I Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza w Malborku
I Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza w Malborku mieści się w budynku, którego budowę – w neogotyckiej stylistyce – ukończono w 1874 roku. W tym budynku swoją siedzibę znalazła pod koniec XIX wieku miejska Szkoła dla Dziewcząt – Luisenschule. Ostateczny kształt Szkoła Luizy uzyskała w latach 1905 – 1906, dzięki połączeniu części głównej budynku z salą ćwiczeń.
W budynku szkoły znajduje się piękna aula im. Leopolda Cieplaka, pierwszego dyrektora Państwowego Gimnazjum I Liceum im. Henryka Sienkiewicza – szkoły, która rozpoczęła swoją pracę 4 września 1945 roku, jako pierwsza polska szkoła średnia na terenie byłych Prus Wschodnich.
I LO im. Henryka Sienkiewicza w Malborku utrzymuje właściwe standardy nauczania w szkole, czego dowodem są m.in.: SREBRNA TARCZA (2020 r.) oraz BRĄZOWE TARCZE (2021 r., 2022 r., 2023 r., 2024 r., 2025 r.). Szkoła często angażuje się w różnego rodzaju regionalne projekty społeczne oraz inne programy rozwijające umiejętności oraz zainteresowania uczniów. W szkole cyklicznie odbywają się: zjazdy absolwentów, festiwal „Śpiewać każdy może”, Henryki, rajd szkolny „Malwira”, festiwal filmowy na Dzień Patrona.
I LO łącząc tradycję z nowoczesnością wspiera aktywność uczniów, prezentuje ich zainteresowania i pasje.
REKRUTACJA na rok szkoły 2025/2026
I Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza w Malborku oferuje 3. kierunki kształcenia o następujących profilach:
1. politechniczno- architektoniczny
· pogłębianie zainteresowań z zakresu nauk ścisłych,
· nauczyciel – mistrzem i przewodnikiem rozbudzającym ciekawość,
· innowacja pedagogiczna: Podstawy rysunku technicznego,
· łączenie teorii z praktyką,
· wycieczki edukacyjne do Centrum Badań Jądrowych w Świerku, do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.
2. biomedyczny
· kosmiczne spacery w obserwatorium i planetarium w Szkole Łacińskiej w Malborku - możliwość nauki przedmiotu język łaciński,
· wycieczki edukacyjne do Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii UG w Helu,
· aktywny udział w projektach ekologicznych i prozdrowotnych,
· alternatywne formy nauczania -Młodzieżowe Spotkania z Medycyną,
· organizacja Dnia Ratownictwa Medycznego,
3. językowo- dziennikarski
· historyczne spacery w Muzeum Zamkowym w Malborku,
· innowacje pedagogiczne: Lekcja historii klasycznej, Disce Latine - ucz się i odkrywaj,
· wymiany międzynarodowe.
Ósmoklasisto! Pamiętaj, że nabór do szkół ponadpodstawowych odbywa się elektronicznie pod adresem https://nabor.pcss.pl/malbork/szkolaponadpodstawowa To właśnie tam znajdziesz wszystkie informacje o naborze, dostępnych oddziałach w szkołach oraz szczegółową instrukcję składania wniosku, a także kalkulator punktów.
Dodatkowo, Wydział Edukacji Starostwa Powiatowego w Malborku przygotował Informator 2025/2026, w którym uczniowie znajdą informacje dotyczące procesu rekrutacji do szkół, ofertach szkół i kierunkach kształcenia. To ciekawe kompendium wiedzy na temat szkół ponadpodstawowych i placówek oświatowych, dla których organem prowadzącym jest Starostwo Powiatowe w Malborku.
Informator 2025/2026 do pobrania na stronie https://powiat.malbork.pl/.../Informator%202025-2026.pdf.
Informacja i zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Malborku