Należy podkreślić, że PCZ nie prowadzi poradni działających w „budynku z czerwonej cegły”, jak radna Bożena Piątkowska określiła w swojej interpelacji nieruchomość znajdującą się przy ul. Konopnickiej 6. To obiekt należący do Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej sp. z o.o. w Malborku (ZGKiM) na mocy uchwały nr XXI/164/08 Rady Miasta Malborka z 31 stycznia 2008 roku w sprawie wniesienia majątku i objęcia udziałów w spółce Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Malborku sp. z o.o. w organizacji wraz z późniejszymi zmianami.
ZGKiM, w 100 procentach podmiot miejski, od lat wynajmuje lokale użytkowe przy ul. Konopnickiej 6 zainteresowanym niepublicznym podmiotom leczniczym.
Natomiast niezależnie od tego, PCZ od 15 grudnia 2017 roku prowadzi własną przychodnię podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) oraz punkt pobrań w budynku przy ul. Konopnickiej 4.
Prawdą jest, że docelowo zmieni się lokalizacja naszego POZ. Będzie to jeden z rezultatów projektu „Budowa Przychodni POZ i Poradni Specjalistycznych na potrzeby pacjentów PCZ Malbork”, który zamierzamy realizować. Zadanie to zostało wpisane do Strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Malbork – Sztum i ma być dofinansowane w ramach wsparcia infrastruktury z obszaru zdrowia z Funduszy Europejskich dla Pomorza na lata 2021-2027. Strategiczny dokument został zaakceptowany uchwałą nr LXXIII/573/2024 Rady Miasta Malborka w sprawie przyjęcia Strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Malbork – Sztum 2030 z 22 maja 2024 roku.
Projekt PCZ obejmuje budowę zupełnie nowego obiektu przy ul. 500-lecia 23 na potrzeby poradni POZ i poradni specjalistycznych wraz z wyposażeniem. Budynek będzie w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Jednopoziomowy obiekt stanie w miejscu obecnych garaży. Na powierzchni ok. 120 metrów kwadratowych usytuowane będą m.in.:
- 2 gabinety lekarskie,
- 1 gabinet zabiegowy,
- rejestracja,
- magazyn,
- zaplecze sanitarne i socjalne.
Przed nowym budynkiem zostanie również wykonany parking z uwzględnieniem miejsc dla osób z niepełnosprawnościami, by wszystkim zapewnić jednakową możliwość dotarcia do nas.
Wartość inwestycji szacowana jest na ok. 3 mln zł.
Drugim zadaniem PCZ wpisanym do strategii ZIT jest zakup nowego sprzętu medycznego. Na liście jest wyposażenie dla pracowni endoskopowej, która znajduje się w budynku głównym szpitala. Mają tam trafić: tor wizyjny do endoskopii, 2 gastroskopy, 2 kolonoskopy, aparat do znieczulenia oraz szafa i myjnia endoskopów.
Projekt przewiduje też nowy sprzęt dla poradni specjalistycznych oraz POZ, który będzie funkcjonował w przyszłości przy ul. 500-lecia 23. W planie jest zakup:
- 3 aparatów USG z funkcją echo serca,
- 2 holterów EKG i RR,
- aparatu INR i CRP,
- 2 EKG,
- 2 defibrylatorów.
W tym przypadku wartość została oszacowana na blisko 1,6 mln zł.
Realizacja obydwu zadań rozpocznie się w 2025 roku, po podpisaniu umowy na dofinansowanie między Zarządem PCZ a Zarządem Województwa Pomorskiego, bo to regionalny samorząd zarządza funduszami europejskimi.
Wszystkie działania mają nie tylko podnieść jeszcze wyżej jakość udzielanych przez nas świadczeń medycznych, ale i znacząco poprawić dostępność naszych placówek dla pacjentów.