Wydanie nr 60/2024, Czwartek 29.02.2024
imieniny: pokaż (6 imion)Ariusz, Roman, Dobrosiodł, August, Lutosław, Teofil
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Krynica Morska mówi nie, Sztutowo na tak. Minister Gróbarczyk spotkał się z mieszkańcami na Mierzei w sprawie przekopu – 25.11.2016

Krynica Morska mówi nie, Sztutowo na tak. Minister Gróbarczyk spotkał… fot. Edyta Kozakiewicz
W piątek w Krynicy Morskiej z mieszkańcami tego miasta spotkali się m.in. minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk, Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich, dyrektorzy oddziałów GDDKiA w Olsztynie i w Gdańsku oraz reprezentanci Urzędu Morskiego w Gdyni. - To jest priorytet tego rządu, kanał żeglugowy powstanie, ale rozmawiamy po to, żeby zminimalizować ewentualne negatywne skutki tej inwestycji – mówił Marek Gróbarczyk decyzje zostały podjęte co do realizacji, natomiast nie zostały podjęte formy co do działań związanych z realizacją planu środowiskowego, jak również z wyborem miejsca Najpierw powstaną mosty i drogi a dopiero potem, rozpocznie się budowa właściwego kanału – zapewniał wszystkich.


Mieszkańcy chcą offsetu dla Krynicy Morskiej, mowa o pakiecie inwestycji, do zrealizowania, jeśli dojdzie do budowy. Mieszkańcy chcą gospodarczego zabezpieczenia, gwarancji finansowych dla miejscowej branży turystycznej, w przypadku poniesienia przez nich strat, oraz przyznania Krynicy Morskiej statusu strefy wolnocłowej, oraz uzdrowiska, budowy mola od strony morza, remont tras wojewódzkich 501 i 502.
 

Minister musiał się zmierzyć z długą listą pytań od mieszkańców w większości przeciwnych planowanej inwestycji.
Spotkanie nie przekonało nas do inwestycji - powiedział na zakończenie spotkania burmistrz Krynicy Krzysztof Swat. - Jesteśmy na nie - podkreślił. Nikt nie daje nam żadnych gwarancji, a w razie czego Krynica Morska ucierpi najbardziej.

 

Odmiennego zdania są mieszkańcy Gminy Sztutowo, z którymi minister Gróbarczyk spotkał się tego samego dnia w Kątach Rybackich. Wójt Gminy Sztutowo Jakub Farinade przedstawił prezentację stanowiska mieszkańców wobec planowanego przekopu oraz udział mieszkańców w zagospodarowaniu tej inwestycji.

 

Prezentujemy pełne nagranie wideo z Krynicy Morskiej.

Edyta Kozakiewicz
Przejdź do komentarzy

 

 

 

 

 

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (23)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
GDN
GDN 16.05.2017, 15:04
Fantastycznie, nareszcie superdroga, nudna i zdemoralizowana Krynica zostanie oddzielona od reszty swiata. Turysci zosatna po zachodniej stronie kanalu, Katy i Sztutowo zyskaja, a Krynica moze w koncu zaniknie.... ;-)
matik
matik 10.03.2017, 12:07
Nie dajcie się zrobić w Wielką Brytanię. Wystarczy popatrzeć na port gdański. Korzysta tylko rząd polski, powstaje coraz większy zabór ziemi wyspy stogi na cele inwestycyjno-przemysłowe. Zyskuje tylko export-import towarów, natomiast wcale nie jest podnosi się ochrona wydm na wyspie stogi, zyskują na tym drogi dojazdowe do portu,inwestycje komunikacyjne,nie myśli się o starych terenach przyportowych z drugiej strony i tak może być w przypadku przekopu Mierzei. Zyskają samorządy,które będą zarabiać pieniądze na utworzeniu kanału przepływowego. Zwiększy się industrializacja tego miejsca a więc straci na tym plaża,może nastąpić degradacja środowiskowa a ludzie nie będą kupowali ryb z okolic przekopu bo stwierdzą że nie nadają się one do spożycia. Argument gospodarczy i chęci rozwoju portu w Elblągu w ogóle nie przekonuje zwyczajnych ludzi.
Kanał Falsterbo
Kanał Falsterbo 28.11.2016, 12:32
Jak powstał kanał?

