Wydanie nr 31/2023, Wtorek 31.01.2023
imieniny: pokaż (8 imion)Cyrus, Euzebiusz, Jan, Ksawery, Ludwik, Marceli, Marcelin, Marcelina
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Szlaban na ryzyko! Także w majówkę! - 28.04.2016

Szlaban na ryzyko! Także w majówkę! - 28.04.2016 fot. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
Od początku tego roku spadła liczba wypadków i ofiar na przejazdach kolejowo-drogowych. Nadchodzący długi majowy weekend to czas wzmożonych wyjazdów. Każdy kierowca musi pamiętać o bezpieczeństwie. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. i SOK apelują - zawsze zatrzymuj się przed przejazdem!

W pierwszym kwartale tego roku w porównaniu do ubiegłego, liczba zdarzeń na przejazdach kolejowo-drogowych zmalała o blisko 14 procent. W sumie od stycznia do marca 2016 doszło do 38 wypadków i kolizji, w których zginęło 11 osób a 3 zostały ciężko ranne. W tym samym okresie ubiegłego roku podobnych zdarzeń było 44, 16 osób zginęło a 3 zostały ranne.

- Każdy kierowca powinien pamiętać, że na przejeździe kolejowo-drogowym pociąg ma zawsze pierwszeństwo. Niezależnie od sposobu zabezpieczenia skrzyżowania toru i drogi - znakami, sygnalizacją świetlną lub rogatkami, należy się zatrzymać i upewnić czy przejazd jest bezpieczny. Gdy brakuje rozsądku, zaczyna się roztargnienie i ryzyko, które prowadzi do tragicznych zdarzeń na przejazdach kolejowo-drogowych  - mówi Andrzej Pawłowski, wiceprezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

98 na 100 wypadków i kolizji powstaje z winy kierujących, którzy nie dostrzegają potrzeby zatrzymywania się przed przejazdem, bądź lekceważą przepisy i zasady, dotyczące wszystkich użytkowników drogi. Każdy przejazd kolejowo-drogowy jest odpowiednio zabezpieczony. Znaki ustawione przed przejazdem dokładnie informują kierowcę o tym, do jakiego miejsca się zbliża i nakazują odpowiednie zachowanie. Dodatkowa sygnalizacja świetlna i dźwiękowa czy rogatki, nie zwalniają kierowcy z obowiązku zachowania zgodnego z przepisami i zasadami bezpieczeństwa.

W trakcie długiego majowego weekendu, Straż Ochrony Kolei będzie prowadziła akcję "Majówka", w ramach której przejazdy kolejowo-drogowe zostaną objęte dodatkowym nadzorem. Funkcjonariusze SOK wspólnie z policjantami będą pilnować przestrzegania przepisów przez kierowców, przejeżdżających linie kolejowe.
- Dodatkowe wsparcie zapewnią mobilne centra monitoringu, za pomocą których SOK będzie na bieżąco kontrolowała to, co dzieje się na przejazdach. Funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei zapowiadają zero tolerancji dla tych, którzy w rażący sposób będą łamać przepisy i narażać pasażerów, pieszych i kierowców na niebezpieczeństwo - powiedział Paweł Boczek, zastępca komendanta głównego SOK.

Za ignorowanie zdrowia i bezpieczeństwa użytkowników przejazdów można otrzymać 500 zł mandatu. W tym roku SOK pouczyło kilkuset kierowców, a 200 za niebezpieczne zachowania wystawiła mandaty. Funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei nie zabraknie na peronach i stacjach - więcej patroli, także tych łączonych z innymi służbami, pojawi się w długi weekend wszędzie tam, gdzie będą pasażerowie.

Informacja:
Karol Jakubowski
Zespół prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Dawid Bochon
Przejdź do komentarzy
Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.