Wydanie nr 261/2021, Sobota 18.09.2021
imieniny: pokaż (11 imion)Irena, Józef, Fereol, Zachariasz, Dobrowit, Stefania, Zachary, Ryszarda, Tytus, Baltazar, Sobierad
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Przekop Mierzei Wiślanej. Prace budowlane ruszą w listopadzie 2018 r. - 04.08.2017

Przekop Mierzei Wiślanej. Prace budowlane ruszą w listopadzie 2018 r. - 04.08.2017 fot. https://stock.adobe.com
Jak podaje portal money.pl, rozpoczęcie prac nad przekopem ma nastąpić już w listopadzie przyszłego roku.

Nie ma jeszcze decyzji co do dokładnej lokalizacji, lecz najczęściej podawana jest miejscowość "Nowy Świat". Jest to nieistniejąca już miejscowość około 1,5 km za Skowronkami. (Poniemiecką miejscowość rozebrano na materiały z odzysku a mieszkańców przesiedlono.) Ta lokalizacja, jak mówi Grzegorz Witkowski, wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, jest najlepszą pod względem ekonomicznym. Mierzeja jest relatywnie wąska w tym regionie.Już w czerwcu tego roku Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska zaakceptowała kartę informacyjną przedsięwzięcia. Konsorcjum firm Projmors oraz Mosty Gdańsk, jest w trakcie badań, które zaowocują raportem odnośnie wpływu inwestycji na środowisko.

"- Szacujemy, że decyzja środowiskowa będzie wydana w drugim kwartale przyszłego roku - powiedział Witkowski.

- Zaraz po jej wydaniu wystąpimy o zgodę na realizację inwestycji do wojewody pomorskiego. Nie spodziewamy się w tym przypadku żadnych opóźnień. Wtedy zostanie też wydana decyzja lokalizacyjna. Wszystko wskazuje na to, że przekop powstanie w miejscowości Nowy Świat - dodał."

W trzecim kwartale 2018 roku, rozpocznie się procedura wyboru wykonawcy - co może zająć kilka miesięcy. Już w czerwcu tego roku Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska zaakceptowała kartę informacyjną przedsięwzięcia. Nadzór naukowo - techniczny objęła, na podstawie umowy podpisanej w sierpniu, Politechnika Gdańska.

Oprócz samej śluzy, która planowo ma mieć około 200 m długości, inwestycja ma obejmować także kanał przez Zalew Wiślany - 1,3 km długości i 5 m głębokości. Sama śluza, ma zabezpieczać wody dwóch akwenów przed mieszaniem i zanieczyszczeniem Bałtyku (Zalew Wiślany jest dużo bardziej zanieczyszczony), a także utrzymywać wodę na poziomach jakie obserwowaliśmy do tej pory. Jest to działanie mające ograniczyć negatywny wpływ tej inwestycji na środowisko. Jednym z elementów projektu jest przebudowa istniejącego już mostu pontonowego w Nowakowie na most wysokowodny, co umożliwi żeglugę powstałym torem wodnym.

Wójt Gminy Sztutowo, Jakub Farinade, zapytany o przekop mierzei stwierdził "To się już dzieje", zaznaczając, że "prace ekologiczne już trwają. Nie jest ustalone co do metra, gdzie umiejscowiony będzie przekop, ale wiadomo już, że będzie to Nowy Świat."

Podczas prac nad wykopem, z mierzei, jak również z dna Zalewy Wiślanego wydobyte zostaną setki, jak nie tysiące ton piasku, który nie zawsze spełnia wymogi budowlane. Trzeba będzie je zagospodarować, co rodzi kolejne pytania. Gdzie taki piasek będzie transportowany i składowany? Wszystko wskazuje na to, że inwestycja dojdzie do skutku. Czas pokaże, czy będzie ona miała duży wpływ na środowisko naturalne, turystykę w regionie, transport wodny i aktywację elbląskiego portu jako portu morskiego. Czy kwota, jaką pochłonie ta gigantyczna inwestycja, będzie pieniędzmi wydanymi w sposób nieprzemyślany. Sam przekop, nie będzie z pewnością końcem wydatków, jako że konserwacja i pogłębianie powstałego toru wodnego będzie zajmowało w budżetach okolicznych samorządów duży procent.

 

Mateusz Grabowski
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.