Tomasz Agejczyk dyrektorem Muzeum Miasta Malborka jest od 1 stycznia 2023 roku. Każdy, kto obserwuje, co dzieje się w tej szczególnej dla naszego miasta placówce przyzna, że Muzeum rozkwita i z każdym kolejnym miesiącem wychodzi z coraz to ciekawszymi propozycjami dla mieszkańców i turystów. Rok 2024 był szczególnie obfity w różne wydarzenia kulturalne w Muzeum.
- „Praca Muzeum Miasta Malbork przynosi efekty, rozwijamy się na różnych płaszczyznach, współpracujemy z wieloma zagranicznymi i polskimi instytucjami, nasze zbiory powiększają się, a to wszystko dzięki mieszkańcom i darczyńcom” - podkreśla Muzeum Miasta Malborka.
Wystawy stałe, warsztaty, spotkania, darowizny
Zaczęło się 13 marca 2024 r. od podpisania umowy, na podstawie której do Muzeum Zamkowego w Malborku wróciło siedem krzeseł z ok. 1894 roku, a do Muzeum Miasta Malborka dwanaście książek datowanych na XVIII i XIX wiek, związanych z dawnym Muzeum Miejskim oraz malborskimi szkołami (więcej na ten temat w materiale https://tvmalbork.pl/aktualnosci/42087,po-80-latach-wrocily-do-domu-uroczyste-przekazanie).
W ubiegłym roku Muzeum Miasta Malborka zaprezentowało 9. wystaw czasowych, w tym 3. pokazywane były w Niemczech i Norwegii. Odbyły się także 43. zajęcia edukacyjne z udziałem łącznie 780. osób, 8. „Spotkań z historią”, Noc Muzeów, II Wielki Test wiedzy o Malborku (więcej na ten temat w materiale https://tvmalbork.pl/aktualnosci/42523,znamy-zwyciezcow-ii-wielkiego-testu-wiedzy-o-malbo) oraz inne imprezy organizowane wspólnie z miejskimi instytucjami. Były organizowane także warsztaty w ramach Festiwalu Boże Narodzenie w Sztuce i Akcji Żonkile.
W formie darowizny, Muzeum Miasta Malborka w 2024 roku otrzymało m.in.: pamiątki po Edwinie Eggercie, fragment postumentu fontanny strzeleckiej z 1926 r., fotografie wykonane przez Aleksandra Banaszaka, repliki mundurów brytyjskich z czasów II wojny światowej, mleczniki z hotelu „Koenig von Preussen”, pamiątki po Tadeuszu Woźnym, pamiątki po Małgorzacie Ostrowskiej, pamiątki z ILO przekazane przez Albina Bobera, pamiątki po Anatolu Romskim, nieśmiertelnik jeńca Stalagu XXB, pamiątki po generale Stanisławie Taczaku, list z 1901 roku pochodzący z kapsuły czasu ratusza staromiejskiego, dwa piece kaflowe datowane na przełom XIX i XX wieku, pocztówki, zdjęcia przedstawiające Malbork, tablicę peronową z napisem Malbork, a także gazety i książki.
Wśród depozytów znalazły się m.in.: kompletny siewnik z malborskiej fabryki Alberta Rahna, pamiątki po generalne Stanisławie Taczaku (użyczone do wystawy przez wnuka generała – Jerzego Gogołkiewicza), pamiątki po powstańcu wielkopolskim Janie Repce oraz mundury i wyposażenie żołnierzy Powstania Wielkopolskiego, w tym odznaczenia i medale – Marek Bojcun.
- „Dzięki sponsorom zakupiliśmy m.in. specjalistyczny system wystawowy umożliwiający prezentowanie wystaw zewnętrznych (ok. 30 tys. zł), a każda z sal wyposażona została w system zawiesi (ok. 5 tys. zł)” - informuje Muzeum Miasta Malborka.
W minionym roku Muzeum współpracowało z wieloma instytucjami z Polski i zagranicy. Warto w tym miejscu wymienić: Archiwum Państwowe w Gdańsku, Muzeum Zamkowe w Malborku, Muzeum Stutthof/Stutthof Museum, Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, Muzeum Regionalne w Jarocinie, Muzeum Regionalne w Rogoźnie, Muzeum Okręgowe w Toruniu, Muzeum Gdańska, Instytut Pamięci Narodowej, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, Związek Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, Malborskie Centrum Kultury i Edukacji, Pomorska Biblioteka Pedagogiczna w Gdańsku Filia w Malborku, MCKiE - Uniwersytet Trzeciego Wieku w Malborku, Stowarzyszenie „Malbork wczoraj i dziś”, Związek Piłsudczyków RP w Gdańsku, Westpreußisches Landesmuseum in Warendorf, Ostpreußisches Landesmuseum w Lüneburgu, Kulturreferat für Westpreußen, Posener Land und Mittelpolen, Kulturreferat für Ostpreußen, Förderverein Jerusalem-Hospital des Deutschen Ordens in Marienburg, Copernicus Vereinigung für Geschichte und Landeskunde Westpreußens eV, Kulturstiftung Westpreußen.
Plany na 2025
- „Co przyniesie 2025 rok? Możemy już odkryć karty. Dzięki międzynarodowej współpracy przedstawimy Państwu wystawę czasową dotyczącą roku 1945, której zwieńczeniem będzie publikacja naukowa doktora Tomasza Glinieckiego opisująca walki o Marienburg w 1945 roku” - wyjaśnia Muzeum Miasta Malborka. - „W czerwcu przedstawimy dwie wystawy o historii Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza oraz o Straży Pożarnej”.
Muzeum zapowiada, że w dalszym ciągu organizowane będą „Spotkania z historią”, ciekawe warsztaty, a dla najmłodszych specjalne lekcje muzealne. I z pewnością to nie wszystko, co w tym roku szykuje dla nas Muzeum Miasta Malborka.
W dalszym ciągu można obejrzeć kilka wystaw stałych, m.in. dotyczącej życia gen. Stanisława Taczaka, głównodowodzącego Powstania Wielkopolskiego, który ostatnie lata swojego życia spędził w Malborku.
Brawo pan dyrektor Tomasz Agejczyk !!!