Wydanie nr 344/2022, Sobota 10.12.2022
imieniny: pokaż (9 imion)Polidor, Brajan Daniel, Judyta, Maria, Andrzej, Julia, Switun, Unierad, Unirad
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Malbork: Nawrócenie i Chrzest Mieszka. Wykład Philipa Earla Steele w Szkole Łacińskiej - 21.04.2017

W kwietniu 966 r. miało miejsce jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Polski – chrzest Mieszka I. W święta Wielkanocne 1051 lat temu Mieszko, przyjąwszy chrzest zapoczątkował budowę Państwa Polskiego. Z tej okazji Piotr Szwedowski prezes malborskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego zaprosił na wykład mieszkańców miasta i okolic na wykład, który poprowadził Philip Earl Steele, amerykański historyk, który poświęcił się badaniom nad początkami dziejów Polski.

Kim był Mieszko? Czy jego chrzest to tylko akt polityczny czy też wyraz jego osobistej wiary? Czym kierował się podejmując tę doniosłą decyzję? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi poszukuje wnikliwy historyk – autor książki pt. „Nawrócenie i chrzest Mieszka I”.

 

 Philip Earl Steele - ob. USA, historyk (Boise State University, University of Idaho), redaktor, tłumacz. W latach 1992-2003 wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego. Autor tekstów o kondycji katolicyzmu w Polsce (Crisis [USA], Gość Niedzielny, Więź) oraz o miejscu i roli chrześcijaństwa w amerykańskim życiu publicznym (Przegląd Powszechny, Polska w Europie, Dialogue and Universalism, Międzynarodowy Przegląd Polityczny i Znak). Inne jego artykuły ukazały się w ostatnich latach m.in. w Archeologii Żywej oraz Lingua Legis. Od 1994 do 2003 r. był redaktorem Polski w Europie, kwartalnika poświęconego polskiej polityce zagranicznej. W latach 2000-2001 był naczelnym redaktorem językowym miesięcznika Dialogue and Universalism, wydawanego przez Instytut Filozoficzny UW.

Informacja: Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział w Malborku

Dawid Bochon
Przejdź do komentarzy

 

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Historyczne


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.