Wydanie nr 214/2021, Poniedziałek 2.08.2021
imieniny: pokaż (6 imion)Gustaw, Karina, Maria, Stefan, Świętosław, Teodota
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną. Jest ostateczna decyzja o lokalizacji. - 11.09.2017

Jak informują ogólnopolskie media - decyzja zapadła, jest zielone światło dla przekopu. Prezydent podpisał ustawę umożliwiającą budowę drogi wodnej przez zalew do Elbląga. Minister Gróbarczyk potwierdza Nowy Świat jako lokalizację przekopu.

Inwestycję wstrzymuje jeszcze tylko brak decyzji Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, która musi zatwierdzić raport oddziaływania na środowisko. Strona rosyjska zapowiada protesty, ze względu na potencjalne zmiany wywołane przez przekop.

Mówi się też głośno o bursztynie, który można by pozyskać podczas prac, jednak jak twierdzą znawcy tematu - nie sposób oszacować ile tego surowca znajdziemy pod ziemią.

Droga wodna łącząca Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską, lub jak mówi o niej Wójt Gminy Sztutowo Jakub Farinade, - Kanał Sztutowski, to szansa nie tylko dla naszej gminy ale i dla wszystkich samorządów wokół Zalewu Wiślanego.

Przygotowana przez rząd ustawa o inwestycjach w zakresie budowy drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską zakłada, że budowa nowego szlaku wodnego ma się rozpocząć w 2018 r., a zakończyć w 2022 r. Jej koszt to ok. 880 mln zł, w całości finansowany ze środków państwa.

Przekop Mierzei Wiślanej, którego budowa ma się zacząć w przyszłym roku, będzie realizowany z uwagi na nadrzędny interes państwa, jakim jest bezpieczeństwo. Kanał ma uniezależnić Polskę od Rosji i zapewnić swobodną żeglugę między Zatoką Gdańską a Zalewem Wiślanym - powiedział podczas forum ekonomicznego w Krynicy, Marek Gróbarczyk minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

Cała rozmowę z Ministrem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej - możesz zobaczyć tu - kliknij

A już teraz zapraszamy na rozmowę z Wójtem Gminy Sztutowo Jakubem Farinade

Piotr Wąsowicz
Przejdź do komentarzy

 

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.