Wydanie nr 140/2025, Wtorek 20.05.2025
imieniny: pokaż (10 imion)Teodor, Anastazy, Wiktoria, Asteriusz, Bernardyn, Saturnina, Iwo, Bronimir, Rymwid, Józefa
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Na kogo zagłosowaliby uczniowie Technikum nr 3 z Malborka? Symulacja wyborów prezydenckich.

Na kogo zagłosowaliby uczniowie Technikum nr 3 z Malborka? Symulacja… fot. Technikum nr 3 w Malborku
W ramach projektu „Młodzi głosują 2025”, uczniowie i uczennice z Technikum nr 3 w Malborku mieli okazję wziąć udział w symulacji wyborów i tak jak dorośli zagłosować na wybranych kandydatów i kandydatki na Prezydenta RP. Na kogo zagłosowali?

W dniach od 5 do 16 maja, w ponad 850. szkołach z całej Polski młodzież zagłosowała na osoby kandydujące w wyborach prezydenckich. Oznacza to, że niemal 200 tys. uczennic i uczniów miało okazję stanąć przed podobną decyzją, jak dorośli wyborcy i dać znać o swoich poglądach.

W projekcie „Młodzi głosują 2025” organizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej wzięła udział również młodzież z Technikum nr 3 z Malborka.

Działania młodych

W projekcie „Młodzi głosują 2025” uczniowie i uczennice samodzielnie powołują komisję wyborczą i przeliczają głosy. Ze wsparciem organizatora i nauczycieli-koordynatorów, przez własne doświadczenie uczą się o najważniejszych mechanizmach demokracji. Cała szkoła ma możliwość uczestniczyć w tym wyborczym święcie, uświadamiając młodzieży jak cennym prawem jest prawo wybierania swoich przedstawicieli.

W ramach projektu, uczniowie i uczennice mieli również możliwość przeprowadzenia bezstronnej kampanii profrekwencyjnej w swoich szkołach. Była to okazja do zdobycia nowej wiedzy i umiejętności. Ponadto nauczyciele, korzystając ze scenariuszy przygotowanych przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, przeprowadzili angażujące lekcje o wadze głosu i kompetencjach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Wszystko w celu kompleksowego budowania zainteresowania polityką, które zaowocuje obywatelskimi nawykami w przyszłości.

Wyniki wyborów

14 maja 2025 w Technikum nr 3 odbyły się wybory Prezydenta RP 2025.

W głosowaniu udział wzięli uczniowie klas I-IV. Uprawnionych do głosowania było 596. osób.

- „Po zakończeniu głosowania przystąpiliśmy do liczenia głosów, i trzeba przyznać, że nie było to takie proste, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Każdy głos musiał zostać dokładnie przeliczony i sprawdzony, co wymagało od naszej komisji pełnego skupienia i, no cóż, sporej dawki cierpliwości. Po zakończeniu tego procesu, członkowie komisji podpisali się na oficjalnej karcie z wynikami, potwierdzając tym samym uczciwość i przejrzystość” - przekazał Marcel z klasy 3iP.

Frekwencja w Technikum nr 3 wyniosła 84,9%. Uczennice i uczniowie zagłosowali w następujący sposób (wyniki procentowe):

MENTZEN Sławomir Jerzy – 24,1%

ZANDBERG Adrian Tadeusz – 19,38%

SENYSZYN Joanna - 13,26%

BRAUN Grzegorz Michał - 9,8%

TRZASKOWSKI Rafał Kazimierz - 7,76%

STANOWSKI Krzysztof Jakub - 6,53%

BIEJAT Magdalena Agnieszka - 6,32%

MACIAK Maciej - 4,7%

NAWROCKI Karol Tadeusz - 3,06%

HOŁOWNIA Szymon Franciszek - 2,65%

WOCH Marek Marian - 1,02%

JAKUBIAK Marek - 0,81%

BARTOSZEWICZ Artur - 0,61%

Wyniki szkolnych wyborów wprowadzone zostały przez zespoły uczniowskie pod opieką nauczyciela-koordynatora na dedykowaną projektowi platformę przygotowaną przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Na tej podstawie organizator opublikuje ogólnopolskie wyniki. Dzięki temu opinia publiczna może poznać poglądy młodzieży, która wkrótce uzyska prawa wyborcze i będzie współdecydować o wyglądzie polskiej sceny politycznej. Ogólnokrajowe wyniki szkolnych symulacji wyborów w projekcie „Młodzi głosują 2025” będzie można znaleźć na platformie Młodzi głosują od 20 maja.

Nie tylko wybory

Do frekwencji w szkolnej symulacji wyborów przyczyniły się działania profrekwencyjne zespołu uczniowskiego, który odpowiadał za przygotowanie wyborów w Technikum nr 3. Zespół pod opieką nauczyciela już na początku kwietnia przygotował gazetkę, w której przedstawiono kompetencje Prezydenta RP, przybliżono programy wszystkich 13 kandydatów, oraz zaprezentowano na jakich zasadach odbywają się wybory Prezydenta RP.

Na początku maja wszyscy uczniowie dowiedzieli się, gdzie będzie lokal wyborczy w Technikum nr 3 i zapoznali się z instrukcją głosowania. Na drzwiach gabinetów lekcyjnych pojawiły się ulotki i plakaty zachęcające do głosowania.

