Wydanie nr 31/2023, Wtorek 31.01.2023
imieniny: pokaż (8 imion)Cyrus, Euzebiusz, Jan, Ksawery, Ludwik, Marceli, Marcelin, Marcelina
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Obchody 40-lecia Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji. Inauguracja Roku Kulturalnego 2015/2016. Pełne nagranie koncertu: „Powróćmy jak za dawnych lat...” 30.10.2015

Sobotni (30.10) koncert "Powróćmy jak za dawnych lat..." zorganizowany przez Malborskie Centrum Kultury i Edukacji to wspomnień czar, to wielka, wspaniała muzyczna podróż od lat 50-tych do czasów współczesnych. Zapraszamy Państwa na pełne wideo nagranie koncertu „Powróćmy jak za dawnych lat...”, który miał miejsce w Ośrodka Konferencyjnego KARWAN 30 października 2015 roku.

Koncert był okazją do świętowania pięknego jubileuszu 40-lecia Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji, wcześniej Miejskiego Domu Kultury, do przypomnienia historii powstania placówki i jej działalności oraz do wysłuchania wspomnień jego kolejnych dyrektorów (Henryk Jankowski 1975 - IX 1982, śp. Wawrzyniec  Zamkowski IX 1982 - IX 1987, Jolanta Leszczyńska IX 1987 - XII 2006, p.o. dyrektora Teresa Żelazo XII 2006 - IV 2007, v-ce dyrektor Maria Seibert IX 2011 - XII 2011, Aleksandra Kapejewska od I 2012). Na zakończenie wszyscy wykonawcy wraz z publicznością odśpiewali tradycyjne "Sto lat".

Takie wydarzenie to również doskonały moment na zainaugurowanie nowego Roku Kulturalnego 2015/2016 i wręczenia corocznych Nagród Burmistrza za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony kultury. W tym roku nagrodę z rąk burmistrza Marka Charzewskiego i Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Jolanty Leszczyńskiej odebrali Celina Pacanowska - instruktor tańca, która od 30 lat prowadzi zespół taneczny "Bursztynki" oraz Fundacja Mater Dei, reprezentowana przez Bernarda Jesionowskiego i Andrzeja Panka, która  podejmuje działania zmierzające do ochrony malborskich zabytków, w szczególności zaś przyczyniła się do odtworzenia ośmiometrowej figury Najświętszej Maryi Panny w niszy zamkowego kościoła.

Spektakl był podsumowaniem i efektem finalnym projektu realizowanego przez MCKiE "reGeneracja Kultury", wprowadzonego w życie dzięki dotacji w kwocie 31 tysięcy zł, pozyskanej przez jednostkę z programu Narodowego Centrum Kultury "Kultura - Interwencje". To projekt łączący pokolenia - od niemal 3 miesięcy, młodzi malborscy artyści oraz seniorzy z Uniwersytetu Trzeciego Wieku, szlifowali swoje umiejętności podczas warsztatów wokalnych, choreograficznych i aktorskich prowadzonych w ramach przedsięwzięcia.

Wynik tych działań zobaczyliśmy i usłyszeliśmy w sobotę wieczorem w Przyziemiu Karwanu. Wiązanki najbardziej znanych przebojów ostatnich kilku dekad wykonali malborscy wokaliści z towarzyszeniem zespołu instrumentalnego pod kierunkiem Adama Lemańczyka (Mateusz Gruszkowski, Maciej Olesiński, Michał Rybka) oraz grup tanecznych "Impuls" i "Uśmiech" prowadzonych przez Angelikę Lenczewską. Na scenie zaśpiewali: studio wokalne Balbiny pod kierunkiem Marii Seibert, seniorzy (Barbara Buczyńska, Joanna Brożyńska, Franciszka Dynowska, Grażyna Frygier, Helena Jaworska, Zofia Jankowska, Teresa Kurzempa, Danuta Nowakowska, Stanisława Zalewska, Mirosław Chrząszcz, Kazimierz Traczyk), zespół Airam (Paulina Czapla, Anna Szatybełko, Agata Kujawa, Alicja Kuszewska, Magdalena Wilk, Tadeusz Seibert) oraz soliści Karolina Sumowska, Ewa Szwajlik, Wioletta Jankowiak, Partycja Jewsienia, Karol Olszewski, Paulina Ożóg i Weronika Kamińska. Wielką niespodzianką był występ Marii Seibert, która po raz pierwszy zaśpiewała przed malborską publicznością. Całość poprowadzili Wioletta Jankowiak i Jacek Suchiński. Prezentację multimedialną przygotował Bartosz Jeromin, montaż filmowy Piotr Wąsowicz, Jacek Suchiński i Aleksandra Kapejewska.

- Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom życzliwym Malborskiemu Centrum Kultury i Edukacji za obecność, wspaniałe życzenia i gratulacje - mówi Aleksandra Kapejewska, dyrektor MCKiE - Cieszymy się ogromnie, że chciało z nami tego dnia świętować tak wielu malborczyków. Mam nadzieję, że zarówno tym koncertem, jak i wieloma innymi wydarzeniami kulturalnymi, a i naszą codzienną działalnością dowodzimy, iż MCKiE to grupa zdolnych, kreatywnych, twórczych i oddanych swojej pracy ludzi.

Zapraszamy Państwa na pełne wideo nagranie koncertu: „Powróćmy jak za dawnych lat...”

Piotr Wąsowicz
Przejdź do komentarzy

 

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Koncerty


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Arczi
Arczi 03.11.2015, 17:48
Cudownie. Byłam. Łzy same leciały. Majka jesteś super
Ada
Ada 03.11.2015, 16:18
Mega koncert. brawo, brawo !