Od dochodu w deklaracji rocznej PIT 37 podatnik może odliczyć darowizny dokonane w rozliczanym roku podatkowym:
- na krwiodawstwo
Są to darowizny na cele krwiodawstwa realizowanego przez honorowych dawców krwi zgodnie z art. 6 ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi (t. j. Dz. U. z 2014 r. poz. 332). Za honorowego dawcę krwi uważa się osobę, która za oddaną krew nie pobrała żadnej zapłaty. Osoba taka powinna być zarejestrowana w stacji krwiodawstwa lub innym punkcie publicznej służby krwi.
- na działalność charytatywno-opiekuńczą kościelnych osób prawnych
Odliczeniu podlegają faktycznie dokonane darowizny na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą, (może być odliczona cała darowizna, nawet do 100% dochodu podatnika).
- na działalność pożytku publicznego
Odliczyć można darowizny przekazane organizacjom pozarządowym na cele określone w art. 4 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Możliwe jest odliczenie darowizny przekazanej zagranicznym organizacjom prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych, realizującym te cele.
Odliczenie przysługuje więc gdy darowiznę przekażemy między innymi na cele działalności wspomagającej rozwój gospodarczy, techniczny, innowacyjność, rozwój nauki, szkolnictwa, kultury i sztuki, dla organizacji wspomagającej osoby w trudnej sytuacji życiowej, zajmującej się ochroną i promocją zdrowia.
Nie można odliczyć darowizn przekazanych bezpośrednio osobie fizycznej, ale wpłaty celowe dokonane na konto organizacji ze wskazaniem osoby, której ma być udzielona pomoc, podlegają odliczeniu.
- na kult religijny
Od podstawy opodatkowania (dochodu) można odliczyć darowizny przekazane na cele kultu religijnego. Odliczeniu podlegają darowizny przekazane nie tylko na rzecz Kościoła Katolickiego, ale też innych kościołów w Rzeczypospolitej Polskiej, jak Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego, Kościoła Chrześcijan Baptystów, Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego, Kościoła Zielonoświątkowego, Starokatolickiego Mariawitów, Kościoła Polskokatolickiego, Kościoła Katolickiego Mariawitów, Kościoła Ewangelicko-Reformowanego.
Jaką kwotę darowizny można odliczyć w PIT 37?
Odliczenia z tytułu darowizny na rzecz kościelnej działalności charytatywno-opiekuńczej nie są limitowane - jak tłumaczy ekspert z portalu podatkowego www.pitax.pl/pit-37. Ograniczenie może dotyczyć tylko wysokości dochodu osiągniętego przez podatnika, gdyż nie można odliczyć więcej niż 100% dochodu uzyskanego w roku podatkowym.
Dla pozostałych trzech rodzajów darowizn jest ustalony wspólny limit i wynosi on 6% dochodu rocznego. W ramach każdej darowizny można odliczyć kwotę faktycznie przekazaną, ale nie więcej jednak niż 6% dochodu darczyńcy. Jeśli podatnik dokonał darowizn na różne cele, suma odliczeń nie może przekroczyć 6% kwoty dochodu.
Wysokość przysługującej ulgi z tytułu honorowego krwiodawstwa to iloczyn ilości faktycznie oddanej honorowo krwi (lub osocza) i ekwiwalentu pieniężnego za 1 litr krwi, który aktualnie obowiązuje w wysokości 130 zł. Oddawanie krwi jest limitowane ilościowo i czasowo. Mężczyźni nie mogą oddawać krwi częściej niż co 8 tygodni, a kobiety co 12 tygodni. Jednorazowo nie można oddać więcej niż 450 ml krwi. Osocza można oddać znacznie więcej, bo az 15 l w roku.
Przeliczenie oddanej krwi i osocza przez przysługujące ekwiwalenty pieniężne daje kwotę, którą można odliczyć. Wysokość darowizny krwi powinna być udokumentowana zaświadczeniem punktu krwiodawstwa o ilości bezpłatnie oddanej krwi lub jej składników przez krwiodawcę. Przeliczenia podatnik dokonuje samodzielnie.
Warunki odliczenia darowizny
Warunkiem odliczenia darowizny jest możliwość udokumentowania jej dokonania. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych pozwala na dokonanie odliczeń tylko tych darowizn, które zostały przekazane na rachunek bankowy obdarowanego, a w przypadku darowizny niepieniężnych wymagany jest dokument, z danymi identyfikującymi darczyńcę oraz obdarowanego, wartość przekazanej darowizny wraz z oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu.
Podatnik jest obowiązany w PIT/O, który stanowi załącznik do zeznania PIT -37, wykazać kwotę przekazanej darowizny, której wysokość jest udokumentowana dowodem wpłaty, kwotę dokonanego odliczenia oraz dane identyfikujące, w szczególności nazwę i adres:
- właściwej jednostki organizacyjnej realizującej zadania w zakresie pobierania krwi,
- organizacji pozarządowej realizującej cele pożytku publicznego,
- obdarowanego kościoła.
W przepisach „ustaw kościelnych" postawiony został też warunek pokwitowania odbioru darowizny przez obdarowanego (darczyńca powinien go posiadać w chwili dokonania odliczenia od dochodu) oraz dostarczenia darczyńcy sprawozdania o przeznaczeniu darowizny na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą w okresie dwóch lat.
Rozliczenie PIT 37 z programem PITax.pl Łatwe podatki
Rozliczenie PIT 37 (z załącznikiem PIT/O) z ulgą z tytułu darowizn będzie proste, jeżeli skorzystamy z programu PITax.pl Łatwe podatki. PITax.pl Łatwe podatki oferuje nie tylko możliwość bezpłatnego rozliczenia deklaracji podatkowych, ale także dostęp do bazy wiedzy podatkowej oraz pomoc ze strony zespołu doświadczonych ekspertów i doradców podatkowych.