Wydanie nr 170/2024, Wtorek 18.06.2024
imieniny: pokaż (9 imion)Elżbieta, Paula, Marek, Efrem, Emil, Gerwazy, Drohobysz, Amanda, Miłobor
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Nowy most w Malborku uroczyście otwarty, stary zamknięty na czas rozpoczynającej się modernizacji drogi. (wideo, foto, pełne nagranie uroczystości) 03.10.2016

Druga nitka mostu na rzecze Nogat została oddana do użytku. Na uroczystościach związanych z zakończeniem prac i tym samym uroczystym przecięciu wstęgi zjawili się min. Kazimierz Smoliński Wiceminister Infrastruktury i Budownictwa,burmistrz Malborka Marek Charzewski, przedstawiciele służb mundurowych oraz władz samorządowych, mieszkańcy oraz były burmistrz Malborka Andrzej Rychłowski. To właśnie za jego kadencji podjęto największe starania, by inwestycja znalazła się w specjalnym programie ministerstwa.

Nowa przeprawa przez Nogat w Malborku oddana do użytku kierowcom, stary most zamknięty na czas rozpoczynającej się modernizacji drogi. STRABAG Sp. z o.o. ukończył I etap budowy najważniejszej od wielu lat inwestycji infrastrukturalnej w Malborku. Całe zadanie polegające na budowie mostu z dojazdami w ciągu dróg krajowych 22 i 55 (w tym również dojazdów do starego mostu), na zlecenie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Gdańsku, zgodnie w planem zakończy się po zakończeniu prac archeologicznych na placu Słowiańskim i alei Rodła. Wartość inwestycji to 55,5 mln netto (70 mln zł brutto).

Przypomnijmy, że całą inwestycję mogli Państwo oglądać na kamerach TvMalbork.pl - kliknij i zobacz most na żywo


- Obiekty mostowe należą do tych konstrukcji, które cieszą się szczególnie dużym zainteresowaniem. Są spektakularne, ciekawe architektonicznie, zaawansowane technologicznie, trudno przejść obok nich obojętnie. Często są dziełami sztuki, najczęściej jednak pełnią ważną funkcję komunikacyjną czego najlepszym przykładem jest właśnie most w Malborku. W skali budowanych przez STRABAG konstrukcji inżynierskich nie należy być może do największych, ale dla jakości komunikacji w mieście i jego okolicach to projekt bez wątpienia bezcenny - mówi Wojciech Trojanowski, członek zarządu STRABAG Sp. z o.o. - Cieszę się, że mogliśmy zrealizować kolejny ważny dla nas kontrakt na Pomorzu, które jest jednym z najważniejszych i najlepiej rozwijających się regionów w kraju.


Umowę między GDDKiA i wykonawcą firmą STRABAG Sp. z. o.o. podpisano w kwietniu 2015 roku. Obejmowała ona rozbudowę odcinka drogi krajowej 22 na długości ok. 1,8 km (od ul. Tczewskiej do Placu Słowiańskiego) do dwóch jezdni oraz budowę przeprawy o dł. 178,8 m w ciągu tej drogi. Przewidywała także rozbudowę skrzyżowań, ścieżek rowerowych i chodników, przystanków autobusowych i poprawę odwodnienia drogi oraz kanalizację.