- „Wspólnie przygotowane plakaty profrekwencyjne miały na celu zachęcenie uczniów do udziału w wyborach. Chcieliśmy w ten sposób podkreślić, że każdy głos ma znaczenie i że demokracja zaczyna się od indywidualnego zaangażowania. Wierzymy, że takie działania budują świadomość obywatelską i odpowiedzialność za przyszłość” – napisał Marcel z klasy 3iP.

Dzień przed wyborami na ekranie szkolnego telewizora wyświetlona została prezentacja przypominająca najważniejsze kwestie związane z wyborami, a na szkolnym Facebooku pojawiła się krótka informacja zachęcająca do wzięcia udziału w wyborach.

Nauczyciel-koordynator, wspólnie z innymi nauczycielami szkoły od kwietnia prowadził w klasach zajęcia przybliżające tematykę związaną z wyborami Prezydenta RP 2025:

Niebawem wybory Prezydenta - scenariusz lekcji o tym kim jest i co robi Prezydent RP; Prawo łaski - czyli jak dużo może Prezydent? “Twórz z nami Latarnika Wyborczego” - scenariusz lekcji o tym jakie tematy są dla mnie ważne.

Świadomy wybór młodych

Według sondaży late poll IPSOS z 2024 roku, frekwencja wśród młodych wyborców „18-29 lat” w ostatnich wyborach samorządowych wyniosła jedynie 38,6%, a w wyborach do Parlamentu Europejskiego zaledwie 26,5%. Znacząco mniej niż w starszych grupach wiekowych. Chociaż jest to efekt wielu czynników, brak neutralnego miejsca pozwalającego młodym na kształtowanie swoich opinii zdecydowanie wpływa na ich zainteresowanie wyborami. Nie wszyscy mają okazję porozmawiać o polityce z dorosłymi, czy debatować o wyborach wśród rówieśników.

- „Kończąc swoją przygodę z systemem edukacji, 18/19-letni obywatele i obywatelki zostają pozostawieni sami sobie z nowo nabytym prawem do głosowania. Nie można od nich oczekiwać, że magicznie zostaną ekspertami, którzy umieją się odnaleźć i zrozumieć problemy społeczne, mechanizmy gospodarcze czy relacje międzynarodowe. Postaw wyborczych i obywatelskich też trzeba uczyć. Organizując „Młodzi głosują” wychodzimy tym potrzebom naprzeciw” - mówi Michał Mazur, koordynator projektu z Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Tradycja „Młodzi głosują” - projektu Centrum Edukacji Obywatelskiej

Od 1995 roku w projektach „Młodzi głosują” wzięło udział kilka tysięcy szkół, a ponad 3 miliony uczniów zagłosowało w szkolnych wyborach. Technikum nr 3 w Malborku wzięło udział w projekcie po raz drugi.

Podstawową zasadą projektu jest neutralność polityczna.

- „W naszym przewodniku projektowym oraz na webinariach z uczestniczkami i uczestnikami zwracamy szczególną uwagę na to jak zorganizować głosowanie bez agitacji wyborczej” – dodaje Michał Mazur, koordynator projektu z Centrum Edukacji Obywatelskiej.

W 2010 roku po petycji samych osób uczestniczących w „Młodzi głosują” do kodeksu wyborczego dodano zapis stanowiący, że za agitację nie uznaje się prowadzonych w szkole zajęć edukacyjnych.

- „Ustawodawca rozpoznał wartość jaką niosą ze sobą projekty, które uczą o znaczeniu wyborów w funkcjonowaniu demokratycznego państwa prawnego. Obserwujemy, że osoby, które na etapie szkolnym uczestniczą w ciekawych zajęciach z zakresu edukacji wyborczej, chętniej biorą aktywny udział w budowie społeczeństwa obywatelskiego, także po osiągnięciu pełnoletności” - tłumaczy Michał Mazur.

Centrum Edukacji Obywatelskiej jest największą polską organizacją pozarządową działającą w sektorze edukacji. Od 30. lat zmienia polską szkołę i konsekwentnie pracuje na rzecz tego, by młodzi ludzie uczyli się mądrzej i ciekawiej, a praca nauczycieli i nauczycielek oraz dyrektorów i dyrektorek była bardziej efektywna oraz satysfakcjonująca. Wprowadza do szkół nowoczesne metody nauczania oraz ocenianie kształtujące. Prowadzi programy, które pomagają młodym ludziom zrozumieć świat, rozwijają krytyczne myślenie, wiarę we własne możliwości, uczą przedsiębiorczości i odpowiedzialności, zachęcają do angażowania się w życie publiczne i działania na rzecz innych.

- „Udział w programie „Młodzi głosują 2025” był wyjątkową okazją dla uczniów, wielu jeszcze poniżej 18 lat, żeby sprawdzić, jak wygląda glosowanie, zaangażować się w działania pro obywatelskie i wyrazić swoja opinię głosując. To lekcja aktywności obywatelskiej – działania uczniów pokazują, jak ważna jest w szkole edukacja obywatelska i budzenie świadomości bycia aktywnym uczestnikiem społeczeństwa obywatelskiego. Działania w programie rozwinęły praktyczne umiejętności, budowały poczucie odpowiedzialności, ale i dały frajdę wspólnego działania” - podkreśla Koordynator programu „Młodzi głosują 2025” w Technikum nr 3 w Malborku.

 

 

Informacja i zdjęcia: Technikum nr 3 w Malborku


 

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.