z pracowników.
Jakie jeszcze środki można zastosować, aby wzbudzić zainteresowanie rekrutera?
- Wymyśl kilka powodów, które przekonają pracodawcę, że to Ty jesteś najlepszym kandydatem. Pisz językiem korzyści, zastanów się jakie Twoje osiągnięcia i umiejętności będą atrakcyjne z punktu widzenia pracodawcy.
- Zastosuj dane liczbowe, wykresy i fakty.
- Umiejętności i doświadczenie opisz za pomocą metody STAR (więcej o metodzie STAR na stronie kluczdokariery.pl). Rekruterzy lubią ten sposób przedstawiania informacji. Metoda ta była pierwotnie wykorzystywana w technikach sprzedaży, znalazła również zastosowanie podczas rozmów kwalifikacyjnych. Polega ona na tym, że na pytania zadawane przez rekrutera analizuje się w czterech etapach. Te etapy to: Sytuacja, Zadanie, Akcja, Wymierne Rezultaty.
- Spersonalizuj list motywacyjny. Personalizacja listów motywacyjnych nie jest czymś powszechnym. Jeśli zaadresujesz list motywacyjny do wskazanej osoby, to wyróżnisz się spośród wielu innych kandydatów.
- Nie skupiaj się na sobie, zamiast tego zamieść informacje, które sprawią, że pracodawca będzie widział korzyść w zatrudnieniu kogoś takiego jak Ty.
Kreator listu motywacyjnego online
Kreator CV pomoże szybko stworzyć skuteczny list motywacyjny. Jak z niego korzystać? Zacznij od wybrania odpowiedniego szablonu. Wybierz taki, który będzie dopasowany do stanowiska, na jakie kandydujesz. Dobry szablon powinien również przyciągać uwagę czytającego. Dopasuj odpowiednią wersję kolorystyczną. Jeśli ubiegasz się o pracę w biurze, w bankowości, lub na stanowiskach pokrewnych, to wybierz raczej kolory stonowane. Z kolei dla kandydatów w branżach kreatywnych przeznaczone są bardziej wyraziste kolory. Swoje dane osobowe umieść w specjalnych rubrykach. Zajmie to niewiele czasu. Kreator za Ciebie sformatuje dodany tekst i umieści go we właściwym miejscu w liście motywacyjnym. Możesz dodać również link do swojego konta na Linkedin. Kolejny krok to dodanie danych odbiorcy listu motywacyjnego. Skutecznym sposobem na większe zainteresowanie jest wpisanie danych personalnych osoby, która będzie list czytała. Podobnie jak w przypadku danych osobowych, kreator sam zamieści dane we właściwym miejscu. Kolejnym elementem jest treść listu motywacyjnego. Jeśli chcesz przyciągnąć uwagę rekrutera:
- zastosuj pogrubienia
- pisz w pierwszej osobie liczby pojedynczej
- napisz interesujące rozpoczęcie
- użyj danych liczbowych
Tworząc treść listu motywacyjnego unikaj:
- rozpoczęcia od słów “W odpowiedzi na ofertę…”
- zbyt obszernej treści, list nie powinien mieć powyżej jednej strony
- pisania w trzeciej osobie liczby pojedynczej
Przy pomocy kreatora listu motywacyjnego online bardzo łatwo dokonasz edycji tekstu. Korzystając z wybranego szablonu możesz zmienić w nim wiele opcji, na przykład język, klauzulę poufności, format daty. Ta ostatnia opcja ma zastosowanie w przypadku, kiedy będziesz tworzył list motywacyjny w języku angielskim. Korzystając z kreatora online możesz bardzo szybko stworzyć własny dokument. Listy tworzone przy pomocy kreatora pdf są o wiele skuteczniejsze niż te tworzone w Wordzie.
Większość listów motywacyjnych spływających na biurka rekruterów wygląda bardzo podobnie. Można spotkać się z opiniami, że tak naprawdę nikt nie czyta listów motywacyjnych i w procesie rekrutacji jest to tylko formalny dodatek do Curriculum Vitae. Dobrze napisany list motywacyjny może być jednak elementem, który przeważy szalę na Twoją korzyść. Szczególnie jeśli pracodawca będzie miał do czynienia z kandydatami o podobnym doświadczeniu.
Jak powinien być skonstruowany skuteczny list motywacyjny?
- Dopasowany do stanowiska, przedstawiający osiągnięcia i umiejętności możliwe do wykorzystania w pracy na tym stanowisku.
- Mający błyskotliwe, inne od powszechnie stosowanych rozpoczęcie.
- Nawiązujący do Curriculum Vitae, przedstawiający korzyści dla pracodawcy, jeśli zainteresuje się Twoją kandydaturą.
- Bez pustych przymiotników, niemających oparcia w przykładach z doświadczenia zawodowego.
Jak umiejętnie przedstawić swoją kandydaturę?
Nie powielaj informacji, które przedstawiłeś w CV. Nawiąż do nich i dodaj nowe. Na podstawie konkretnych sytuacji, z którymi zmierzyłeś się w pracy zawodowej, przedstaw jak wykorzystałeś swoje umiejętności. Nie pisz o sobie, że jesteś najlepszy, niech ten fakt wynika z tego, jak przedstawisz swoją kandydaturę. Treść listu motywacyjnego powinna być wiarygodna oraz odnosząca się do doświadczeń.
Czego unikać w liście motywacyjnym?
Na koniec kilka informacji o tym, co w liście motywacyjnym znaleźć się nie powinno. Nie umieszczaj informacji nieprawdziwych (więcej na stronie finanse.wp.pl), bardzo łatwo je zweryfikować. Nie używaj języka potocznego, żargonu i kolokwializmów. Wystrzegaj się błędów ortograficznych i stylistycznych. Nigdy nie proś o pracę, nie tłumacz się i niczego nie nakazuje. Nie używaj sloganów oraz skrótów. W treści zamieść tylko te informacje, które można sprawdzić. Kończąc list motywacyjny masz 2 możliwości:
- wykazać inicjatywę
- oddać inicjatywę pracodawcy
W zakończeniu napisz o tym, że podczas rozmowy kwalifikacyjnej przedstawisz więcej informacji o swoich sukcesach. Nie używaj schematycznych zakończeń, również w tej części listu motywacyjnego postaw na indywidualne podejście i wyróżnij się na tle innych kandydatów.
Skuteczny list motywacyjny to taki, w którym opisujesz swoje zalety w sposób interesujący dla pracodawcy. Za każdym razem kiedy piszesz tego rodzaju dokument, dostosuj go do odbiorcy. List motywacyjny jest dokumentem pisanym w jednym celu, dlatego usuń wszelkie zbędne informacje, które mogłyby rozpraszać uwagę czytającego. Dokument nie powinien być dłuższy niż strona o formacie A4.
nie ma co za bardzo szaleć, to nie jets przecież nie wiadomo co przynajmnije ja tak uważam np. zwykłe cv w szybkiecv.pl powinno się każdemu rekruterowi spodobać moje skromnez danie i tyle.
Motywacyjny to nie lada wyzwanie. Na szczęście coraz mniej osób go wymaga, ale to ma też swoje minusy, bo jednak dzięki niemu pracodawca mógł nas lepiej poznać, dowiedzieć się więcej pozytywnych rzeczy. Teraz cała nadzieja w CV. Warto więc korzystać z dobrych kreatorów, to jest całkiem dobre rozwiązanie - szybkie, wygodne i ich wzory potrafią przykuć uwagę.