Wydanie nr 265/2021, Środa 22.09.2021
imieniny: pokaż (7 imion)Daria, Maurycy, Tomasz, Ignacy, Joachim, Prosimir, Józefa
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

10. NOC W MUZEUM ZAMKOWYM W MALBORKU - 16.05.2015

W sobotę odbyła się 10. edycja Europejskiej Nocy Muzeów. Nie ominęła ona Zamku w Malborku, który w godzinach wieczornych mogli zwiedzać turyści oprowadzani przez przewodników rozjaśniających swoją drogą światłem latarenki.

Podczas Europejskiej Nocy Muzeów, w noc z 16/17 maja br., malborski zamek odwiedziło blisko 5 600 turystów z kraju i zagranicy.
Nocna wędrówka wiodła Wałami von Plauena przez Bramę Nowa, Dziedzińcem Zamku Średniego wprost na Zamek Wysoki, gdzie zwiedzający obejrzeli ekspozycję rzeźby gotyckiej „Święci Orędownicy”. Wielkie emocje wzbudziło pomieszczenie kuchni konwentu na Zamku Wysokim 
z rozpalonym paleniskiem i opowieścią przewodników nt. „co jadano i pito w czasach krzyżackich”.
W dalszej części turyści mieli okazję obejrzeć Wielki Refektarz – najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie na Zamku oraz Pałac Wielkich Mistrzów. Do akcji Nocy Muzeów włączyło się Archiwum Państwowe w Elblągu z siedzibą w Malborku, które przygotowało, specjalnie na tę okazję, wystawę ze zbiorów dotyczących miasta Malborka. 
Wprost z Pałacu, krętymi schodami, przewodnicy prowadzili turystów do Fosy Suchej, gdzie czekały na przybyłych gości „mroczne niespodzianki”.
Na zakończenie szlaku uczestnicy otrzymali pamiątkowe karty „Nocy Muzeów” 2015.

Organizatorzy: Muzeum Zamkowe w Malborku, Stowarzyszenie Koło Przewodników Malborskich oraz Archiwum Państwowe w Elblągu z siedzibą w Malborku. W akcję włączył się ZHP Malbork.

 

Zwiedzający mogli podczas krótkiej godzinnej wycieczki, zobaczyć wiele otwartych pomieszczeń, co miało zachęcić ich do powrotu do Malborka i zwiedzenia Zamku ponownie, tym razem dłużej i bez pośpiechu. Więcej opowiedział Rafał Mańkus, dyrektor Zamku, a także Krzysztof Sikora, prezes Koła Przewodników Malborskich.

Krzysztof Wąsowicz
Przejdź do komentarzy

 

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Historyczne


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.