Odżyła wtedy rozważana już w XIX w. idea kanału przecinającego półwysep u jego nasady. Komitet powołany do analizy możliwości jego budowy zebrał się 17 listopada 1939 r., stosowny raport gotowy był trzy tygodnie później, a decyzję o budowie podjęto 22 grudnia. Prace budowlane rozpoczęto 3 stycznia 1940 r., a 1 sierpnia 1941 r. pierwszy statek pasażerski przepłynął kanałem.
Masakra ci ludzie
Masakra ci ludzie 28.11.2016, 08:53
Kryniczanie siedzą , słuchaja a po godzinie BBUUUUUMMMM wybuchli dostali szału, bluzgaj, bredzą krzyczą - co to jest?????
Kanał Falsterbo
Kanał Falsterbo 28.11.2016, 12:35 (odpowiedź do Masakra ci ludzie)
W awanporcie północnym znajduje się marina o nazwie Höllviken. W marinie jest 400 miejsc, a goście cumują w stanowiskach oznaczonych zielonymi tabliczkami. Opłaty: 200 SEK – jednostki o długości do 10 m, 250 SEK – 10 do 16 m, 500 SEK – powyżej 16 m. Wliczone: prąd, woda na kei, prysznice, pralka, korzystanie z rowerów. Na nabrzeżu przy marinie zainstalowano samoobsługowy dystrybutor oleju napędowego i benzyny. Na wschodnim brzegu kanału po północnej stronie mostu znajdziemy otwierany na życzenie sklep żeglarski (numer telefonu na drzwiach) i warsztat mechaniczny.
gośc
gośc 26.11.2016, 23:08
Brawo Sztutowo, myślący normalnie.
SKJA
SKJA 28.11.2016, 08:47 (odpowiedź do gośc)
Krynica istnieje dzięki Sztutowu i Elblągu ale pluje i bluzga na nich non stop
żeglarz
żeglarz 28.11.2016, 12:43 (odpowiedź do SKJA)
Nie wiem, czy te 800 mln to dobra kwota, ale niech będzie.
20 km autostrady. Jedna większa powiatowa obwodnica.
A zadęcie w dyskusjach, jakby to była w sensie kosztów inwestycja stulecia w skali całego kraju.
elka
elka 26.11.2016, 23:05
Kanał i tak będzie i tak naprawdę nic z tym nie zrobicie.
Młody
Młody 28.11.2016, 08:48 (odpowiedź do elka)
o to jest w tej Krynicy Klub seniora czy zjazd kodu?
dziadek
dziadek 28.11.2016, 12:43 (odpowiedź do Młody)
Tak mi się coś widzi, że zmiana dla tego całego wciąż zapyziałego regionu (po południowej stronie Zalewu) wynikająca z budowy kanału byłaby większa niż z niejednej inwestycji o podobnej skali, choćby drogowej, realizowanej bez dzielenia włosa na czworo.
W sensie skutków społecznych, nakładów na turystykę, rekreację, żeglarstwo, wodniactwo, byłaby to natomiast inwestycja stulecia. Skok jakościowy.
mlody
mlody 26.11.2016, 23:03
Ja proponuję aby turyści jadący do Krynicy i i właściciele pensjonatow z Krynicy płacili za przejazd przez gminę Sztutowo i Stegna. Rozwalają nam drogi i tyle!
Brawo Minister. tak trzymać!!
Brawo Minister. tak trzymać!! 28.11.2016, 08:50 (odpowiedź do mlody)
Sztutowo drugim Falsterbo!!!!
coś wam powiem
coś wam powiem 28.11.2016, 12:44 (odpowiedź do Brawo Minister. tak trzymać!!)
Co do utrzymania, Niemcy kanały przez rozlewiska wokół Rugii utrzymują, pogłębiają i to miejscami do całkiem słusznych głębokości. Duńczycy u siebie takoż. U Szwedów też znajdę odpowiednie przykłady. W niektórych miejscach te tory, mosty, porty itp mają jeszcze jakieś znaczenie dla żeglugi handlowej, w innych już nie. Choćby taki kanał Falsterbo znaczenie obecnie ma wyłącznie rekreacyjne. Ktoś to utrzymuje, a kasa z tego pozornie żadna. Bez sensu, nie?
Zresztą, jeśli mówimy tylko o rekreacji, to na Zalewie nic nie trzeba "utrzymywać" bardziej niż bez kanału.

Jakoś warto na takie rzeczy łożyć, choć niekoniecznie przekłada się to na prosto liczoną opłacalność, w perspektywie lat choćby kilkudziesięciu.
gość
gość 26.11.2016, 23:02
"Daliśmy wam kilka propozycji, a jedyne co nam proponujecie w zamian to dwa mosty. To zdecydowanie za mało - podkreślała Monika Czajkowska z Krynicy Morskiej. ".

Aha - czyli chodzi o pieniądze. Chcecie ugrać na tym przekopie jak najwięcej kasy i inwestycji w mieście (słyszałem o budowie mola)? To jak państwo zgodzi się na wasze propozycje, to dla was już plaże nie będą zanikać, akweny nie będą skażone, nie będzie zagrożenia środowiska?
starszy
starszy 28.11.2016, 08:51 (odpowiedź do gość)
Jak to dobrze że Sztutowo ma mądrego włodarza. Krynica Bagienna - no comment.....
wkurzony
wkurzony 26.11.2016, 12:50
Dlaczego nie było informacji o spotkaniu w gminie Sztutowo???!!!!
Ani na stronie urzędu, ani nigdzie!!!! Kto z kim się spotkał???
To tak Pan Wójt komunikuje się z mieszkańcami???
sztutowianinka
sztutowianinka 28.11.2016, 08:46 (odpowiedź do wkurzony)
to było spotkanie proforma bo my jesteśmy za!
dla krynicy bagiennej musiało być żeby sie wykrzyczeli
Marek
Marek 26.11.2016, 11:28
co tu gadać, ogromna szansa dla Sztutowa, jantaru, Stegny, Mikoszewa itd - oczywiście Krynica Morska trzęsie portkami bo maja już wszystko.
GHP
GHP 28.11.2016, 08:52 (odpowiedź do Marek)
Sztutowo, Elbląg i miasta z drugiej strony Zalewu powinni sie trzymać razem. Może kiedyś wrócicie do pomorskiego. Jesteśmy za.