Most przez Nogat


Nowo wybudowany most przez Nogat, to obiekt o przekroju 3 belkowym, 5 przęsłowym, podpartym na 6 podporach w tym trzech znajdujących się w korycie rzeki. Wszystkie podpory zostały posadowione na palach w technologii TUBEX.W celu wykonania fundamentów wykonano szczelne komory za pomocą wbijanych w Pomost realizowany w technologii nasuwania podłużnego Zastosowana do wykonania ustroju nośnego technologia, polegała na wykonywaniu kolejnych sekcji przęseł mostu na stanowisku do nasuwania, znajdującym się za skrajną podporą od strony Tczewa. Segmenty betonowano w szalunku stacjonarnym, a następnie po osiągnięciu przez beton wymaganej wytrzymałości oraz po sprężeniu wewnętrznych kabli, wysuwano sekcję by zrobić miejsce dla kolejnej. W ten sposób wykonano i nasunięto 9 segmentów ustroju nośnego. Na wykonanej płycie pomostu zastosowano nowoczesną izolację natryskową typu MMA wykonywaną na zimno, opartą na technologii żywic metakrylanu metylu. Nasunięcie podłużne obiektu w technologii przeznaczonej dla ustrojów skrzynkowych w przekroju poprzecznym było największym wyzwaniem dla zespołu STRABAG. Wymagało nasunięcia przęseł o konstrukcji belkowej z usztywniającymi poprzecznicami podporowymi i przęsłowymi. Nie przeszkodziło to jednak budowniczym zakończyć budowę obiektu przed terminem.


Obrona Malborka, czyli wyzwania współczesnego budownictwa


Realizacja inwestycji od samego początku wymagała ze strony budowniczych dużej elastyczności i równie wielkiej cierpliwości. Już prace przygotowawcze wymagały badań pod kątem zalegania w podłożu gruntów słabonośnych, po to, by dobrać najwłaściwszą technologię wzmocnień podłoża. Było to konieczne, ponieważ budowa miała być prowadzona w starym dorzeczu Wisły, czyli na kapryśnym terenie o bardzo zróżnicowanym układzie warstw ziemnych. Badania te spowodowały zmianę wzmocnień podłoża pod konstrukcją drogi oraz zwiększenie zakresu wzmocnień kolumnami betonowymi. Dlatego też, prace budowlane z pełną mocą rozpoczęły się dopiero we wrześniu 2015 roku. W ich trakcie wykonawca musiał między innymi uporać się z zapadaniem się istniejącego już nasypu drogowego oraz z odkryciami archeologicznymi.


Budowa w liczbach


10 mln pojazdów - liczba pojazdów, które liczone jednostkowo przejechały przez teren budowy w trakcie realizacji kontraktu
3960 samochodów ciężarowych - tyle kursów ciężarówek potrzebne było do przewiezienia 99 tys. ton wbudowanego piasku
2,2 tys.m sześc. - ilość betonu ustroju niosącego mostu
780 tys. kg - ilość stali zbrojeniowej ustroju niosącego
22 tys. t - ilość użytej masy bitumicznej
22 tys. t - ilość użytego kruszywa
6,1 tys. szt - liczba wykonanych pali (49,5 km)
 

Roboty drogowe


39 tys. m kw. - Drogi główne
4,6 tys. m kw. - Drogi boczne
4,6 tys. m kw. - Ścieżka rowerowa
11 tys. m kw. - Chodnik
47 tys. mb - Wzmocnienie podłoża kolumnami betonowymi
 

Roboty mostowe


Ustrój nośny - płytowo-belkowy, z betonu sprężonego - 5 przęsłowy rozpiętość w osiach podpór 177 m (rozpiętości kolejnych przęseł w osiach: 30 m + 39 m + 39 m + 39 m + 30 m)
Posadowienie pośrednie z wykorzystaniem pali typu TUBEX - 2,4 tys. mb
Zbrojenie betonu - 777, 7 tys. kg
Beton konstrukcyjny - 4,54 tys. m sześc.
Całkowita długość obiektu - 178,8 m
Szerokość całkowita - 16,8 m

Piotr Wąsowicz
Przejdź do komentarzy

 

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
zapytajnik
zapytajnik 03.10.2016, 23:03
Klonowski co ty tam robiłeś z telewizorem? Byłeś tam na środku by cię nie wycieli z kadru? Czy boisko pomyliło się z drogą krajową 22 i 55
Jurek
Jurek 03.10.2016, 22:46
Miny A.R. bezcenne
Kałdowo
Kałdowo 03.10.2016, 22:25
wielki test jutro 7:00 rano
Patryk
Patryk 03.10.2016, 22:05
Charzewski się upił???
mieszkanka kałdowa
mieszkanka kałdowa 03.10.2016, 21:23
Brawo, czekaliśmy od II wojny światowej